Léčba antipsychotiky a riziko metabolického syndromu v klinické praxi – nová studie

Léčba antipsychotiky a riziko metabolického syndromu v klinické praxi – nová studie K nežádoucím účinkům řady léčiv patří i vznik nadváhy a dalších známek metabolického syndromu. K takovým léčivům patří i antipsychotika, která mohou přispět ke vzniku nadváhy, inzulinové rezistence, hyperglykémie, diabetu a dalších patologických stavů. Studie, uveřejněná v časopise European Psychiatry mapovala výskyt metabolického syndromu u pacientů ambulantně léčených antipsychotiky.

Podle dosavadních zkušeností patří vznik nadváhy a dalších rysů metabolického syndromu k nežádoucím účinkům řady antipsychotik – léčiv užívaných k terapii schizofrenie, případně bipolární poruchy. Jako antipsychotika (na rozdíl od starších léčiv - neuroleptik) v užším smyslu se označují novější typy léčiv, tzv. serotonin-dopaminová antipsychotika (SDA). Přechodnou skupinu mezi staršími léčivy užívanými k terapii schizofrenie, tzv. neuroleptiky (např. chlorpromazin) a skupinou SDA tvoří tzv. atypická neuroleptika (např. clozapin, sulpirid, amisulprid, tiapin). SDA jsou selektivní antagonisté serotoninu a dopaminu v CNS. SDA působí především selektivně antagonisticky na dopaminových D2-receptorech lokalizovaných v mezolimbické oblasti. SDA také antagonizují účinky serotoninu na 5-HT2-receptorech v CNS a působí antagonisticky na adrenergních alfa1-receptorech v CNS. Některá léčiva z této skupiny (např. olanzapin) jsou, pokud jde o vznik nadváhy a dalších nežádoucích metabolických účinků riskantnější, jiná antipsychotika (např. risperidon, aripiprazol, ziprasidon) méně. Souběžně se vznikem nadváhy dochází často i k rozvoji dalších známek metabolického syndromu, který u postižených zvyšuje kardiovaskulární riziko. Mechanismus vzniku těchto nežádoucích účinků je předmětem diskusí, někteří autoři (J Clin Psychopharmacol 2008;28:132-7) považují vznik nadváhy za nezávislý faktor, na němž se podílí zásah léčiva do energetického metabolismu, kdy malá převaha energetického příjmu nad výdejem vede k výraznému přírůstku hmotnosti.

V nově zveřejněné studii (Eur Psychiatry 2008;23:100-8) se autoři zabývali prevalencí metabolického syndromu u pacientů, léčených ambulantně antipsychotiky. Studie používala data z pěti zdravotnických zařízení a byli do ní zařazeni pacienti užívající antipsychotickou léčbu po dobu minimálně 3 měsíce. Kontrolní skupinu tvořili pacienti z identických zařízení, kteří antipsychotickou léčbu neužívali. Do studie bylo zařazeno 742 pacientů, léčených různými antipsychotiky a 85 286 pacientů, kteří tvořili kontrolní skupinu.

Metabolický syndrom byl definován podle modifikovaných kritérií NCEP-ATP III a pro jeho potvrzení u konkrétního pacienta se vyžadovalo splnění nejméně tří z následujících pěti kritérií: body mass index >28.8 kg/m2, plasmatická hladina triglyceridů >150 mg/ml, hladina HDL-cholesterolu <40 mg/ml (u mužů) či <50mg/ml (u žen), krevní tlak >130/85 mmHg, a glykémie nalačno vyšší než 110 mg/dl.

Výsledky studie ukázaly, že prevalence metabolického syndromu byla signifikantně vyšší u pacientů, užívající antipsychotika - 27,0% (95% CI: 23,8-30,1%) oproti 14,4% (14,1-14,6%) u kontrolní skupiny (korigováno na věk a pohlaví, P<0,001). Ve skupině pacientů užívajících antipsychotika, se také vyskytovaly významně častěji všechny komponenty metabolického syndromu (s výjimkou krevního tlaku) - nejčastěji body mass index >28,8 kg/m2: u 33,0% (29,6-36,4%) oproti 17,8% (17,6-18,1%) u kontrolní skupiny, P<0,001), nízká hladina HDL-cholesterolu u 48,4% (44,8-52,0%) oproti 29,3% u kontrolní skupiny (P<0.001). Autoři uzavírají studii konstatováním, že metabolický syndrom má oproti kontrolní skupině signifikantně vyšší prevalenci u pacientů se schizofrenií a bipolární poruchou, léčených léčivy ze skupiny antipsychotik.

Existují i studie, v kterých je zkoumán rozdíl v riziku rozvoje metabolického syndromu mezi jednotlivými antipsychotiky. Například ve studii, která byla publikována v roce 2008 v Annals of Clinical Psychiatry (2008;20:71-8), byl zkoumán rozdíl metabolického rizika mezi antipsychotiky olanzapinem a risperidonem. Výsledky sledování ukázaly, že s hlediska metabolického rizika se jevil risperidon výhodnější než olanzapin. Při rozhodování o vhodném antipsychotiku pro konkrétního pacienta je třeba zvážit nejen účinnost léčiv, ale individuální rizikové faktory u daného pacienta a riziko nežádoucích metabolických účinků u jednotlivých antipsychotik. Zároveň je vhodné v prvních týdnech léčby monitorovat pacienta s hlediska jednotlivých parametrů metabolického syndromu.

V ČR je registrována řada léčivých přípravků s obsahem antipsychotik (resp. SDA), např. olanzapinu (Zyprexa), risperidonu (Rispen, Risperdal), sertindolu (Serdolect), quetiapinu (Seroquel), ziprasidonu (Zeldox), zotepinu (Zoleptil), aripirazolu (Abilify).

--------

Sicras-Mainar A, Blanca-Tamayo M, Rejas-Gutiérrez J, et al. Metabolic syndrome in outpatients receiving antipsychotic therapy in routine clinical practice: a cross-sectional assessment of a primary health care database. Eur Psychiatry 2008;23:100-8.

Kelly DL, Conley RR, Love RC, et al. Metabolic risk with second-generation antipsychotic treatment: a double-blind randomized 8-week trial of risperidone and olanzapine. Ann Clin Psychiatry 2008;20:71-8.


Birkenaes AB, Birkeland KI, Engh JA, et al. Birkenaes AB, Birkeland KI, Engh JA, et al. Dyslipidemia independent of body mass in antipsychotic-treated patients under real-life conditions. J Clin Psychopharmacol 2008;28:132-7.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.