Vysoký výskyt karcinomu prsu vede ke hledání rizikových faktorů a naopak i možností jak riziko vzniku této choroby snížit. Výjimkou nejsou ani nutriční faktory. Zajímavé jsou v této souvislosti výsledky studie, která byla nedávno publikována v časopiseArchives of Internal Medicine.
Výsledky některých laboratorních studií ukázaly na potenciální antikancerogenní účinek kalcia a vitaminu D a naznačily, že zvýšený příjem těchto látek by mohl přispět k ochraně mléčné žlázy před vznikem karcinomu. Epidemiologická data k tomuto tématu byla ale nedostatečná. Proto využili autoři, kteří se zkoumají rozsáhlou skupinu žen, zařazenou do tzv. Women's Health Study a prospektivně zjišťovali souvislost mezi celkovým příjmem vápníku a vitaminu D a výskytem karcinomu prsu. Výsledky studie byly nově publikovány v americkém časopise Archives of Internal Medicine (Arch Intern Med 2007;167:1050-1059). Do studie byly zařazeno 10 578 žen před menopauzou (od věku 45 let) a 20 909 žen po menopauze. Žádná z žen neměla před zařazením do studie karcinom prsu. U jednotlivých žen byl vyhodnocen příjem vápníku a vitaminu D (formou potravy a nutričních doplňků).
V průběhu 10letého sledování byl u 276 premenopauzálních a u 745 postmenopauzálních žen zjištěn karcinom prsu. Při hodnocení vztahu uvedených nutrientů a na konci studie se ukázalo, že mezi výší příjmu kalcia, vitaminu D na jedné straně a rizikem vzniku karcinomu existuje u premenopauzálních žen inverzní vztah. U premenopauzálních žen s vysokým příjmem kalcia a vitaminu D se také méně často vyskytovaly agresivnější a větší typy tumorů. U postmenopasálních žen se tento vliv sledovaných nutrientů nepodařilo prokázat. Autoři studii uzavírají konstatováním, že vyšší příjem vitaminu D a kalcia snižuje u premenopauzálních riziko rozvoje karcinomu mammy.
Zajímavé je zjištění, že 22% příjmu kalcia a 30% příjmu vitaminu D ve sledované skupině žen pocházelo z doplňků stravy. Průměrný denní příjem nutrientů ve skupině byl 1021 mg kalcia a 363 IU (mezinárodních jednotek) vitaminu D. Vysvětlení vlivu sledovaných nutrientů na riziko karcinomu mammy není zatím zcela jasné, uvažuje se mj. o vlivu vitaminu D na klíčové geny, které hrají významnou roli při vzniku karcinomu prsu – tedy o podpoře aktivity některých genů a naopak tlumení jiných. Laboratorní testy například ukázaly, že vitamin D má schopnost zabránit množení některých nádorových buněk a urychlit jejich apoptózu.
Dostatečný příjem vitaminu D a vápníku (včetně formy suplementace nutričními doplňky) má tedy význam nejen pro kvalitu kostní tkáně, ale má pro organismus ještě další ochranný význam, a to i v oblastech, o kterých se to dosud nepředpokládalo.
Arch Intern Med 2007;167:1050-1059