Fytoterapeutika v léčbě neurastenického syndromu

Fytoterapeutika v léčbě neurastenického syndromu

Neurastenický syndrom je označení souboru příznaků, pro něž je charakteristická tzv. dráždivá slabost. Časté jsou např. poruchy koncentrace, únavnost, poruchy spánku, neschopnost relaxace, neklid, sklony k depresivní náladě, vegetativní symptomy jako pocení či bolesti břicha. V léčbě, která má komplexní charakter a řídí se podle individuální symptomatologie, se osvědčují i některá fytoterapeutika.

Charakteristika neurastenie

Rozeznávají se dva typy neurastenie, příznaky se často překrývají. U prvního typu se vyskytuje především rychlá mentální unavitelnost po duševním úsilí‚ často spojené s určitým poklesem výkonnosti při vyrovnávání s běžnými denními úkoly. Pacienti tuto unavitelnost často charakterizují jako vtírání rušivých asociací a vzpomínek, obtížné soustředění a neefektivní myšlení. U druhého typu je v popředí pocit vyčerpanosti po minimální námaze, svalové bolesti a neschopnost relaxace. U obou typů se obvykle vyskytují i další symptomy, např. závratě, tenze a bolest hlavy, pocit celkové nestability, znepokojení nad zhoršujícím se pocitem tělesné a duševní nepohody, podrážděnost, deprese a úzkosti menšího stupně, vegetativní symptomy jako např. pocení, třes rukou, bolesti břicha v souvislosti se stresem, poruchy spánku. Uvedený soubor příznaků se částečně překrývá s jednotkou označovanou jako chronický únavový syndrom. V Mezinárodní klasifikaci nemocí je neurastenie zařazena do kategorie „Jiné neurotické poruchy“.

Zásady léčby, příklady působení fytoterapeutik

Léčba neurastenie je symptomatická, měla by být komplexní a individualizovaná. Vedle psychoterapeutického přístupu hraje důležitou roli farmakoterapie, v které mají tradičně místo některá fytoterapeutika se sedativními a dalšími prospěšnými účinky. Jde vlastně o fytoterapeutické trankvilizéry, vhodné k terapii mírných psychických poruch u pacientů, u kterých není indikována aplikace silných trankvilizérů. Mezi fytoterapeutika, užívaná k léčbě příznaků neurastenie patří např. extrakty z třezalky, kozlíku, meduňky a dalších léčivých bylin, jejichž účinky se odvíjejí od působení obsažených účinných látek. Uvedeme několik příkladů.

Extrakt z natě třezalky tečkované (Hypericum perforatum) je nejčastěji využíván jako přírodní antidepresivum. Za látku odpovědnou za antidepresivní účinek třezalky se považoval hypericin, v současné době se za hlavního nositele účinku považuje hyperforin, látka inhibující zpětné vstřebávání neurotransmiterů serotoninu, dopaminu a noradrenalinu. Extrakt z třezalky má interakce s řadou léčiv, např. některých antiepileptik, antikoagulancií, perorálních kontraceptiv; proto při rozhodování o zahájení léčby třezalkou je třeba mít přehled o ostatních lécích, které pacient užívá.

Extrakt z kořene kozlíku lékařského (Valeriana officinalis) obsahuje seskviterpeny, zejména kyselinu valerenovou a její deriváty, alkaloid valerin, flavony, kyselinu gama-aminomáslenou (GABA) a další složky. Vyznačuje se sedativním, anxiolytickým a myorelaxačním účinkem a podporuje spánek. Některé složky, především kyselina valerenová, díky afinitě k receptorům GABAA zvyšují v mozku hladinu GABA - neurotransmiter potřebný k sedativnímu účinku (k tomuto efektu přispívá i GABA obsažená v extraktu). Extrakt z kozlíku se užívá k léčení nespavosti, nervového napětí, úzkosti, při stresových situacích, u cefalgií a jako spasmolytikum. Na rozdíl od některých léčiv užívaných v léčbě poruch spánku, např. benzodiazepinů, není extrakt z kozlíku návykový.

Výtažek z chmele otáčivého (Humulus lupulus) se používá jako mírné sedativum, nejčastěji v kombinaci s dalšími bylinami (např. s extraktem z kozlíku) k potlačení nervozity a ke zlepšení trávení. Účinky chmele se připisují obsahu těkavého oleje (2-methyl-3-buten-2-ol) a flavonoidů. Extrakt z chmele se používá i u poruch spánku mírného stupně. Extrakt z listu meduňky lékařské (Melissa officinalis) má anxiolytické a sedativní účinky. Účinnými složkami extraktu je citral a další terpenoidy a kyselina rozmarýnová. K mechanismům účinku patří inhibice GABA-transaminázy, což vede k zvýšení hladiny GABA v CNS. Účinky jsou zprostředkovány i dalšími mechanismy, např. působením na muskarinové a nikotinové acetylcholinové receptory neuronů a inhibicí enzymu acetylcholiesterázy, který hydrolyzuje neurotransmiter acetylcholin (s následným zvýšením hladiny acetylcholinu v CNS). Tradičně bývá používán k uvolnění psychického napětí při dlouhodobém stresu, při poruchách spánku, ke zmírnění křečí v trávicím ústrojí, zejména nervového původu.

Extrakt z listu máty peprné (Mentha piperita) obsahuje menthol a jeho deriváty, kyselinu rozmarýnovou, fenolkarbonové kyseliny, flavony a další složky. Obsahové látky působí spasmolyticky, mají i další prospěšné účinky, analgetické a adstringentní. Na účincích se podílí receptor TRPM8 (tzv. mentolový receptor), který zprostředkuje řadu funkcí v centrálním i periferním nervovém systému. Použití je vhodné tam, kde součástí neurastenického syndromu jsou např. křečovité bolesti břicha a bolesti hlavy.

Kromě uvedených fytoterapeutik se v léčbě neurastenického syndromu užívá ještě řada dalších, např. extrakt z mučenky (Passiflora inkarnata), z hlohu (Crataegus oxycantha) nebo bezu černého (Sambucus nigra).

Klinické studie účinnosti fytoterapeutik

Účinnost uvedených fytoterapeutik v ovlivnění různých příznaků neurastenického syndromu byla ověřována v řadě klinických studií. Např. u extraktu z třezalky prokázaly dva systematické přehledy randomizovaných, placebem kontrolovaných studií1,2 účinnost a bezpečnost u mírných až středně těžkých depresivních poruch. Účinnost extraktu z kozlíku lékařského v sedaci pacientů s psychosomatickými poruchami a u nespavosti mírného až středního stupně byla ověřena v několika studiích. Metaanalýza těchto studií ukázala efektivitu extraktu z kozlíku, pokud jde o zlepšení kvality spánku, aniž by tento efekt byl doprovázen nežádoucími účinky.3,4 U extraktu z chmele byly ve studiích prokázány sedativní a další prospěšné (např. antibakteriální ) účinky.5 Pokud jde o extrakt z meduňky, v klinické studii u stresovaných osob trpících úzkostí a poruchami spánku 15denní podávání extraktu významně snížilo známky úzkosti a zlepšilo spánek; léčba byla účinná u 95 % zařazených osob.6 V klinické studii byl prokázán anxiolytický efekt kombinace extraktu z kozlíku a meduňky.7 Spasmolytický účinek extraktu z máty byl prokázán např. v placebem kontrolované studii, v které u pacientů se syndromem dráždivého tračníku (k jehož příčinám patří i dlouhodobý stres) vedlo podávání mátového extraktu k ústupu obtíží u dvojnásobného počtu pacientů než ve skupině placeba.8

Závěr


V komplexní léčbě neurastenického syndromu mají fytoterapeutika své místo. Článek uvádí příklady několika léčivých bylin, užívaných k potlačení některých charakteristických příznaků neurastenie.

Literatura

1. Linde K, Mulrow CD. St John's wort for depression. Cochrane library; Issue 2. Chichester: John Wiley, 2004.
2. Stevinson C, Ernst E. Hypericum for depression: an update of the clinical evidence. Eur Neuropsychopharmacol 1999;9:501-505.
3. Stevinson C, Ernst E. Valerian for insomnia: a systematic review of randomized clinical trials. Sleep Med 2000;1:91-99.
4. Bent S, Padula A, Moore D, Patterson M, et al. Valerian for sleep: a systematic review and meta-analysis. Am J Med 2006;119:1005–12.
5. Salvador RL. Hops. Can Pharm J 1994;5:203-205.
6. Cases J, Ibarra A, Feuillere N, et al. Pilot trial of Melissa officinalis L. leaf extract in the treatment of volunteers suffering from mild-to-moderate anxiety disorders and sleep disturbances. Med J Nutrition Metab 2011;4:211-218.
7. Kennedy DO, Little W, Haskell CF, et al. Anxiolytic effects of a combination of Melissa officinalis and Valeriana officinalis during laboratory induced stress. Phytother Res 2006;20:96-102.
8. Cappello G, Spezzaferro M, Grossi L, et al. Peppermint oil in the treatment of irritable bowel syndrome: A prospective double blind placebo-controlled randomized trial". Dig Liver Dis 2007;39:530–6.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.