Farmakoterapie Alzheimerovy nemoci a dalších demencí

Farmakoterapie Alzheimerovy nemoci a dalších demencí

Problém Alzheimerovy nemoci (AN) a dalších demencí nabývá stále na závažnosti, jejich výskyt vzrůstá v souvislosti se stoupající průměrnou délkou lidského života. AN se vyskytuje až u 15% osob starších 65 let. V péči o pacienty s jakýmkoli typem demence je nutná spolupráce praktických lékařů se specialisty (geriatry, neurology, psychiatry), kteří periodicky musí také své pacienty kontrolovat za účelem upřesnění diagnozy, posouzení kognitivního, neurologického, psychiatrického aspektu onemocnění, a především stanovení adekvátní terapie.

Alzheimerova nemoc

Pokud jde o léčiva, užívaná u Alzheimerovy nemoci, především jsou to inhibitory cholinesterázyrivastigmin, donepezil a galantamin. Užívání inhibitorů cholinesterázy je zdůvodněno tzv. cholinergní hypotézou – poznatkem, že u Alzheimerovy choroby je postižena tzv. cholinergní transmise. Účinnost těchto léčiv byla ověřeno v řadě klinických studií. Jsou určen apředevším pro terapii demence lehčího až středního stupně. V dlouhodobějších studiích bylo prokázáno, že tato léčiva zpomalují progresi onemocnění, ovlivňují především psychické příznaky, poruchy chování, kognitivní funkce a funkční stav pacientů.

Dalším užívaným léčivem je antagonista glutamátových N-metyl-D-aspartátových (NMDA) receptorů - memantin. Memantin blokuje hyperaktivaci těchto receptorů a následkem toho i vyšší influx kalcia do neuronů, který má za následek jejich zánik – tedy jeden z etiopatogenetických faktorů Alzheimerovy nemoci. Účinnost memantinu u pacientů s Alzheimerovou nemocí byla prokázána v klinických studiích, hlavně pokud jde o zlepšení celkové výkonnosti, poruch chování a kognitivních funkcí.

Pro terapii či prevenci Alzheimerovy se stále hledají další možnosti, s některými léčivy byly spojovány určité naděje (jde například o nootropika, extrakt z Gingko biloba, nesteroidní antirevmatika, estrogeny), ale dosavadní klinické studie zatím nepřinesly zcela jednoznačné výsledky, a proto nejsou tyto látky prozatím do standardní palety léčiv zařazeny. Některé studie poukázaly na možnou roli statinů v prevenci AN. Mezi perspektivní léčiva, jejichž použití je založeno na předpokladu etiopatogenetické role zánětu u AN, patří etanercept - inhibitor TNF-alfa, který blokuje prozánětlivé působení tohoto cytokinu. Některé studie s etanerceptem ukázaly zlepšení v kognitivní oblasti u pacientů s AN. Ověřování perispinální aplikce etanerceptu pacientům s AN je předmětem klinických studií, které probíhají v posledních letech.

Pokud jde o současné guidelines pro léčbu Alzheimerovy nemoci, doporučuje se po stanovení diagnozy lehčí až střední formy této choroby zahájit léčbu některým z inhibitorů acetylcholiesterázy (rivastigmin, galantamin či donepezil), u pacientů se středně těžkou na těžkou formou je možno zahájit terapii memantinem, nebo kombinací memantinu s některým inhibitorem acetylcholinesterázy Tato kombinační léčba se podle některých studií ukazuje svou účinností jako velmi výhodná.

Vaskulární demence

U tohoto typu demence se předpokládá vedle cévní složky i cholinergní deficit. Proto má logiku terapeutické použití inhibitorů cholinesterázy. V klinických studiích byla potvrzena účinnost donepezilu v kognitivní, behaviorální a dalších oblastech. Pokud jde o rivastigmin a galantamin jsou k dispozici také klinické studie účinnosti, najpřesvědčivější výsledky jsou ale u donepezilu. Existují i studie k použití memantinu u vaskulární demence, které ukázaly zlepšení v kognitivní oblasti. Pokud jde o vaskulární složku, která hraje v etiopatogeneze vaskulární demence významnou roli, nejsou důkazy pro účinnost použití kyseliny acetlsalicylové, důležitou roli hraje terapie hypertenze.

Demence s Lewyho tělísky a další typy demencí

Inhibitory acetylcholiesterázy mají své místo i v dalších typech demence, tzv. demence s Lewyho tělísky a demence u Parkinsonovy nemoci. Cholinergní deficit totiž hraje svou roli i u těchto demencí. Nejprůkaznější jsou důkazy pro účinnost rivastigminu, proto se doporučuje jeho užití.

Léčba dalších typů degenerativních demencí, jako je např. Huntingtonova chorea či frontotemporální demence představuje specifickou problematiku, u těchto typů demencí nebyla účinnost inhibitorů acetylcholinesterázy prokázána.

Behaviorální a psychiatrické symptomy demence (BPSD)

Pojem „behaviorální a psychiatrické symptomy demence“ (BPSD) označují soubor příznaků, který se vyskytuje u různých typů demencí. Syndrom BPSD zahrnuje příznaky, které vedou k nejvýznamnějším psychosociálním problémům nemocného a zasahují nejvíc i jeho bezprostřední okolí; nezahrnuje kognitivní deficit, který v této oblasti nehraje tak významnou psychosociální roli. Patří sem například agresivita, nespavost, anxieta, deprese, apatie, bludy, halucinace. Důležité je vyloučit organickou příčinu demence, poté je třeba použít nefarmakologické postupy - svoje místo tu má psychoterapeutická intervence (behaviorální a psychosociální) Farmakoterapeuticky se uplatňují inhibitory acetylcholiesterázy, někdy je třeba kombinace s atypickými antipsychotiky, případně s antidepresivy, především ze skupiny inhibitorů zpětného vstřebávání serotoninu (SSRI, např. citalopram, escitalopram, fluoxetin, fluvoxamin, paroxetin, sertralin), které nemají nežádoucí anticholinergní účinky (typické pro starší typy antipsychotik, jako jsou tricyklická antidepresiva). V České republice se řídí preskripce inhibitorů acetylcholinesterázy a memantinu výsledky vyšetření testu MMSE (mini-mental state examination).

------

Waldemar G, Dubois B, Emre M, Georges J, et al. Recommendations for the diagnosis and management of Alzheimer’s disease and other disorders associated with dementia: EFNS guideline. Eur J Neurol 2007;14:11–26.

Sheardová K, Hort J, Rusina R, et al. Doporučené postupy pro léčbu Alzheimerovy nemoci a dalších onemocnění spojených s demencí. Cesk Slov Neurol N 2007;70/103:589-594.

Atri A, Shaughnessy LW, Locascio J, et al. Long-term course and effectiveness of combination therapy in Alzheimer Disease. Alzheimer Disease & Associated Disorders 2008:22:209-221.

Tobinick EL, Gross H. Rapid cognitive improvement in Alzheimer's disease following perispinal etanercept administration. J Neuroinflam 2008;5:2.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.