Saframyl - profil přípravku

Saframyl - profil přípravku Účinné složky: extrakt z blizen šafránu (Crocus sativus), L-tryptofan, vitamín B6.

Úvod

V současnosti je deprese nejčastějším psychiatrickým onemocněním v obecné populaci. Přibližně 25 % lidí prožije během života alespoň jednu epizodu deprese. Výskyt depresí v posledních desetiletích vzrůstá, od konce 2. světové války je zaznamenán posun počátku onemocnění do nižších věkových kategorií. Ženy trpí depresí přibližně dvakrát častěji než muži. Ve vztahu k věku depresí onemocní nejvíce mužů a žen v rozmezí 22–44 let. Deprese má i sociální a makroekonomické dopady. Podle průzkumů WHO a Světové banky je unipolární deprese nejčastější příčinou narušení pracovní schopnosti ve světě u obyvatelstva ve věku 15–44 let. Deprese je chronické, často celoživotní onemocnění. Je charakteristická opakováním epizod chorobného smutku. Projevuje se smutnou a sklíčenou náladou, která způsobuje nemocnému nesmírnou duševní trýzeň a bolest. Na přechodnou dobu zcela rozvrátí dosavadní pacientův život. Deprese je doprovázena sníženým sebevědomím a ztrátou sebedůvěry, bezdůvodnými obavami a úzkostí, pocity méněcennosti a domnělého provinění, myšlenkami na sebevraždu, neschopností radovat se ze zážitků a věcí, které dříve těšily, nezájmem o sebe, svou práci, rodinu, přátele či své dosavadní záliby a koníčky. Deprese není slabostí charakteru, ale duševní poruchou, která není ovlivnitelná samotnou pacientovou vůlí. Deprese je zatížená vysokou mortalitou, a to nejen v rámci suicidálního jednání (až v 15 % případů), ale i vysoky?m rizikem kardiální mortality, až pětkrát vyšším než u lidí stejného věku, kteří depresí netrpí. Na trhu již existuje množství různých učinných látek působících antidepresivně. Zároveň však jsou pacienti, kteří netolerují nežádoucí účinky dostupných antidepresiv nebo kteří neodpovídají adekvátně na antidepresivní terapii. To je důvodem pro hledání stále nových přístupů v této oblasti farmakoterapie, a to i v oblasti fytoterapie.

Charakteristika

Podle současných znalostí je primární deprese způsobena nedostatkem přenašečů nervových signálů mezi mozkovými buňkami a změnou citlivosti nervových zakončení (receptorů). Mezi neurotransmitery patří např. serotonin, noradrenalin, dopamin aj. Saframyl je doplněk stravy na bázi šafránu patentovaná přírodní účinná látka Satiereal), s L-tryptofanem a vitaminem B6. Hlavní složkou Satierealu je safranal (2,6,6-trimethyl-1,3-cyklohexadien-1-karboxaldehyd). Jedná se o organickou sloučeninu získanou z blizen šafránu (Crocus sativus). Safranal inhibuje zpětné vychytávání serotoninu v centrální nervové soustavě, a tím zvyšuje jeho koncentraci v mozku a působí antidepresivně. Serotonin (5-hydroxytryptamin) se vedle mnoha dalších funkcí účastní jako neuromediátor v centrálnímnervovém systému při regulaci nálad, spánku a apetitu. Jeho nedostatek způsobuje snížení přenosu nervových vzruchů, což vede ke změnám nálady, celkové depresi, popřípadě poruchám spánku, podrážděnostia agresivitě. L-tryptofan je esenciální aminokyselina, která je v těle prekursorem serotoninu a melatoninu. Serotonin přijatý v potravě neproniká do centrálního nervového systému, neboť neprostoupí stěnou oddělující krevní řečiště od mozku. Koncentraci serotoninu v centrální nervové soustavě však lze zvýšit příjmem bílkoviny bohaté na L-tryptofan nebo doplňků stravy obsahujících tuto aminokyselinu. Vitamin B6 hraje v organismu roli kofaktoru v metabolismu aminokyselin. Účastní se syntézy  neuromediátorů, například serotoninu a melatoninu. Ulehčuje přenos serotoninu k neuronům. L-tryptofan a vitamin B6 tím potencují účinek safranalu. Tato kombinace účinkuje na neuromediátory v mozku, které ovlivňují naši náladu (především na serotonin a to hned na třech úrovních. L-tryptofan a vitamin B6 působí na produkci neuromediátorů a safranal umožňuje zvýšit jejich koncentraci.

Klinické zkušenosti

Šafrán se používá v tradiční perské medicíně jako antidepresivně působící prostředek. V současnosti jsou k dispozici výsledky randomizovaných, zaslepených, placebem kontrolovaných studií prokazujících tento účinek. Jedná se o pilotní studie, které jsou výzvou k rozsáhlejším studiím s touto perspektivní látkou. Dvě studie popisují účinnost extraktu šafránu oproti placebu. 40 pacientů, kteří splňovali kritérium deprese podle DSM IV (Diagnostic and statistical manual of mental disorders, 4. vydání) a dosahovali na škále hodnocení deprese podle Hamiltona alespoň skóre 18, užívalo 30 mg extraktu šafránu. Po 6 týdnech se skóre dle Hamiltona snížilo o 12,20 u šafránu a o 5,10 u placeba (d.f. = 1; F = 18,89; p < 0,001). Stejně tak druhá randomizovaná, placebem kontrolovaná studie potvrdila signifikantní zlepšení oproti placebu (d.f. = 1; F = 16,87; p < 0,001). Významné je porovnání účinku šafránu oproti již klinicky vyzkoušeným a v praxi používaným antidepresivům. Klinická studie porovnávající účinnost šafránu (30 mg extraktu/den) a imipraminu (100mg/den) v léčbě lehké až středně těžké deprese po dobu 6 ty?dnů prokázala, že účinnost šafránuje obdobná jako účinnost imipraminu, přičemž byl pozorován mnohem nižší výskyt nežádoucích účinků u šafránu.(5) Studie srovnávající účinnost šafránu (30mg extraktu/den) a fluoxetinu (20 mg/den) u 40 pacientů po dobu 6 týdnů prokázala obdobnou účinnost šafránu a fluoxetinu. Bezpečnostní profil šafránu byl hodnocen u zdravých dobrovolníků v dávce 100–400 mg. Byly sledovány parametry hematologické, biochemické a elektrokardiografické. Až dávka 400 mg šafránu vedla k mírnému snížení systolického krevního tlaku a k mírnému snížení hematologických paramentů, avšak všechny změny byly v rozmezí normálních hodnot a nebyly klinicky významné.

Použití

Doplněk stravy Saframyl je vhodný při stavech lehké až středně těžké deprese, popřípadě doprovázené nespavostí.

Kontraindikace, nežádoucí účinky, interakce

Přípravek je velmi dobře snášen. V souvislosti s jeho užíváním nebyly pozorovány žádné závažné nežádoucí účinky.

Dávkování, způsob podání

Dospělý užívá 1 tabletu denně před obědem, po dobu minimálně 14 dnů. Doporučená délka užíváníje jeden měsíc a více.

Literatura u autora

Poznámka: Statut přípravku: doplněk stravy schválený Hlavním hygienikem MZ ČR. Profil byl zpracován odbornou redakcí Edukafarm s využitím odborné a firemní literatury.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.