Systém dálkového kardiologického sledování Home monitoring - deset let v praxi

Systém dálkového kardiologického sledování Home monitoring - deset let v praxi První bezdrátový systém dálkového monitorování pacientů se srdečním onemocněním, vyráběný pod názvem Home Monitoring, umožňuje včasné varování pacientů a lékařů v oblasti kardiologie. V roce 2010 uplynulo deset let od jeho uvedení do praxe. Přinášíme informace o tomto systému a jeho aplikaci v České republice.

Systém Home monitoring je produktem společnosti BIOTRONIK. Do dnešní doby byly po celém světě implantovány stovky tisíců defibrilátorů a kardiostimulátorů se zařízením Home Monitoring, které pacientům trpícím problémy srdečního rytmu a fibrilací přináší novou úroveň nezávislosti a důvěry. Při sebemenším náznaku problému vyšle systém neprodleně zprávu lékaři bez ohledu na to, zda se pacient nachází doma nebo tisíce kilometrů daleko. Díky těmto informacím, které mohou zachránit život, může lékař svého pacienta v reálném čase kontaktovat a poslat jej v případě potřeby ihned do nemocnice. Klinické zkoušky dokázaly, že ve srovnání se zařízeními bez monitorování na dálku, je systém Home Monitoring schopen přibližně o měsíc zkrátit dobu mezi nástupem projevů srdečního onemocnění do vyhodnocení stavu pacienta. (1)

Systém dálkového kardiologického sledování Home monitoring

V České republice byl systém sledování srdce na dálku Home Monitoring uveden, jako první monitoring srdce, v roce 2004. Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc, FESC, přednosta Kliniky kardiologie IKEM shrnul situaci v oblasti sledování pacientů se srdečními poruchami v České republice následovně: „V České republice je v současné době pomocí systému Home Monitoring sledováno více než 1350 pacientů na 20 kardiologických pracovištích, z nichž některá se přímo zúčastnila klinických studií ověřujících spolehlivost, efektivitu a ekonomickou návratnost monitorování na dálku. Dosavadní zkušenosti z kardiologických klinik v České republice podporují závěry velkých klinických studií. Zásadním přínosem systému může i v České republice být zkvalitnění péče o pacienty se srdečním selháním a závažnými srdečními arytmiemi a snížení zatížení speciálních kardiologických ambulancí rutinními technickými kontrolami přístrojů bez nutnosti změny léčby. Doposud nebylo monitorování kardiologických přístrojů na dálku hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Cenu monitorovací jednotky a její pronájem hradí v České republice zatím výrobce systému. Data z velkých klinických studií poskytují i v České republice solidní základ pro jednání o úhradách této péče, která přináší zásadní změnu obvyklých schémat ambulantního sledování pacientů se závažnými kardiovaskulárními onemocněními.“

Před deseti lety provedla společnost první zkoušky technického využití a realizovatelnosti systému Home Monitoring. Kardiostimulátory přešly na každodenní komunikaci a pokud detekovaly problém, prostřednictvím zabudované antény vyslaly upozornění do prvního bezdrátového zařízení pro mobilní pacienty na světě. Data pacientů se poté ihned odesílala ošetřujícímu lékaři ve formě konsolidované zprávy CardioReport. Na základě toho získal systém Home Monitoring povolení FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA) a CE (evropská známka kvality) pro dálkové monitorování pacientů s implantovanými kardiostimulátory a defibrilátory. V roce 2003 pak globálním měřítku uvedla společnost bezdrátové celulární zařízení pro pacienty CarioMessenger a technologie Home Monitoring začala využívat internet, umožňující přístup lékaře z libovolného místa v libovolnou dobu.

Studie TRUST (1), publikovaná v roce 2008, dokázala, že Home Monitoring může bezpečně nahradit sledování pacienta v nemocnici. a umožňuje časnou detekci a upozornění při symptomatických i nesymptomatických arytmiích, což umožňuje časnější zásah lékaře. V roce 2009 následovalo schválení regulačními úřady, díky čemuž byla platnost povolení FDA a značky CE exkluzivně rozšířena na systém Home Monitoring.

Společnost BIOTRONIK, výrobce systému Home monitoring, během posledních deseti let dospěla k několika zásadním technickým inovacím a stala se tak leaderem v technologii dálkového sledování pacientů s onemocněním srdce. Za tyto své počiny převzala v polovině června ocenění „Cardiostim Innovation Award“ na globálním kardiologickém kongresu v Nice. Koncem loňského roku byl systém Home Monitoring nominován na prestižní Cenu Německa (Deutscher Zukunft Preis) v oblasti inovací.

Jako jeden z předních světových výrobců přístrojů pro léčbu srdečních onemocnění s několika miliony implantovaných přístrojů je společnost BIOTRONIK zastoupena ve více než 100 zemích a v globálním měřítku zaměstnává přes 5 100 pracovníků. Společnost je známá tím, že drží prst na pulsu lékařské komunity, a jako taková vyhodnocuje úkoly, před kterými lékaři stojí, a nabízí nejlepší řešení pro všechny fáze lékařské péče, diagnostikou počínaje a léčbou a managementem pacientů konče. Firmu BIOTRONIK a její rostoucí úspěch charakterizuje kvalita, inovace a spolehlivost, přinášející důvěru a klid lékařům a jejich pacientům na celém světě.

-----

(1) Varma N, Epstein A, et al. Evaluation of efficacy and safety of remote monitoring for ICD follow- up: the TRUST trial (abstract 4078). Circulation 2008;118:2316.

Zdroj: TS společnosti BIOTRONIK z 12.7.2010.

Další informace:
Jitka Novotná,
BIOTRONIK Media Relations
GSM. 723 540 511,
jnpublicity@gmail.com

www.biotronik.cz

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.