Vliv hypolipidemického účinku statinů na snížení rizika cévních mozkových příhod: metaanalýza

Vliv hypolipidemického účinku statinů na snížení rizika cévních mozkových příhod: metaanalýza Význam normalizace hladiny LDL-cholesterolu u pacientů s hypercholesterolémií pro snížení kardiovaskulárního rizika je uznáván. Pokud jde o vliv na redukci rizika cévních mozkových příhod (CMP), nevyznívají všechny studie jednoznačně, a proto mají význam metaanalýzy. V časopise Lancet Neurology (5/2009) byla publikována metaanalýza studií, v kterých byl zjišťován vliv hypolipidemického účinku statinů na výskyt CMP a jejich recidiv.

V metaanalýze bylo hodnoceno 24 randomizovaných klinických studií, do kterých bylo zařazeno celkem více než 165000 pacientů. Do své metaanalýzy zahrnuli autoři významné studie jako například SEARCH, JUPITER, SPARCL, TNT, IDEAL, PROVE-IT a Heart Protection Study (HPS). Většina studií byla zaměřena na primární prevenci CMP, studie SPARCL na sekundární prevenci CMP a do studií  HPS, LIPID a CARE byli zařazeni pacienti s kardiovaskulárním onemocněním v anamnéze.  Výsledky studie ukázaly, že každý pokles hladiny cholesterolu o 1 mmol/litr přináší signifikantní snížení rizika vzniku CMP o 21,1% (p=0,009). Pokud jde o sekundární prevenci u pacientů s CMP v anamnéze, intenzivní snížení hladiny LDL-cholesterolu pomocí statinů také významně zmenšuje riziko opakování CMP (relativní riziko RR=0,84, p=0,03) a významných kardiovaskulárních příhod (RR=0,80, p=0,02). V metaanalýze se při statistickém hodnocení neprojevilo zvýšení rizika vzniku hemoragických CMP (autoři studií SPARCL a HPS možnost takového rizika uváděli).

Vzhledem k k výsledkům studií HPS a SPARCL doporučují autoři opatrnost při rozhodování o statinové terapii u pacientů, kteří dříve prodělali hemoragickou cévní mozkovou příhodu. Naopak vhodná je podle nich terapie statiny u pacientů s vysokým rizikem koronárních a dalších aterotrombotických příhod, u kterých se nedaší snížit hladinu cholesterolu režimovými opatřeními.

Autoři metaanalýzy ve svém komentáři uvádějí, že dosavadní důkazy vztahu mezi snížením celkového a HDL-cholesterolu a rizikem vzniku CMP nebyly vždy zcela přesvědčivé. Přesto existují studie, které dokládají, že snížení snížení hladiny cholesterolu pomocí statinů snižuje u vysoce rizikových populací a u pacientů s CMP nekardioembolického původu anebo tranzientní ischemickou příhodou (TIA) v anamnéze riziko vzniku CMP. Proto je podle autorů důležité aby lékaři postupovali při snižování hypercholesterolémie podle doporučených postupů.

Autoři upozorňují, že rozpory v dosavadním hodnocení vztahu hladiny cholesterolu a rizika CMP mají příčinu i v nejednotné metodice jednotlivých studií. Za nepochybný považují vztah mezi sníženém LDL-cholesterolu a ischemickými CMP.

Podle autorů je také důležité zvýšení hladiny HDL-cholesterolu; existují důkazy, že důležité je z preventivního hlediska zvýšení poměru HDL/LDL-cholesterolu. Snížení tohoto poměru je prediktorem zvýšeného rizika CMP a infarktu myokardu.  Důležitá je také normalizace hladiny triglyceridů u pacientů s hypertriglyceridémií.

---------------

Amarenco P, Labreuche J. Lipid management in the prevention of stroke: Review and updated meta-analysis of statins for stroke prevention. Lancet Neurol 2009; 8:453-463.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.