Inhibitor angiogenezy ramucirumab je nové protinádorové léčivo, jehož účinnost v léčbě karcinomu žaludku byla ověřena v nedávno ukončené studii RAINBOW. Ramucirumab (Lilly) je následovník široce používaného inhibitoru angiogenezy bevacizumabu, a odborníky je označován za velice slibný lék.
Ramucirumab je protilátka proti receptoru růstového faktoru VEGF (vascular endothelial growth-factor (VEGF), která brání navázání VGF na tento receptor a tím i novotvorbě cév a vaskularizaci tumoru. Probíhá souběžně i testování ramucirumabu u dalších onkologických chorob - kolorektálního, hepatocelulárního a plicního karcinomu. bevacizumab a ramucirumab mají zčásti obdobné indikace, ale na rozdíl od bevacizumabu patří mezi indikace ramucirumabu karcinom žaludku a hepatocelulární karcinom.
Pozitivní výsledky studie 3. fáze RAINBOW, který byla zahájena roku 2010 a uzavřená v roce 2013, zahrnovala 665 pacientů s pokročilým karcinomem žaludku, u kterých nebyla dostatečně účinná iniciální terapie kombinací platinových preparátů a fluoropyrimidinu. Studie RAINBOW ukázala, že u těchto pacientů podávání kombinace ramucirumabu a paclitaxelu přinesly signifikantní zlepšení, pokud jde o celkové přežití a délku intervalu bez progrese ve srovnání s placebem a samotným paclitaxelem. Kombinace ramucirumab/paclitaxel se tedy ukázala jako vhodná léčba pro tyto pacienty. Dřívější studie REGARD už ukázala, že u pacientů s pokročilým karcinomem žaludku je, pokud jde o uvedené parametry, účinná i monoterapie ramucirumabem.
---
Chustecka Z. New Angiogenesis Inhibitor Succeeds in Gastric Cancer. http://www.medscape.com/viewarticle/811715
Mulcahy N. A New Standard of Care in Advanced Gastric Cancer. http://www.medscape.com/viewarticle/782232