V prezentované randomizované studii byla porovnávána dvě léčiva ze skupiny inhibitorů acetylcholinesterázy – risperidonu a galantaminu. Do studie byli zařazeni pacienti s demencí diagnostikovanou na základě kritérií BPSD, s kognitivní dysfunkcí (hodnoty skóre MMSE - Mini-Mental State Examination – odpovídaly rozsahu 10-15). Průměrný věk zařazených apcientů byl 79 let. Pokud jde o diagnozu, většinu tvořili pacienti s Alzheimerovou nemocí, menší část pacienti s mírným kognitivním deficitem (mild cognitive impairment) a ostatní typy demencí.
Pacienti byli randomizováni na podskupinu, v které byl podáván risperidon (postupná titrace na denní dávku 0,25 mg 1.týdnu, 0,5 mg v 2.týdnu, a 1,0 mg v 3.-12.týdnu), a podskupinu, v které byl podáván risperidon (v denních dávkách 4 mg v 1.týdnu, 8 mg v 2.týdnu a 12 mg v 3.-12.týdnu).
U pacientů byla sledována řada parametrů se zvláštním zaměřením na kognitivní defekty, agresivitu, depresi, neklid, halucinace, bludy a apatii. Mezi dalšími sledovanými parametry byl neuropsychický stav a náročnost individuálně potřebné péče (index PGWBI, Psychological General Well-Being Index).
Po 12 týdnech léčby ukázaly výsledky sledování, že risperidon byl oproti galantaminu účinnější v potlačování iritability a neklidu (P=0,02). Naproti tomu galantamin (oproti risperidonu) přinesl pozitivní trendy v oblasti chuti k jídlu (P=0,06), poruch spánku (P=0,07) a apatie (P=0,09).
Risperidon byl účinnější, pokud jde o verbální agresivitu (P=0,01). Galantamin oproti risperidonu významně zlepšoval skóre MMSE (P<0,001). Index PGWBI zlepšovala obě léčiva, v míře zlepšení mezi nimi nebyl rozdíl. Podle hlavní autorky studie, dr. Freund-Levi (Karolinska University Hospital, Stokholm) studie ukázala, že galantamin je možno u tohoto typu demencí, obdobně jako risperidon, používat jako léčbu první linie. U poruch s výraznými příznaky agresivity je vhodné upřednostnit risperidon. Pokud jde o ovlivnění příznaků u pacientů s demencí, obě léčiva se ve studii ukázala jako účinná, s určitými rozdíly v některých hodnocených aspektech. Terapie galantaminem a risperidonem byla pacienty dobře tolerována.
-----
Freund-Levi Y, et al. Galantamine Compared to Risperidone in BPSD Symptoms: A One-Centre Clinical Trial in 100 Patients. 9th International Conference on Alzheimer's and Parkinson's Diseases (Abstracts). Praha, 2009. Abstrakt 1290.
Galantamin a risperidon v léčbě BPSD
1.4.2009
Pojem ´behaviorální a psychiatrické symptomy demence´ (BPSD) označuje soubor příznaků, který se vyskytuje u různých typů demencí. Významné místo v terapii takto postižených pacientů patří inhibitorům acetylcholinesterázy. Na 9.mezinárodní konferenci o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci byla v březnu 2009 v Praze prezentována studie porovnávající účinnost dvou léčiv z této skupiny u pacientů s příznaky BPSD.