Galantamin a risperidon v léčbě BPSD

Galantamin a risperidon v léčbě BPSD Pojem ´behaviorální a psychiatrické symptomy demence´ (BPSD) označuje soubor příznaků, který se vyskytuje u různých typů demencí. Významné místo v terapii takto postižených pacientů patří inhibitorům acetylcholinesterázy. Na 9.mezinárodní konferenci o Alzheimerově a Parkinsonově nemoci byla v březnu 2009 v Praze prezentována studie porovnávající účinnost dvou léčiv z této skupiny u pacientů s příznaky BPSD.

V prezentované randomizované studii byla porovnávána dvě léčiva ze skupiny  inhibitorů acetylcholinesterázy  – risperidonu a galantaminu. Do studie byli zařazeni pacienti s demencí diagnostikovanou na základě kritérií BPSD, s kognitivní dysfunkcí (hodnoty skóre MMSE - Mini-Mental State Examination – odpovídaly rozsahu 10-15). Průměrný věk zařazených apcientů byl 79 let. Pokud jde o diagnozu, většinu tvořili pacienti s Alzheimerovou nemocí, menší část pacienti s mírným kognitivním deficitem (mild cognitive impairment) a ostatní typy demencí.

Pacienti byli randomizováni na podskupinu, v které byl podáván risperidon (postupná titrace na denní dávku 0,25 mg 1.týdnu, 0,5 mg v 2.týdnu, a 1,0 mg v 3.-12.týdnu), a podskupinu, v které byl podáván risperidon (v denních dávkách 4 mg v 1.týdnu, 8 mg v 2.týdnu a 12 mg v 3.-12.týdnu).

U pacientů byla sledována řada parametrů se zvláštním zaměřením na kognitivní defekty, agresivitu, depresi, neklid, halucinace, bludy a apatii. Mezi dalšími sledovanými parametry byl neuropsychický stav a náročnost individuálně potřebné péče (index PGWBI, Psychological General Well-Being Index).

Po 12 týdnech léčby ukázaly výsledky sledování, že risperidon byl oproti galantaminu účinnější v potlačování iritability a neklidu (P=0,02). Naproti tomu galantamin (oproti risperidonu) přinesl pozitivní trendy v oblasti chuti k jídlu (P=0,06), poruch spánku (P=0,07) a apatie (P=0,09).

Risperidon byl účinnější, pokud jde o verbální agresivitu (P=0,01). Galantamin oproti risperidonu významně zlepšoval skóre MMSE (P<0,001). Index PGWBI zlepšovala obě léčiva, v míře zlepšení mezi nimi nebyl rozdíl. Podle hlavní autorky studie, dr. Freund-Levi (Karolinska University Hospital, Stokholm) studie ukázala, že galantamin je možno u tohoto typu demencí, obdobně jako risperidon, používat jako léčbu první linie. U poruch s výraznými příznaky agresivity je vhodné upřednostnit risperidon. Pokud jde o ovlivnění příznaků u pacientů s demencí, obě léčiva se ve studii ukázala jako účinná, s určitými rozdíly v některých hodnocených aspektech. Terapie galantaminem a risperidonem byla pacienty dobře tolerována.

-----

Freund-Levi Y, et al. Galantamine Compared to Risperidone in BPSD Symptoms: A One-Centre Clinical Trial in 100 Patients. 9th International Conference on Alzheimer's and Parkinson's Diseases (Abstracts). Praha, 2009. Abstrakt 1290.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.