Elmex sensitive plus: profil kosmetického prostředku

Elmex sensitive plus: profil kosmetického prostředku Zubní kaz je podle současného pojetí infekčním onemocněním, které je způsobeno některými patogenními mikroorganismy, jež se souhrnně označují jako odontopatogeny a k nimž patří především některé sérotypy tzv. mutantních streptokoků. Tyto mikroorganismy jsou obsaženy v zubním plaku.
K působení proti zubnímu kazu existuje kromě odstraňování plaku několik dalších cest: snižování rozpustnosti zubní skloviny, stimulace remineralizace skloviny, inhibice růstu bakterií a tvorby kyselin vznikajících následkem jejich působení. Předpokladem prevence a včasné terapie zubního kazu je odborné ošetřování chrupu. Současná stomatologická péče k zajištění tohoto požadavku nabízí bohaté možnosti. I v tomto oboru však platí, že běžná každodenní hygiena a prevence má svou nezastupitelnou roli. K dispozici jsou nejen stomatologické přípravky určené k péči o samotný chrup, ale i přípravky k ošetření drobných zánětů a poranění v dutině ústní. Některé z nich (zubní pasty a ústní vody) jsou zařazeny mezi kosmetiku, ale přípravky s vyšším obsahem účinných látek musí být registrovány jako léčivé přípravky (například celková koncentrace fluoridů nesmí u kosmetiky překročit 0,15 %).
Častým problémem bývají citlivé zuby a odhalené zubní krčky, zejména při používání tvrdých zubních kartáčků, nevhodných zubních past (s vyššími hodnotami abraze) nebo při nevhodné technice čištění zubů. K atrofii dásní a obnažování zubních krčků dochází také přirozeným procesem stárnutí. Zvláštní skupinu pak tvoří pacienti se stavy po různých onemocněních dásní. Pro takové pacienty bývá čištění zubů bolestivé, zubní krčky, které nejsou kryty sklovinou, ale mnohem měkčí zubovinou, jsou citlivější na podráždění a také snáze podléhají zubnímu kazu. Sliznice dásní se může při nevhodné ústní hygieně zanítit.

Význam fluoridů

Velmi důležité pro zdraví zubních tkání jsou fluoridy. Jsou nutné pro tvorbu fluoroapatitu, sloučeniny, která tvoří součást zubní skloviny. Čím dříve se fluoridy zabudují do zubních tkání při jejich tvorbě, tím více jich zuby obsahují a tím větší je jejich odolnost proti zubnímu kazu. Neméně důležitý je však stálý přísun fluoridových iontů na povrch zubů prostřednictvím dentálních přípravků; podpoří se tím proces remineralizace - zpětný přívod vápníku a fosfátů ze slin do povrchových vrstev zubní skloviny.
V rámci systémové prevence zubního kazu existuje řada možností zvyšování dostupnosti fluoru. Jednou z nich je fluoridace pitné vody, která je v některých částech světa součástí preventivních programů. Variantou tohoto přístupu je pití mineráních vod s obsahem fluoridů. Další možností je aplikace fluoru ve formě tablet. Výhodou oproti fluoridaci vody je možnost individuálního dávkování, tablety lze podávat dětem od věku 6 měsíců. Jinou metodou zvyšování příjmu fluoru je fluoridace soli a mléka. Fluoridace soli má nevýhodu ve sníženém příjmu fluoru u jedinců s doporučovaným omezeným příjmem soli (například u gravidních žen), při fluoridaci mléka zase závisí příjem fluoru na individuální spotřebě mléka.
Jinou, stále aktuálnější možností je aplikace fluoridů na povrch chrupu. Snahou je maximalizovat odolnost skloviny zvýšením koncentrace fluoridu v jejích povrchových vrstvách. K tomuto účelu lze využít například roztoky, gely, ústní vody, zubní pasty. Přímou aplikaci fluoridů na zubní povrch je možno provádět buď ve stomatologické ordinaci (například roztoky a gely s vyšší koncentrací fluoridů), nebo v kolektivech při hromadné fluoridaci (například výplachy, gely), či při individuální ústní hygieně (ústní vody, gely, zubní pasty).
Zvláštní postavení mezi fluoridy mají aminfluoridy (někdy bývají obecněji označovány jako organické fluoridy). Jejich vlastnosti jsou dány především chemickou strukturou - fluoridový iont je vázán na zbytek aminomastné kyseliny. To je významný rozdíl oproti běžným anorganickým fluoridům, jako jsou fluorid sodný nebo monofluorofosforečnan sodný. Molekula aminfluoridu - kombinace hydrofobního uhlovodíkového řetězce s hydrofilní částí - se chová jako tenzid (smáčedlo), jako látka, která snižuje povrchové napětí mezi vodou a tuky, a umožňuje tak jejich emulgaci. Tím umožňují aminfluoridy účinnější odstranění zubního plaku a zajišťují také rychlé a dokonalé rozptýlení fluoridových iontů po celém povrchu zubu. Vytvářením fluoridových dep (tenká povrchová vrstva molekul nerozpustného fluoridu vápenatého) dochází navíc ke zvýšenému přívodu fluoridů k zubním tkáním, a podpoří se tak proces remineralizace a zvyšuje se odolnost zubního povrchu vůči kyselinám.
Aminfluoridy mají i další důležitou vlastnost - působí antibakteriálně, a tím pomáhají odstranit zubní plak, tvořený zejména bakteriemi a různými dalšími nečistotami. Bakterie dutiny ústní přeměňují cukry z potravy za vzniku různých kyselin, které demineralizují a poškozují zubní sklovinu. Aminfluoridy mají výrazné antiglykolytické vlastnosti, což má za následek tlumení metabolické aktivity bakterií, a tím i jejich růstu a škodlivého působení na zuby. Vzhledem k těmto vlastnostem se do zubních past obsahujících aminfluoridy nepřidávají další konzervační látky (s výjimkou dětské zubní pasty elmex Kids, ve které není koncentrace aminfluoridů (0,05 %) pro konzervační účinek dostatečná).
Výjimečné vlastnosti aminfluoridů se s úspěchem využívají v přípravcích určených pro citlivé zuby, v zubní pastě a ústní vodě elmex SENSITIVE PLUS.

Charakteristika

Složení zubní pasty elmex SENSITIVE PLUS , která obsahuje 0,14% F-, je cíleno na kauzální ošetření přecitlivělých zubů. Fluoridy, které se koncentrují na povrchu dentinu, vytvářejí spolu s vápenatými ionty ze slin nerozpustné částečky fluoridu vápenatého. Ty blokují dentinové kanálky a zabraňují vstupu nežádoucích látek do tkáně zubu.
Účinek aminfluoridů podporují i další složky pasty, které vytvářejí ochrannou hydrogelovou vrstvičku na povrchu zubů. U zubní pasty elmex SENSITIVE PLUS je důležitá i velmi nízká hodnota abraze (RDA 30), která zajišťuje šetrné, ale přitom dostatečné odstranění bakteriálního plaku, aniž by došlo k poškození nebo podráždění zubních tkání, zejména v oblasti krčků.
V průběhu dne je vhodné použít ústní vodu elmex SENSITIVE PLUS , která kromě aminfluoridů obsahuje fluorid draselný. Draselné ionty omezují vedení bolestivého vzruchu nervovým vláknem v zubní dřeni, a tím tiší bolest, způsobenou zevními podněty (teplo, chlad, kyselé, sladké pokrmy) na povrch zubních krčků. Ústní voda tak velmi dobře ošetřuje citlivé zuby i v době mezi čištěním. Ústní voda elmex SENSITIVE PLUS neobsahuje alkohol a má jen slabě kyselé pH 4,7.

Klinické studie

V řadě klinických studií byl zkoumán význam aminofluoridů pro prevenci zubního kazu. Výsledky některých studií ukazují, že lokální aplikace aminfluoridů na sklovinu vede ke snížení adherence mikroorganismů na její povrch a inhibuje metabolismus mikroorganismů v zubním plaku. Další studie prokázaly příznivý vliv zubní pasty s aminfluoridy na remineralizaci dentinu.1 Byl také sledován vliv ústní vody elmex SENSITIVE PLUS2 a zubní pasty elmex SENSITIVE PLUS3 na hypersenzitivitu zubních krčků. V jiných studiích byla srovnávána účinnost aminfluoridů a dalších fluoridových sloučenin (fluorid sodný, monofluorofosforečnan sodný) na zpětné vychytávání fluoridu a inhibici zubního kazu.4,5
Výrobce věnuje mimořádnou pozornost doložení účinnosti svých přípravků i sledování bezpečnosti při běžném užívání (farmakovigilance). Klinické studie se provádějí v mnoha zemích včetně České republiky za podmínek, které jsou vyžadovány pro léčiva.

Použití

Ochrana před zubním kazem, ošetření citlivých zubů a obnažených zubních krčků.
UPOZORNĚNÍ: Po použití zubní pasty elmex SENSITIVE PLUS se ústa nevyplachují vodou. Zubní pasta a ústní voda elmex SENSITIVE PLUS jsou určeny pro dospělé a děti od 6 let.

Dávkování a způsob podání

Zubní pasta a ústní voda elmex SENSITIVE PLUS tvoří komplexní systém péče o citlivé zuby. Oba přípravky jsou určeny k pravidelnému, každodennímu ošetření zubů.

Literatura

1. Petersson LG, Lynch E. ECM quantification on dentin remineralisation using fluoride: 79th IADR, 27-30 June 2001, Ciba, Japan. J Dent Res 2001;80:688.
2. Zappa U, et al. Clinical evaluation of the desensiting effect of elmex sensitive rinse. Scientific report 1999.
3. Renggli HH, et al. Effect von Aminfluorid-Zahnpasten auf überempfindliche Zahnhälse. Acta Med Helv 1997;2:1-5.
4. Cahen PM, Frank RM, Turlot JC, Jung MT. Comparative unsupervised clinical trial on caries inhibition effect of monofluorophosphate and amine fluoride dentifrices after 3 years in Strasbourg, France. Community Dent Oral Epidemiol 1982;10:238-241.
5. Klimek J, Ganss C, Schwan P, Schmidt R. Fluoridaufnahme im Zahnschmelz nach Anwendung von NaF- und AmF-Zahnpasten: eine in-situ Studie. Oralprophylaxe 1998;20:192-196.

Statut přípravku

Kosmetické přípravky, prostředky pro péči o zuby a dutinu ústní.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.