Varixinal (Aesculus hippocastonum, Vaccinium myrtilus, Rusculus aculeatus, Centella asiatica (extracti), acidum ascorbicum, hesperidinum): profil doplňku stravy

Varixinal (Aesculus hippocastonum, Vaccinium myrtilus, Rusculus aculeatus, Centella asiatica (extracti), acidum ascorbicum, hesperidinum): profil doplňku stravy Žilní varixy jsou nejfrekventovanějším onemocněním periferních cév. Nejčastěji se vyskytují v oblasti dolních končetin. Onemocnění má familiární charakter, častěji jsou postiženy ženy, u kterých je rizikové hlavně těhotenství a poporodní období. Celková incidence u žen dosahuje až 20 %. Z etiologického hlediska se rozlišuje skupina primárních varixů a sekundárních varixů. Primární varixy vznikají na podkladě vrozené méněcennosti pojivových tkání na dolních končetinách (s následným zeslabením mesenchymu). Výsledkem je rozšíření povrchových žil se všemi následky. Varikózní komplex se vyskytuje přibližně u 15 % dospělé populace, u žen až 5krát častěji. V etiologii hraje významnou úlohu dědičnost, spolupůsobícími faktory jsou obezita a gravidita. Sekundární varixy nejčastěji vznikají na podkladě trombózy hlubokých žil pánve a dolních končetin. Dochází pak ke zpětnému toku krve kolaterálami, venóznímu městnání a lokálnímu vzestupu tlaku, insuficienci chlopní přeplněných rr. communicantes a k vytlačování krve do povrchových žil, které vlivem trvalého tlaku dilatují a vznikají varixy a městnavý otok. Následkem poruchy lokálního metabolismu dochází k zánětlivým a degenerativním změnám vazální a perivazální tkáně a vzniku nových trombóz. Příčinou sekundárních varixů dále může být dlouhobá imobilizace končetiny, úrazy či operace v oblasti malé pánve.
Chronická žilní insuficience se projevuje pocitem tíhy a únavy v končetinách následkem ztráty elasticity cévní stěny a stagnace krve, zejména při dlouhodobém statickém zatížení. Dalším významným projevem jsou noční křečovité bolesti v lýtkách. V pozdějších stadiích se přidávají otoky, pruritus, pigmentace a další kožní změny. (Kromě povrchových žil dolních končetin jsou významné ještě další lokalizace varixů: hemoroidy, jícnové varixy, u mužů variokéla.)
V léčbě varixů dolních končetin se používá několik metod. Základem jsou režimová a fyzikální opatření (kompresivní obvazy, zvýšená poloha končetin při spaní, léčba obezity, pravidelné procházky). Pokud tato opatření nevedou k úspěchu, varixy je možno chirurgicky odstranit nebo provést jejich sklerotizaci (u malých a střeních varixů, pokud je funkční hluboký žilní systém končetiny). Velký význam má farmakoterapie pomocí venofarmak, která obecně dělíme na antiedematózní léčiva (např. aescin, bioflavonoidy), léčiva tonizující cévní stěnu (např. buphenin, diosmin) a látky působící antiagregačně (např. heparin a jeho deriváty). Řada přípravků kombinuje různé látky s cílem dosažení komplexního působení. Mezi kombinované přípravky s obsahem bioflavonoidů a dalších látek s působením ve všech třech jmenovaných oblastech (antiedematózní a protisrážlivé působení a zlepšování vlastností cévní stěny) patří doplněk stravy Varixinal (Walmark).
Charakteristika

Přípravek Varixinal obsahuje extrakty ze čtyř léčivých rostlin. Působení v nich obsažených účinných látek vede k posílení a stabilizaci cévní stěny, snížení tvorby otoků a hematomů, zlepšení okysličení a prokrvení tkání. Složení přípravku je doplněno kyselinou askorbovou a bioflavonoidem hesperidinem, které významně přispívají k posílení cévní stěny. Každá z léčivých rostlin, jejichž výtažky jsou obsaženy v přípravku, má svou specifickou oblast působení.
Pakaštan koňský (Aesculus hippocastanum): v lékařství se používají extrakty ze semen, které obsahují saponiny monodesmosidy (přibližně 30 různých látek). Jejich směs se označuje jako escin. Účinnou látkou kůry je hydroxykumarin eskulin. Oba typy látek patří mezi venotonika, podporují krevní cirkulaci, snižují lomivost cévní stěny, normalizují patologicky zvýšenou permeabilitu žilní stěny. Působí antiedematózně, zlepšují stav celého žilního aparátu, navíc působí protisrážlivě. Svůj význam má i jejich antiseptický účinek (působení proti sekundárním zánětlivým změnám na kůži při poruchách prokrvení).
Borůvka (Vaccinium myrtillus): extrakt z plodů a listů obsahuje antokyanidové glykosidy (myrtilin, neomyrtilin), které působí jako antioxidanty. Zmenšují propustnost kapilár a zvyšují jejich odolnost, zlepšují cévní cirkulaci i mikrocirkulaci (navíc resyntézou barviva rodopsinu v tyčinkách sítnice přispívají k regeneneraci sítnice).
Listnatec bodlinatý (Ruscus aculeatus): účinné látky z kořene a mladých stonků - ruskogeniny a neoruskogeniny - zmenšují kapilární hyperpermeabilitu. V klinických studiích byla prokázána prospěšnost kombinace těchto účinných látek s kyselinou askorbovou a bioflavonoidy, navíc působí protizánětlivě.
Gotu cola (Centella asiatica): účinné látky jsou obsaženy v kořeni a listech, zlepšují krevní cirkulaci; působí antisepticky. Má příznivý efekt na metabolismus mukopolysacharidů (pojivovou tkáň) žilních stěn a kapilár. Snižuje kapilární fragilitu a hyperpermeabilitu.
Složení přípravku je doplněno kyselinou askorbovou a bioflavonoidem hesperidinem, jejichž působení přispívá k posilnění cévní stěny. Vitamin C podporuje účinek některých dalších látek obsažených v přípravku (včetně hesperidinu). Hesperidin (označovaný také jako vitamin P) zlepšuje propustnost kapilár, a působí tak antiedematózně. Jeho účinek se zlepšuje v kombinaci s kyselinou askorbovou.

Klinické sledování

Účinnost přípravku Varixinal a jednotlivých jeho komponent byla ověřována v řadě klinických sledování. Uvádíme výsledky sledování, v němž byla zjišťována účinnost Varixinalu u skupiny pacientů, kteří trpěli žilními varixy či jinými projevy chronické žilní nedostatečnosti, jako jsou otoky, bolesti dolních končetin, pocit těžkých nohou apod. V souboru převažovaly ženy (68 %) nad muži (32 %). Průměrný věk pacientů byl 63,6 roku. Nejvíce byla zastoupena věková skupina 50 - 79 let (79 %), vyšší věkový průměr byl u žen. Sledování bylo uspořádáno jako prospektivní postmarketingové. Ze subjektivních parametrů byly sledovány bolestivost, křeče, otoky a pocit těžkých nohou. K hodnocení těchto příznaků byla používána stupnice o 10 stupních (0 - bez příznaků až 10 - maximální příznaky). Před zahájením léčby Varixinalem i po jejím ukončení byl měřen obvod bérců dolních končetin. Průměrný obvod levého bérce byl před podáváním tablet Varixinal 33,9 cm.
Po třech měsících léčby byly opět vyhodnoceny sledované parametry. Výsledky ukázaly, že působením přípravku došlo k signifikantnímu zmenšení obvodu bérců - v 60 % bérce levé dolní končetiny a v 67 % bérce pravé dolní končetiny.
Po ukončení užívání přípravku Varixinal byly zhodnoceny i změny subjektivních obtíží pacientů. Bolestivost byla na počátku sledování hodnocena průměrně stupněm 3,3 (nejnižší/nejvyšší uvedený stupeň 1/5), po ukončení léčby stupněm 2,5 (1/4). Změna byla signifikantní. U křečí bylo po léčbě také zaznamenáno významné zlepšení - z průměrných hodnot před léčbou 2,9 (0/6), na hodnoty 2,0 (0/4) po ukončení léčby. Signifikantní zlepšení symptomů bylo zaznamenáno také u otoků - před započetím sledování průměrně 3,5 stupně (0/8) a po jeho ukončení 2,6 (0/8) - a pocitu těžkých nohou - před nasazením přípravku Varixinal byla průměrná hodnota 3,6 (1/8) a po ukončení léčby 2,2 (0/6).
Zlepšení bolestivosti končetin udávalo 63 % nemocných, snížení závažnosti křečí 59 % nemocných, zlepšení otoků 65 % sledovaných a u pocitu těžkých nohou se obtíže zlepšily u 74 % pacientů.
Při podávání tablet Varixinal došlo k výraznému zlepšení stavu pacientů. Snížily se hodnoty sledovaných parametrů: bolestivosti, výskytu křečí, otoků i pocitu těžkých nohou. Vzhledem k tomu, že dávkování přípravku je jednoduché (1 tableta denně), byla compliance pacientů dobrá, a pacienti byli s účinky tablet Varixinal spokojeni.
Přípravek Varixinal se ukázal být účinným pro pacienty trpící žilními varixy a dalšími příznaky chronické žilní nedostatečnosti. Byl pacienty velmi dobře tolerován a po celou dobu sledování nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky.

Použití

Přípravek je určen osobám, které trpí žilními varixy a dalšími projevy chronické žilní nedostatečnosti. Příznivě ovlivňuje průchodnost a funkčnost žilních systémů. Zmírňuje obtíže u pacientů s hemoroidy. Příznivě působí při pocitech těžkých nohou, pomáhá zmenšit otoky a bolestivost dolních končetin.

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Přípravek není vhodný pro děti a při přecitlivělosti na některou ze složek přípravku. Nežádoucí účinky nejsou známy.

Dávkování

1 tableta přípravku Varixinal obsahuje extrakt z borůvky (200 mg), gotu coly (100 mg), pakaštanu koňského (1 g), listnatce bodlinatého (800 mg), dále kyselinu askorbovou (250 mg) a hesperidin (100 mg). Užívá se 1 tableta denně.

Literatura
Pedrini L, Cifiello B. Modification of venous function after pharmacologic treatment. Clin Ther 1983;106:271-277.
Hitzenberger G, The therapeutic effectiveness of chestnut extract. Wien Med Wochenschr 1989;139:385-389.
Weidorf N, Schultz-Ehrenburg U. Controlled study of increasing venous tone in primary varicose veins by oral administration of Ruscus aculeatus and trimethylhesperidinchalcone. Z Hautkr 1987;62:28-38.
Capelli R, Nicora M, Di Perri T. Use of extract of Ruscus aculeatus in venous disease in the lower limbs. Drugs Exp Clin Res 1988;14:277-283.

Poznámka:
Statut přípravku: doplněk stravy schválený hl. hyg. MZ ČR. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen. Přípravky s obsahem některých obdobných složek: viz databáze AISLP (parafarmaceutika).
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.