Naramig (naratriptani hydrochloridum): profil léčivého přípravku

Naramig (naratriptani hydrochloridum): profil léčivého přípravku

Migréna je v současnosti považována za geneticky podmíněnou zvýšenou senzitivitu center v oblasti mozkového kmene. Záchvat bolesti hlavy s doprovodnými příznaky může být u disponovaných jedinců vyvolán nejrůznějšími faktory vnějšího či vnitřního prostředí. Hypersenzitivní centrum v mozkovém kmeni po podráždění aktivuje (prostřednictvím trigeminu) nervová zakončení ve stěně mozkových arterií. Následuje uvolnění mediátorů, které způsobí rozšíření arteriální stěny a zpětné podráždění vláken trigeminu, jež zprostředkují signál o bolesti mozkovému kmeni, podkorovým a korovým centrům. Klíčovou roli při rozvoji záchvatu migrény hraje serotonin (5-hydroxytriptamin, 5-HT) a další mediátory, např. substance P.

V léčbě migrény rozlišujeme terapii preventivní a léčbu akutního záchvatu. V prevenci se uplatňují např. beta-blokátory, antiepileptika a další skupiny léčiv.
Léčba akutního záchvatu je nutná i při zavedené preventivní léčbě. U lehčích záchvatů se používají léčiva ze skupiny analgetik-antipyretik, při středně těžkém průběhu lze užít např. nesteroidní antirevmatika či kombinovaná vícesložková analgetika. U pacientů se silnými záchvaty se uplatňují léčiva ze skupiny tzv. specifických antimigrenik. Do této skupiny řadíme ergotová léčiva a triptany. Vysoká účinnost triptanů u záchvatu migrény je dána především přímým působením na receptory rozhodující pro rozvoj migrenózního záchvatu - triptany jsou agonisté serotoninových receptorů typu 1B a 1D. Obsazením těchto receptorů dochází k přerušení kaskády změn, které vedou ke vzniku příznaků migrény. Historicky prvním triptanem na trhu byl sumatriptan. Při vývoji dalších triptanů je hlavním cílem zdokonalení a prodloužení účinku a zvýšení bezpečnosti. Významným zástupcem této nové generace triptanů je naratriptan (Naramigtm, Laboratoires Fournier ve spolupráci s GlaxoSmithKline), který byl uveden na trh v roce 1997 a vyznačuje se postupně nastupujícím, dlouhodobým účinkem a minimem nežádoucích účinků.

Charakteristika

Naratriptan je selektivní agonista serotoninových receptorů 5-HT1B/1D. Receptory 5-HT1B se vyskytují převážně v intrakraniálních (mozkových a durálních) cévách. Jedním z mechanismů působení naratriptanu je vazba na tyto receptory s následnou kontrakcí intrakraniálních cév, jejichž dilatace a edém přispívají ke vzniku migrény. (Receptory 5-HT1B se podílejí přibližně z 20 % i na vazokonstrikci koronárních arterií, proto je léčba agonisty těchto receptorů u pacientů s ischemickou chorobou srdeční kontraindikována; u jedinců s fyziologickým koronárním řečištěm tato mírná vazokonstrikce nehraje významnější roli.) Naratriptan má jen malý nebo nemá vůbec žádný vliv na některé další subtypy receptorů 5-HT, což je důvodem nízkého výskytu nežádoucích účinků tohoto léčiva.
Dalším mechanismem působení naratriptanu je periferní neuronální inhibice s následným potlačením neurogenního zánětu a blokády extravazace substance P, významného mediátoru, který je součástí etiopatogenetického řetězce migrény. Naratriptan dále inhibuje aktivitu trojklaného nervu tím, že blokuje trigemino-cervikální přenos, důležitý spouštěč migrenózního záchvatu.
Naratriptan tedy působí proti rozvoji migrenózního záchvatu několika mechanismy. Kromě vysoké účinnosti se naratriptan vyznačuje nízkým výskytem nežádoucích účinků, dobrou biologickou dostupností a významným průnikem přes hematoencefalickou bariéru.

Farmakokinetika

Po perorálním podání se naratriptan rychle vstřebává, plazmatická koncentrace dosahuje maxima po dvou až třech hodinách. Biologická dostupnost po perorálním podání je vysoká, a to bez rozdílů v účinnosti a snášenlivosti léčiva mezi muži a ženami. Proto není zapotřebí upravovat dávku v závislosti na pohlaví. Vazba na bílkoviny je malá (přibližně 29 %). Eliminační poločas naratriptanu je dlouhý, přibližně 6 hodin, což přispívá k jeho dlouhodobému účinku. Naratriptan se vylučuje převážně močí, přičemž 50 % dávky se vylučuje v nezměněné formě a 30 % ve formě inaktivních metabolitů. Naratriptan se metabolizuje působením širokého spektra izoenzymů cytochromu P 450; tento jev je příčinou nízkého výskytu interakcí naratriptanu s jinými léčivy.

Klinické studie

Účinnost a bezpečnost naratriptanu v léčbě migrény byly ověřovány v řadě randomizovaných, dvojitě slepých, placebem kontrolovaných klinických studií, které vesměs potvrdily dobrou účinnost a vysokou bezpečnost léčiva.1,2 V dalších studiích byl naratriptan porovnáván s jinými léčivy užívanými v terapii migrenózního záchvatu (např. analgetiky, nesteroidními antirevmatiky, dalšími triptany). Například ve studii porovnávající naratriptan s naproxenem3 se naratriptan ukázal jako účinnější v potlačení bolestí hlavy, nauzey a vomitu. Dále byla zkoumána účinnost naratriptanu v ovlivnění rekurence záchvatu migrény.4 Ve studii zaměřené na rekurenci migrény při léčbě naratriptanem a sumatriptanem,5 do které byli zařazeni pacienti s vysokou rekurencí (nad 50 %), byla rekurence migrény v průběhu 24 hodin při léčbě naratriptanem nižší než při podávání sumatriptanu. Ve studiích použití naratriptanu v profylaxi migrény6 se naratriptan ukázal jako účinný v krátkodobé intermitentní profylaxi u žen postižených migrénou spojenou s menstruací.
Dlouhodobá bezpečnost naratriptanu byla potvrzena v jednoleté studii;7 u převážné většiny pacientů se neobjevil žádný nežádoucí účinek, u ostatních byly pozorovány jen nezávažné příznaky jako např. únava (2 %). Metaanalýza 53 klinických studií8 ukázala, že naratriptan patří mezi nejlépe snášené triptany.

Indikace

Léčba přípravkem Naramig je indikována při akutních záchvatech migrény ve fázi bolesti hlavy s aurou i bez aury. Naratriptan je účinný ve všech fázích migrény; pokud je podán na začátku záchvatu, je léčba účinnější.

Kontraindikace, nežádoucí účinky, interakce

Kontraindikací podání přípravku je přecitlivělost na kteroukoliv složku přípravku. Stejně jako další agonisté receptorů 5-HT1 by naratriptan neměl být podáván pacientům s ischemickou chorobou srdeční či zvýšeným rizikem jejího vzniku a s anamnézou mozkové cévní příhody nebo přechodné ischemické ataky. Naramig je kontraindikován u pacientů s nestabilní hypertenzí a u pacientů s těžkou poruchou jaterních a/nebo renálních funkcí.
Výskyt nežádoucích účinků v terapeutických dávkách byl v klinických studiích srovnatelný s placebem.
Pokud jde o interakce, nedoporučuje se podávat současně naratriptan a přípravky obsahující ergotamin a jeho deriváty z důvodu rizika prolongované vazospastické reakce. Nebyla prokázána interakce s beta-blokátory, tricyklickými antidepresivy ani s alkoholem nebo složkami potravy.

Dávkování a způsob podání

Přípravek Naramig obsahuje 2,78 mg naratriptan hydrochloridu (odpovídá 2,5 mg naratriptanu) v jedné potahované tabletě. Tablety Naramig se užívají co nejdříve po vzniku migrenózních bolestí hlavy. Přípravek je však účinný i při užití v pozdějším stadiu. Tablety Naramig se polykají nerozkousané a zapíjejí se vodou.
Obvyklou doporučenou dávkou je jedna tableta. Pokud se po počátečním zlepšení znovu projeví příznaky záchvatu, lze další dávku užít až po čtyřech hodinách. Celková dávka by v průběhu 24 hodin neměla přesáhnout dvě tablety (5 mg naratriptanu). Přípravek je určen pacientům od 18 do 65 let. U pacientů s poruchou renálních funkcí je maximální denní dávkou 1 tableta (odpovídající 2,5 mg naratriptanu); podávání přípravku je třeba přerušit, pokud hodnota clearance kreatininu klesne pod 15 ml/min.

Literatura

1. Havanka H, Dahlof C, Pop PH, et al. Efficacy of naratriptan tablets in the acute treatment of migraine: a dose-ranging study. Naratriptan S2WB2004 study group. Clin Ther 2000;22:970-980.
2. Klassen A, Elkind A, Asgharnejad M, et al. Naratriptan is effective and well tolerated in the acute treatment of migraine. Results of a double-blind, placebo-controlled, crossover study. Naratriptan S2WA3001 study group. Headache 1997;37:640-645.
3. Stronks DL, Tulen JH, Bussmann HB, et al. Effects of naratriptan versus naproxen on daily functioning in the acute treatment of migraine: a randomized, double-blind, double-dummy, crossover study. Headache 2003;43:845-852.
4. Rapoport AM, Bigal ME, Volcy M, et al. Naratriptan in the preventive treatment of refractory chronic migraine: a review of 27 cases. Headache 2003;43:485-852.
5. Gobel H, Winter P BosweLL, et al. Comparison of naratriptan and sumatriptan in recurrence-prone migraine patients. Naratriptan international recurrence study group. Clin Ther 2000;22:981-989.
6. Brandes J, Savani N, Alderton C, et al. Naratriptan vs. placebo for intermitent prophylaxis for menstrually associated migraine (MAM): analyses of migraine-free days. Cephalalgia 2003;23:705.
7. Heywood J, Bomhof MA, Pradalier A, et al. Tolerability and efficacy of naratriptan tablets in the acute treatment of migraine. Attacks for 1 year. Naratriptan long-term study group. Cephalalgia 2000;20:470-474.
8. Ferrari MD, Roon KL, Lipton JB, et al. Oral triptans (serotonin 5 HT1B /1D agonists) in acute migraine treatment: a meta-analysis of 53 trials. Lancet 2001;358:1668-1675.

Poznámka: Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP. Další přípravky se stejnou účinnou látkou: t. č. není žádný přípravek registrován SÚKL.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.