Srovnání účinnosti niacinu a ezetimibu v ovlivnění aterosklerotického procesu a lipidémie

Srovnání účinnosti niacinu a ezetimibu v ovlivnění aterosklerotického procesu a lipidémie K základním opatřením při snižování kardiovaskulárního rizika u pacientů s aterosklerozou patří léčba dyslipidémie. Podávání statinů často nestačí k normalizaci hladiny lipidů a proto je třeba přidat další hypolipidemikum. V nové studii, publikované v časopise New England Journal of Medicine, byl porovnáván vliv dvou hypolipidemik (niacinu a ezetimibu) na hladinu frakcí cholesterolu a na sílu vrstvy intima-media v arteria carotis u pacientů se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem.

Ultrasonograficky hodnocená síla vrstvy intima-media (IMT) v a.carotis je parametr, který se považuje za marker pokročilosti aterosklerotického procesu v cévní stěně. Pokud jde o hypolipidemika, testovaná ve studii, ezetimib inhibuje vstřebávání cholesterolu ze střeva, což má za následek především snížení hladiny celkového a LDL-cholesterolu. Niacin (kyselina nikotinová) inhibuje lipolýzu v tukové tkáni, následkem toho klesá koncentrace mastných kyselin v krvi. V játrech je tak tlumena syntéza lipoproteinů bohatých na triglyceridy, v krvi urychlena jejich degradace, klesá koncentrace LDL. Snižuje se tak katabolizmus HDL částic a zvyšuje se jejich tvorba. Výsledkem je pokles hladiny triglyceridů a  zvýšení hladiny HDL-cholesterolu.

Dřívější studie ukázaly, že podávání niacinu v monoterapii i v kombinaci s dalšími hypolipidemiky vedlo k stabilizaci aterosklerotického plátu, případně  mírnému ústupu aterosklerozy. Z těchto předpokladů vycházela nově prezentovaná studie ARBITER 6-HALTS (Arterial Biology for the Investigation of the Treatment Effects of Reducing Cholesterol 6: HDL and LDL Treatment Strategies in Atherosclerosis), v které byla porovnávána účinnost niacinu a ezetimibu. Do studie byli zařazeni pacienti, kteří měli zvýšené kardiovaskulární riziko (např. ischemickou chorobu srdeční), a abnormální hladinu lipidů přes nejméně 3měsíční léčbu statiny. Pacienti (n = 363) byli randomizováni na podskupinu, v které byl ke stávající statinové terapii přidán (za účelem dalšího snížení LDL-cholesterolu) ezetimib (10 mg denně), a podskupinu, v které byl ke statinu přidán niacin ve formě s postupným uvolňováním (2000 mg denně).

Výsledky studie ukázaly, že hladina HDL-cholesterolu ve skupině niacinu stoupla během 14měsíční studie o  18,4% (P<0,001) a průměrná hladina LDL-cholesterolu ve skupině ezetimibu klesla o 19,2%, P<0,001). Podávání niacinu významně snížilo hladinu LDL-cholesterolu a triglyceridů, ezetimib snížil hladinu HDL-cholesterolu a triglyceridů. Dále se ukázalo, že v průběhu trvání studie podávání niacinu ve srovnání s ezetimibem vedlo k významně větší regresi průměrné a maximální síly IMT a.carotis. Pokud jde o porovnání s výchozími hodnotami, vedlo podávání niacinu k signifikantní regresi průměrné a maximální hodnoty IMT a.carotis měřené v 8. a 12. týdnu studie, ve skupině ezetimibu k takto významným změnám tohoto parametru nedošlo.

Studie byla přerušena vzhledem k přesvědčivým výsledkům, prokazujícím účinnost niacinu (sledování u 40% pacientů studii bylo kratší než plánovaných 14 měsíců). Podle autorů niacin zvyšuje hladinu HDL-cholesterolu, ale také snižuje hladinu LDL- cholesterolu a triglyceridů, jde tedy o komplexní působení na lipoproteiny; dále autoři uvádějí, že niacin zvyšuje hladinu HDL-cholesterolu v průměru o 20%. Tím doplňuje hypolipidemickou aktivitu statinů. Ezetimib působí prospěšně především tím, že snižuje hladinu LDL-cholesterolu. Každé z uvedených léčiv má tedy svou specifickou roli v léčbě dyslipidémií.

Autoři jednoho z editorialu k uvedenému článku uvádějí, že pokud u pacienta se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem při maximální povolené dávce statinů není dosaženo cílových hodnot lipidů, připadá v úvahu přidání některého léčiva z několika skupin: fibrátů, sekvestrantů žlučových kyselin, suplementů s obsahem omega-3-mastných kyselin, dále je k dispozici niacin a ezetimib. Niacin by podle autorů  měl být indikován v kombinaci se statiny především u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním, kteří při statinové terapii mají nízkou hladinu HDL-cholesterolu.

Pro další upřesnění místa niacinu a ezetimibu v paletě hypolipidemik je třeba ověření v rozsáhlejších studiích, v kterých budou hodnoceny i další důležité kardiovaskulární parametry. Další studie s niacinem i studie s ezetimibem nyní probíhají, ukončeny budou pravděpodobně mezi roky 2011-2013.

V ČR jsou registrovány přípravky s obsahem ezetimibu a dále přípravky s obsahem kombinace niacin/laropiprant (laropiprant - agonista receptoru prostaglandinu D2 - blokuje nežádoucí účinek niacinu, tzv. flushing - záchvaty horka a zčervenání kůže). 

------

Taylor AJ, Villines TC, Stanek EJ, et al. Extended-release niacin or ezetimibe and carotid intima–media thickness. N Engl J Med 2009; 361:2113-2122.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.