Multaq (dronedaron), přípravek k léčbě fibrilace síní, je již dostupný v České republice

Multaq (dronedaron),  přípravek k léčbě fibrilace síní, je již dostupný v České republice Společnost sanofi-aventis oznámila, že Multaq (dronedaron), je od prosince 2010 dostupný také pacientům v České republice. Multaq je indikován u dospělých klinicky stabilních pacientů, kteří mají v anamnéze nebo v současnosti trpí nepermanentní fibrilací síní, jako prevence rekurence fibrilace síní nebo ke snížení komorové frekvence.

Dronedaron je významnou farmakologickou inovací na poli léčby srdečních arytmií v posledních dvaceti letech. Dronedaron je multikanálový blokátor, inhibuje tok kalia, tím prodlužuje trvání akčního potenciálu a prodlužuje tak efektivní refrakterní periodu (ERP) srdečních síní, AV uzlu a komor. Rovněž inhibuje sodíkové a vápníkové kanály a antagonizuje adrenergní aktivitu. Snižuje arteriální krevní tlak, snižuje spotřebu kyslíku myokardem.

Evropská kardiologická společnost v letošním roce vydala nová doporučení pro léčbu fibrilace síní, ve kterých je Multaq uveden jako lék prvé volby k udržení sinusového rytmu u pacientů s paroxysmální nebo perzistující fibrilací síní. Podle těchto postupů je Multaq doporučen i pro kontrolu komorové frekvence u nemocných s nepermanentní fibrilací. Multaq je kontraindikován u hemodynamicky nestabilních pacientů, včetně těch s příznaky srdečního selhání v klidu nebo při minimální námaze, odpovídající NYHA třídě IV a nestabilní třídě III. Rovněž není, podle uvedených evropských doporučení, vhodné Multaq podávat nemocným se srdečním selháním třídy NYHA II, u kterých v posledním měsíci došlo ke kardiální dekompenzaci. 

Významným terapeutickým cílem v léčbě fibrilace síní je také redukce hospitalizací. Podání přípravku Multaq nemocným s nepermanentní fibrilací síní by proto mělo být zváženo rovněž z důvodu snížení nutnosti hospitalizací z kardiovaskulárních příčin. Toto snížení počtu hospitalizací má i svůj socioekonomický aspekt, obzvláště v době hledání úspor ve zdravotním systému. Přípravek Multaq je v současné době na trhu ve více než dvaceti zemích včetně Spojených států, Kanady, velké Británie, Německa, Francie, Španělska a Itálie. Evropská komise schválila  přípravek Multaq  v roce 2009.

O přípravku Multaq

Multaq (dronedaron), léčivý přípravek vyvinutý společností sanofi-aventis, byl testován
v programu klinického vývoje, včetně sedmi mezinárodních multicentrických, randomizovaných klinických studií zahrnujících více než 7 000 pacientů, z toho téměř 4 000 pacientů, kteří byli léčeni přípravkem Multaq. Zcela zásadní jsou výsledky studie ATHENA, v které bylo prokázáno, že dronedaron snižuje u pacientů s fibrilací síní incidenci hospitalizací z kardiovaskulárních příčin a riziko exitu z jakékoliv příčiny o 24%.

Multaq je indikován u dospělých klinicky stabilních pacientů, kteří mají v anamnéze nebo v současnosti trpí nepermanentní fibrilací síní jako prevence rekurence AF nebo ke snížení komorové frekvence. Dávkování: 2x denně 400 mg.K nežádoucím účinkům patří např. bradykardie, zvracení, nauzea, dyspepsie. únava.

Multaq je k dispozici ve formě tablet s obsahem 400 mg dronedaronu.

-------
The Task Force for the Management of Atrial Fibrillation of the European Society of Cardiology. European Heart Journal 2010. doi: 10.1093/eurheartj/ehq278. Guidelines for the management of atrial fibrillation. http://eurheartj.oxfordjournals.org./

www.sanofi-aventis.com
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.