Srovnání účinnosti kombinace statin/ezetimib a vysokodávkovaného statinu v působení na poruchu endoteliální funkce u pacientů s hypercholesterolémií: metaanalýza klinických studií

Srovnání účinnosti kombinace statin/ezetimib a vysokodávkovaného statinu v působení na poruchu endoteliální funkce u pacientů s hypercholesterolémií: metaanalýza klinických studií

Hypercholesterolémie a porucha endoteliální funkce jsou příčinou aterosklerózy a jejích závažných komplikací. Základem terapie těchto poruch jsou statiny, jejichž vysoké dávky však zvyšují riziko nežádoucích účinků. Byla provedena řada studií, zkoumající účinnost a bezpečnost kombinace nízké dávky statinů s inhibitorem vstřebávání cholesterolu ezetimibem. Nedávno byla publikována metaanalýza studií, porovnávajících účinnost a bezpečnost vysokých dávek statinů s kombinací nízkých dávek statinu s ezetimibem při ovlivnění poruchy endoteliální funkce, tedy rizikového faktoru vzniku aterosklerózy.

Uvedená metaanalýza klinických studií byla publikována v časopise Journal for Cardiovascular Therapy. Ezetimib je selektivní inhibitor vstřebávání cholesterolu z duodena; snižuje absorpci cholesterolu přibližně o polovinu. Plasmatickou hladinu LDL-cholesterolu tím ezetimib snižuje zhruba o 20%. Kombinace ezetimibu se statinem má výhodu ve spojení léčiv s dvěma rozdílými mechanismy účinku, tedy snížení vstřebávání cholesterolu (ezetimib) a snížení syntézy cholesterolu (statin). Podle dosavadních studií snižuje kombinace ezetimibu/nízkodávkovaný statin hladinu LDL-cholesterolu ve srovnatelné míře jako vysokodávkované statiny. Nová metaanalýza se zabývala především vlivem na další rizikový faktor – poruchu endoteliální funkce. Výsledky dosavadních studií v této oblasti nebyly zcela jednoznačné, proto byla provedena jejich metaanalýza.

Do metaanalýzy bylo zařazeno šest klinických randomizovaných studií zaměřených na endoteliální funkci u pacientů s hypercholesterolémií. Endoteliální funkce byla hodnocena podle změn v parametru označovaném jako FMD (flow-mediated dilation, dilatace tepny navozená průtokem). Dále byl hodnocen i dopad léčby na plasmatickou hladinu LDL-cholesterolu a hladinu C-reaktivního proteinu (CRP).

Výsledky metaanalýzy ukázaly, že pokud jde o vlivu na zlepšení endoteliální funkce, mezi oběma způsoby léčby nebyl zjištěn statisticky významný rozdíl (95% confidence interval [CI]: 0.85%-1.29%, P=0.68). Nebyl zjištěn ani rozdíl, pokud jde o další parametry, jako je hladina LDL-cholesterolu (95% CI: 9.54-1.12 mg/dL, P=0.12), a C-reaktivního proteinu, který je parametrem aktivity zánětu, tedy dalšího rizikového faktoru vzniku aterosklerózy ( 95% CI: 0.31-0.27 mg/L, P=0.89).

Autoři metaanalýzu uzavírají konstatováním, že rozbor výsledků dosavadních studiích ukazuje obdobnou účinnost vysokodávkovaných statinů a kombinace nízkodávkovaného statinu s ezetimibem, pokud jde o snižování LDL-cholesterolu, snižování parametrů zánětu a prospěšného účinku na endoteliální funkci. Výhodou uvedené kombinace je podle některých studií benefit v bezpečnostní oblasti, vyplývající z možnosti podávat statiny v nízké dávce.

---

Ye Ym Thao X, Zhai G, et al. Effect of high-dose statin versus low-dose statin plus ezetimibe on endothelial function: a meta-analysis of randomized trials. J Cardiovasc Pharmacol Ther 2012 [Epub ahead of print]. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22710021.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.