Ovlivnění výskytu bolesti u pacientů s anginou pectoris zásahem do energetického metabolismu: ranolazin

Ovlivnění výskytu bolesti u pacientů s anginou pectoris zásahem do energetického metabolismu: ranolazin U mnoha pacientů s chronickou anginou pectoris se objevují epizody bolestí na hrudníku, přestože u nich  byl proveden revaskularizační zákrok a zahájena přiměřená farmakoterapie například beta-blokátory či antagonisty kalciových kanálů. Výskyt bolestí lze podle současných předpokladů ovlivnit i zásahem do energetického metabolismu myokardu. Ranolazin je léčivo, jehož mechanismus účinku spočívá v působení na energetický metabolismus srdečního svalu – v inhibici oxidace mastných kyselin, které představují pro myokard energetický zdroj.

Snížení energetických potřeb myokardu tak vede k nižším požadavkům na dodávku kyslíku, jehož přísun je právě u tohoto typu pacientů omezen díky postižení koronárních cév. Pro nižší intenzitu oxidace postačuje menší množství kyslíku, které tak může pokrýt potřeby myokardu. Nedochází pak k ischémii a neobjevuje se ani její klinický projev - typické anginosní bolesti na hrudníku. Účinnost ranolazinu byla zatím ověřena jen v monoterapii. Nově byla publikována studie, která prověřovala účinnost ranolazinu u pacientů se závažnou chronickou anginou pectoris – při zavedené farmakoterapii beta-blokátory nebo antagonisty kalciových kanálů (JAMA 2004;291:309-316). Do studie byli zařazeni pacienti s příznaky chronické anginy pectoris, kteří byli léčeni standardními dávkami adekvátních léčiv (beta-blokátoru atenololu nebo antagonistů kalciových kanálů amlodipinu či diltiazemu) a přesto pociťovali již při malé  námaze anginosní bolesti.

Účinnost ranolazinu byla hodnocena na základě posuzování doby do nástupu subjektivních a objektivních (EKG) známek ischemie myokardu při zátěži, vlivu na výskyt anginosních záchvatů, potřebu nitroglycerinu (léčiva rozšiřujícího koronární cévy), a dále na dlouhodobé přežití. Výsledky této dvojitě slepé, placebem kontrolované studie (CARISA - Combination Assessment of Ranolazine In Stable Angina – a následného sledování, celkově po dobu 2 let) ukázaly, že, ranolazin zvýšil významně dobu tolerované zátěže a dobu do nástupu bolesti i v době maximálního poklesu plazmatické hladiny léčiva („trough“). Zlepšení těchto parametrů nebylo závislé na hodnotě krevního tlaku,  tepové frekvence ani souběžné antianginosní terapii. Ranolazin snížil počet anginosních záchvatů a potřebu záchranné medikace nitroglycerinem. Přežití pacientů na ranolazinu odpovídalo 98,4 % v prvním roce, a 95,9 % v druhém roce sledování. Studie prokázala, že snížení energetických nároků myokardu ovlivněním jeho metabolismu ranolazinem významně zlepšuje u pacientů se závažnou chronickou anginou, léčených atenololem, amlodipinem či diltiazemem, toleranci zátěže a má významný antianginosní efekt, aniž by byla v dlouhodobé perspektivě negativně ovlivněna mortalita pacientů.

Léčiva zasahující do energetického metabolismu myokardu potlačením aerobního způsobu získávání energie (tj. oxidace mastných kyselin) a tím snižující nároky myokardu na kyslík, se podle této studie jeví jako perspektivní terapeutická alternativa pro pacienty s ischemickou chorobou srdeční.

 
 

 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.