Studie byla publikována počátkem roku 2010 v časopise Blood Pressure. Cílem bylo zjistit, zda podávání atorvastatinu ovlivňuje hodnoty krevního tlaku (TK) u normolipidemických pacientů s primární hypertenzí a zda tento účinek je spojen s působením na některé další parametry, např. markery endoteliální funkce a oxidativního stresu. Ve studii, která trvala 3 měsíce, byli pacienti (hypertonici léčení antihypertenzivy) randomizováni na podskupinu, v které byl k původní antihypertenzní léčbě přidán atorvastatin (80 mg denně, skupina ST) a kontrolní skupinu, v které statiny nebyly podávány (pouze původní antihypertenzní terapie, skupina SF). Krevní tlak byl pacientům měřen ambulantně tonometrem se záznamem hodnot v průběhu 24 hodin denně. Z dalších parametrů byla vyšetřována hladina prostacyklinového metabolitu 6-keto-PGF(1alfa), sérová hladina oxidu dusnatého (NO) a hladina protilátek IgG proti oxidativně modifikovanému lipoproteinu o nízké hustotě (ox-LDL) .
Hlavní výsledky studie: průměrný pokles tlaku ve skupině atorvastatinu byl u systolického TK – 5,7 mmHg (95% CI - 4,1 až –7,2 mmHg) a u diastolického tlaku –3,9 mmHg (95% CI –2,7 až –5,0 mmHg). Hypotenzivní účinek atorvastatinu byl nezávislý na jeho hypolipidemizujícím účinku. Ve skupině pacientů, kteří atorvastatin nedostávali, nedošlo k významnější změně v hodnotách krevního tlaku ani ke změnám v dalších sledovaných parametrech. Ve skupině atorvastatinu pokles hodnot TK koreloval se vzestupem hladiny NO a poklesem protilátek proti ox-LDL.
Výsledky ukázaly, že podávání atorvastatinu pacientům se standardně léčenou hypertenzí vedlo ke snížení hodnot systolického i diastolického krevního tlaku nezávisle na hypolipidemizujícím efektu. Pokles TK byl ale ve vztahu ke vzestupu koncentrace NO a poklesu protilátek proti oxidovaným částicím LDL. Tyto parametry by podle autorů mohly být součástí mechanismů, kterými atorvastin přispívá k poklesu krevního tlaku. Výsledky, pokud jde o působení statinu na krevní tlak, jsou v souladu s výsledky některých dřívějších studií, v kterých se také projevilo hypotenzivní působení těchto léčiv – ve studii z roku 2007 zdvojnásobovalo užití statinů pravděpodobnost dosažení cílového TK a ve studii z roku 2005 atorvastatin signifikantně zlepšoval hodnoty krevního tlaku a umožňoval lepší kontrolu hypertenze.
Použití statinů u pacientů s hypertenzí ke zlepšení kontroly onemocnění bude jistě předmětem dalších klinických studií. I dosavadní výsledky však potvrzují prospěšné působení těchto léčiv u pacientů, kteří kromě dyslipidémie mají i zvýšené hodnoty krevního tlaku.
----
Kuklinska AM, Mroczko B, Musoal WJ, et al. Influence of atorvastatin on blood pressure control in treated hypertensive, normolipemic patients - An open, pilot study. Blood Press 2010 [Epub ahead of print].
King DE, Mainous AG 3rd, Egan BM, et al. Use of statins and blood pressure. Am J Hypertens 2007;20:937-41.
Kanbay M, Yxildirir A, Bozbas H, et al. Statin therapy helps to control blood pressure levels in hypertensive dyslipidemic patients. Ren Fail 2005;27:297-303.