Rosuvastatin versus atorvastatin v léčbě hypercholesterolémie – nové studie

Rosuvastatin versus atorvastatin v léčbě hypercholesterolémie – nové studie Snaha o normalizaci plazmatické hladiny cholesterolu je základním faktorem snižování kardiovaskulárního rizika u pacientů s hypercholesterolémií. Osvědčenými léčivy, která se používají ke snižování hladiny cholesterolu, převším LDL frakce, jsou statiny. Nově byly publikovány výsledky studií, v kterých bylo porovnáváno hypolipidemické působení dvou nejúčinnějších léčiv z této skupiny, rosuvastatinu a atorvastatinu.

V randomizované multicentrické studii Discovery Belux (která byla publikována v časopise Acta Cardiologica) byl sledován vliv rosuvastatinu a atorvastatinu na hladinu lipidů, resp. účinnost v dosažení cílových hodnot cholesterolu podle kritérií Evropské společnosti pro aterosklerozu (podle těchto kritérií mají být hodnoty lipidů v krvi následující: celkový cholesterol pod 5 mmol/l, LDL-cholesterol pod 3 mmol/l; u pacientů s aterosklerozou a u diabetiků jsou tyto cílové hodnoty nižší: celkový cholesterol 4,5 mmol/l, pro LDL-cholesterol 2,5 mmol/l).

Do studie bylo zařazeno 938 pacientů ve věku od 18 let výše s primární hypercholesterolémií, s hladinou LDL-cholesterolu nad  3 mmol/l (u předtím léčených) nebo nad 3,5 mmol/l (u dosud neléčených), kteří byli indikováni pro léčbu statiny. Pacienti byli randomizováni na 2 podskupiny: v jedné byl podáván rosuvastatin v dávce 10 mg denně, v druhé atorvastatin ve stejné dávce. Obě podskupiny byly sledovány po dobu 12 týdnů. Pacienti, kteří nedosáhli při léčbě atorvastatinem cílových hodnot do 12 týdnů, byli převedeni na léčbu rosuvastatinem na dalších 12 týdnů. Pacientům, kteří nedosáhli během prvních 12 týdnů cílových hodnot cholesterolu při léčbě rosuvastatinem (10 mg/den), byla dávka titrována na 20 mg rosuvastatinu denně.

Výsledky ukázaly, že po 12 týdnech léčby dosáhl cílových hodnot LDL-cholesterolu signifikantně větší počet pacientů léčených rosuvastatinem než atorvastatinem (85% vs. 67%). Hladina LDL-cholesterolu byla při léčbě rosuvastatinem snížena o v průměru 47%, hladina celkového cholesterolu o 33%. Při léčbě atorvastatinem bylo toto snížení oproti rosuvastatinu méně výrazné (LDL-cholesterol o 38%, celkový cholesterol o 27%).

U pacientů, kteří při dávce rosuvastatinu 10 mg/den nedosáhli cílových hodnot a byla jim proto dávka zvýšena na dvojnásobek, se podařilo dosáhnout cílového snížení hladin cholesterolu v dalších 57% případů. U pacientů, kteří cílových hodnot nedosáhli při léčbě atorvastatinem a byli převedeni na rosuvastatin (10 mg) bylo dosaženo cílového snížení hladin cholesterolu v dalších 65 % případů. Rosuvastatin tedy umožnil u velké části pacientů normalizaci hladiny cholesterolu.

Oba statiny byly dobře tolerovány, výskyt nežádoucích  účinků se významněji nelišil. Farmakoekonomická analýza (pro podmínky v Belgii, kde byla studie provedena) ukázala výhodnost rosuvastatinu i z hlediska poměru nákladů a účinnosti (cost/effectiveness).

Studie ukázala, že pokud jde o dosažení žádoucích hodnot celkového a LDL-cholesterolu, je rosuvastatin (v dávce 10 mg/den) významně účinnější než atorvastatin ve stejné dávce, při srovnatelném bezpečnostním profilu obou léčiv. U značné části pacientů, kteří při uvedeném dávkování nedosáhli cílových hodnot cholesterolu, lze zvýšením dávky rosuvastatinu či převedením z atorvastatinu na rosuvastatin těchto žádoucích hodnot hladin cholesterolu dosáhnout.

Již dříve byla účinnost rosuvastatinu porovnávána s ostatními statiny, přičemž se rosuvastatin jevil v dosahování cílových hladin cholesterolu (snižování LDL a zvyšování HDL frakce) jako účinnější. Nejvýznamnější je ovšem srovnání s atorvastatinem, protože obě tato léčiva (atorvastatin a rosuvastatin) jsou účinnější než ostatní statiny.  Na toto téma byla zaměřená i další, 6týdenní studie, která byla publikována v časopise American Journal of Cardiology. V této studii byla srovnávána účinnost maximálních povolených dávek atorvastatinu (80 mg/den) a rosuvastatinu (40 mg/den) u pacientů s hypercholesterolémií. Výsledky této studie ukázaly, že rosuvastatin významně účinněji snižoval hladinu LDL-cholesterolu a sdLDL (malých denzních částic LDL-cholesterolu).

Výsledky těchto studií ukazují, že atorvastatin i rosuvastatin představují výhodnou možnost pro optimalizaci hladiny lipidů u pacientů s hypercholesterolémií a tím i pro snižování vzniku aterosklerozy a celkového kardiovaskulárního rizika; rosuvastatin se v těchto studiích jevil jako účinnější při srovnatelném bezpečnostním profilu obou léčiv.

------

Herregods MC, Daubresse JC, Michel G, et al. Discovery Belux: comparison of rosuvastatin with atorvastatin in hypercholesterolaemia. Acta Cardiol 2008;63:493-9.

Ai M, Otokozawa S, Aszatos BF, et al. et al. Effects of maximal doses of atorvastatin versus rosuvastatin on small dense low-density lipoprotein cholesterol levels. Am J Cardiol 2008;101:315-318. 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.