Základem současné léčby hypertenze je kombinace antihypertenzivních léčiv. Jednou z možností je kombinace blokátorů kalciových kanálů s antagonisty receptorů AT1 pro angiotenzin II (sartany). Výchozí antihypertenzní léčbu u pacientů zařazených do studie představoval blokátor kalciových kanálů amlodipin. Studie se zabývala účinností přidání zástupce skupiny sartanů - candesartanu k léčbě amlodipinem. (Candesartan způsobuje u pacientů s hypertenzí dlouhodobý pokles krevního tlaku, jeho antihypertenzní účinek je vyvolán poklesem systémové periferní rezistence.)
Ve studii bylo hodnoceno, nakolik přidání candesartanu snižuje výskyt významných kardiovaskulárních příhod (úmrtí z kardiovaskulárních příčin, nefatální infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, nestabilní angina pectoris). Do studie bylo zařazeno celkem 388 pacientů s hypertenzí a angiograficky dokumentovanou ischemickou chorobou srdeční (ICHS). Šlo o pacienty zařazené do větší studie The Heart Institute of Japan Candesartan Randomized Trial for Evaluation in Coronary Artery Disease (HIJ-CREATE). Všichni pacienti měli jako základ antihypertenzní léčby amlodipin. U 170 pacientů byl k amlodipinu přidán candesartan, u ostatních bylo v případě potřeby k amlodipinu přidáno antihypertenzivum z „nesartanové“ skupiny (u velké části z nich ze skupiny ACE inhibitorů).
Během sledování, které trvalo v průměru 4,3 let, byl hodnocen výskyt závažných kardiovaskulárních příhod. Výsledky ukázaly, že některá z těchto příhod se vyskytla u 21,8% pacientů ve skupině léčené kombinací s candesartanem a u 32,1% pacienů ve srovnávací skupině. Candesartan snižoval výrazně riziko těchto příhod (poměr šancí - hazard ratio – HR 0,61, p=0,015). Výskyt nejčastější z těchto kardiovaskulárních příhod, nestabilní anginy pectoris vyžadující hospitalizaci, snižoval amlodipin z 21,6% na 11,2% (HR=0,48, p=0,007).
Autoři studie konstatují, že přidání candesartanu k amlodipinu snižovalo u hypertoniků s ICHS (oproti srovnávací skupině, v které byl k amlodipinu přidáno jiné, nesartanové antihypertenzivum) významně výskyt závažných kardiovaskulárních příhod - o 39%. V podskupině pacientů, u kterých se i při léčbě kombinací candesartan/amlodipin vyskytla kardiovaskulární příhoda, byl o 52% nižší výskyt nestabilní anginy pectoris vyžadující hospitalizaci. Tento rozdíl byl také statisticky významný. Candesartan působil tedy u pacientů s hypertenzí a ischemickou chorobou srdeční prospěšně na snížení rizika závažných kardiovaskulárních příhod .
-----
Yamaguchi J, Hagiwara N, Ogawa H, et al. Effect of Amlodipine + Candesartan on Cardiovascular Events in Hypertensive Patients With Coronary Artery Disease (from The Heart Institute of Japan Candesartan Randomized Trial for Evaluation in Coronary Artery Disease [HIJ-CREATE] Study. J Am Cardiol: http://www.ajconline.org/article/S0002-9149%2810%2901044-1.