Rosuvastatin, obdobně jako další statiny, se užívá především u pacientů se zvýšenou hladinou LDL-cholesterolu. Studie JUPITER se zaměřila na problém, zda rosuvastatin i u osob s normální hladinou cholesterolu, ale s vyšším kardiovaskulárním rizikem (zvýšenou hladinou C-reaktivního proteinu, případně dalšími rizikovými faktory) ovlivňuje výskyt kardiovaskulárních příhod. První výsledky této studie, do které bylo zařazeno 17802 osob, byly publikovány v listopadu 2008 v New England Journal od Medicine. Studie prokázala, že u osob bez hypercholesterolémie, ale zvýšeným kardiovaskulárním rizikem (které se porjevilo zvýšenou hladinou C-reaktivního proteinu, případně dalšími rizikovými faktory), rosuvastatin významně snižuje výskyt kardiovaskulárních příhod.
V rámci nové analýzy, zaměřené na výskyt iktu (cévní mozkové příhody, CMP), upozornili autoři na vysokou incidenci cévních mozkových příhod v populaci. Připomněli, že například v USA se každoročně u přibližně 795000 osob dochází k CMP, přitom u zhruba 610000 z nich jde o poprvé vzniklou příhodu tohoto typu. Prevence CMP má tedy mimořádný význam. Nová analýza výsledků studie JUPITER ukázala, že preventivně podávaný rosuvastatin (Crestor) v dávce 20 mg denně osobám se zvýšenou hladinou hs-CRP a normální hladinou cholesterolu snižuje téměř o polovinu (o 48%) riziko vzniku CMP (rozdíl oproti placebu je signifikantní, P=0,002). Jako konstatovali dále autoři studie, při analýze podskupin se ukázalo, že z preventivního podávání rosuvastatinu zvláště profitovaly vysoce rizikové skupiny, například osoby starší než 70 let, kuřáci, hypertonici, osoby s vysokým Framnighamským rizikovým skóre a lidé s vysokou hladinou hs-CRP (5mg/l a vyšší).
Důležité je také další zjištění: rosuvastatin, přestože snižoval riziko ischemické CMP, nezvyšoval riziko opačné, totiž výskyt hemoragické CMP (což je riziko, které se u některých jiných léčiv z této skupiny projevilo).
Studie JUPITER (Justification for the Use of statins in Primary prevention: an Intervention Trial Evaluating Rosuvastatin) byla randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie, zaměřená na prevenci kardiovaskulárních příhod u osob s normální hladinou cholesterolu, ale zvýšeným kardiovaskulárním rizikem, definovaným vyšší hladinou hs-CRP; většina pacientů měla přinejmenším ještě jeden další rizikový faktor, např. hypertenzi, nízkou hladinu HDL-cholesterolu, kouření, výskyt ischemické choroby srdeční v rodinné anamnéze. Hs-CRP (C-reaktivní protein s vysokou senzitivitou) je považován za zánětlivý marker, spojený se zvýšeným rizikem vzniku aterosklerozy a s ní souvisejících kardiovaskulárních příhod.
Pokud jde o již dříve prokázané účinky rosuvastatinu, provedené studie ukázaly, že tento statin významně snižuje hladinu LDL-cholesterolu, zvyšuje hladinu HDL-cholesterolu a zpomaluje progresi aterosklerozy. Rosuvastatin je v současné době indikován k léčbě primární hypercholesterolemie (typ IIa včetně heterozygotní familiární hypercholesterolemie), nebo smíšené dyslipidemie (typ II) jako doplněk k dietním opatřením v případech, kdy odpověď na samotnou dietu a tělesnou aktivitu není dostatečná. Dále u homozygotní familiární hypercholesterolemie, jako doplněk diety a jiné hypolipidemické léčby, případně samostatně. Rosuvastatin prozatím není indikován k prevenci kardiovaskulární morbidity a mortality. K rozšíření indikace rosuvastatinu v tomto směru by mohly přispět uvedené výsledky studie JUPITER.
-----------
Glynn RJ, Ridker PM. Rosuvastatin in the prevention of stroke among men and women with elevated levels of C-reactive protein: The JUPITER Trial. American Stroke Association International Stroke Conference (San Diego, 2009). Abstract 140.