Micardis (telmisartanum): profil léčivého přípravku

Micardis (telmisartanum): profil léčivého přípravku Pro léčbu hypertenze je v současné době k dispozici řada léčiv. Terapie by měla být individualizovaná podle potřeb konkrétního pacienta. Kromě hodnot krevního tlaku je třeba brát v úvahu i orgánové změny navozené hypertenzí, jako je srdeční hypertrofie, cévní mozková příhoda či infarkt myokardu, a metabolické změny, jako je hyperlipoproteinémie nebo diabetes mellitus.

V současných doporučeních pro léčbu hypertenze se antihypertenziva dělí na několik základních skupin. Diuretika, zejména s delším biologickým poločasem, jsou osvědčenými léčivy u stavů s retencí tekutin a lze je kombinovat s řadou jiných antihypertenziv. Beta-blokátory jsou vhodné zejména u osob s ischemickou chorobou srdeční, problematické může být jejich použití u nemocných s výraznou bradykardií. Blokátory kalciových kanálů jsou účinnými antihypertenzivy zejména u pacientů s některými orgánovými následky hypertenze (např. diastolickou dysfunkcí levé komory při její hypertrofii). Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) jsou vhodné i při existujícím cévním poškození mozku, při ischemické chorobě srdeční, výrazné srdeční hypertrofii s diastolickou dysfunkcí levé komory a u hypertenze diabetiků s diabetickou nefropatií. K nežádoucím účinkům této skupiny patří dráždivý kašel. K dalším antihypertenzivům patří alfa-sympatolytika a centrálně působící léčiva.
Významnou, novou skupinou antihypertenziv jsou blokátory AT1-receptorů pro angiotenzin II (sartany). Byly zařazeny mezi základní antihypertenziva na základě výsledků studií LIFE a SCOPE. Patří, obdobně jako inhibitory ACE, mezi blokátory renin-angiotenzinového systému. Jejich indikace jsou obdobné jako u inhibitorů ACE, výskyt kašle jako nežádoucího účinku je však u nich podstatně nižší. Základním farmakokinetickým požadavkem na moderní antihypertenzivum je dávkování jednou denně, protože se ukázalo, že oproti dávkování ve více denních dávkách tak výrazně stoupá compliance k léčbě. Ve 24hodinovém intervalu musí být zachována setrvalá kontrola krevního tlaku bez výkyvů především ke konci intervalu. Telmisartan je blokátor AT1-receptorů pro angiotenzin II s dlouhým biologickým poločasem, který umožňuje tento způsob dávkování; vysoké hodnoty poměru trough/peak potvrzují jeho účinnost v průběhu 24hodinového intervalu. Jedním z přípravků obsahujících telmisartan dostupných na našem trhu je Micardis (Boehringer Ingelheim).

Charakteristika

Telmisartan je nepeptidový, reverzibilní, nekompetitivní antagonista angiotenzinu II, který selektivně blokuje AT1-receptory bez ovlivnění jiných receptorových typů a skupin. Angiotenzin II je oktapeptid, který vzniká především působením angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) z angiotenzinu I. Vyvolává vazokonstrikci, zvyšuje sekreci aldosteronu, aktivuje sympatikus a stimuluje hypertrofii myokardu a hladké svaloviny cév. V organismu se angiotenzin II váže na dva subtypy receptorů - AT1 a AT2. Většina známých farmakodynamických projevů angiotenzinu II je zprostředkována ovlivněním AT1-receptorů, které jsou exprimovány převážně v cévní stěně, myokardu, játrech, dřeni nadledvin, ledvinách a některých oblastech mozku. Blokádou AT1-receptorů je potlačen presorický účinek angiotenzinu II, jehož podstatou je především přímý vazokonstrikční účinek na hladkou svalovinu cév, zvýšené uvolňování aldosteronu, tonizace sympatiku nebo vzestup kontraktility myokardu a rozvoj komorové hypertrofie.
Perorálně aplikovaný telmisartan působí na dávce závislý pokles krevního tlaku. U pacientů s hypertenzí snižuje telmisartan významně hodnoty krevního tlaku bez ovlivnění srdeční frekvence. U pacientů s hypertenzí je také při terapii telmisartanem pozorován natriuretický účinek, který je nejvýraznější prvních 8 hodin dávkovacího intervalu. Dále má mírný kalium šetřící účinek, který je příznivě kompenzován kombinací s hydrochlorothiazidem. U pacientů se srdečním selháním stadia NYHA II nebo III působí telmisartan na dávce závislý pokles arteriálního tlaku, plicního kapilárního tlaku v zaklínění a středního krevního tlaku v plicnici.

Farmakokinetika

Telmisartan se po perorální aplikaci rychle resorbuje z trávicího ústrojí. Jeho biologická dostupnost je závislá na dávce, pravděpodobně v důsledku saturabilního efektu prvního průchodu játry. Současný příjem potravy má na vstřebávání telmisartanu zanedbatelný vliv. Při poruše funkce jater je omezen vliv prvního průchodu játry a biologická dostupnost stoupá až ke 100 %. Telmisartan je z krevního oběhu rychle distribuován do tkání a má poměrně velký distribuční objem (460 - 510 l). V plazmě je z 99,5 % vázán na bílkoviny. Rovněž proniká do erytrocytů. Ustálené plazmatické koncentrace je dosaženo během 5 až 7 dnů.
Biotransformace telmisartanu probíhá v játrech a tenkém střevě konjugací s kyselinou glukuronovou, poté je z více než 98 % vyloučen stolicí, necelá 2 % jsou vyloučena ledvinami. Na jeho biotransformaci se nepodílejí enzymy cytochromu P-450, a proto je riziko lékových interakcí na této úrovni minimální. Biologický poločas eliminace 24 hodin umožňuje podávání v jedné denní dávce.

Klinické studie

Ve srovnání s placebem snižoval telmisartan v klinických studiích významně hodnoty krevního tlaku v závislosti na dávce (20 až 160 mg). Tepová frekvence nebyla ovlivněna.1 Tyto výsledky byly potvrzeny při 24hodinovém ambulantním monitorování krevního tlaku ve všech sledovaných intervalech.7 Také při snižování krevního tlaku u pacientů s izolovanou systolickou hypertenzí byl telmisartan výrazně účinnější než placebo. Významným parametrem setrvalé antihypertenzní účinnosti je poměr minimální a maximální hodnoty krevního tlaku v rámci jednoho dávkovacího intervalu (trough/ peak ratio). Americká FDA definovala minimum této hodnoty na 50 %. Poměr trough/peak telmisartanu byl sledován v placebem kontrolované studii. Tato hodnota se pro většinu dávek telmisartanu pohybovala nad hranicí 80 %.2 Devítiměsíční terapie telmisartanem vedla u pacientů s hypertenzí k regresi hypertrofie levé komory srdeční, která korelovala s hodnotou systolického krevního tlaku.1
Účinnost telmisartanu je podložena mnoha srovnávacími klinickými studiemi s klasickými zástupci všech hlavních skupin antihypertenziv. Telmisartan vykázal srovnatelnou antihypertenzní účinnost jako beta-blokátor atenol během osmitýdenní, placebem kontrolované studie u pacientů s mírnou nebo středně těžkou hypertenzí.1 Podobné byly výsledky při dlouhodobém sledování (26 týdnů).3 Ve srovnání s thiazidovým diuretikem hydrochlorothiazidem je telmisartan účinnější v dosahování cílových hodnot. Ve 26týdenní studii dosáhlo cílové hodnoty diastolického tlaku významně více pacientů léčených telmisartanem. Při kombinaci telmisartanu s hydrochlorothiazidem byl prokázán doplňkový efekt, účinnost kombinace v klinických studiích byla významně vyšší než monoterapie oběma složkami.4 Antihypertenzní účinek telmisartanu byl v několika randomizovaných, dvojitě slepých klinických studiích o délce trvání 4 až 52 týdnů srovnáván také s inhibitory ACE enalaprilem a lisinoprilem. V jedné 12týdenní studii snižoval telmisartan hodnoty diastolického a systolického tlaku účinněji než enalapril.5 V dalších studiích byla účinnost telmisartanu a enalaprilu srovnatelná.6
Pokud jde o porovnání s blokátory kalciových kanálů, byl ve srovnávací studii telmisartan srovnatelně účinný jako amlodipin. Telmisartan však účinněji kontroloval diastolický krevní tlak v nočních hodinách a ke konci dávkového intervalu.7 Ve srovnávací studii s antagonistou angiotenzinu II losartanem reagovalo úspěšně na léčbu více pacientů léčených telmisartanem. Obě použité dávky telmisartanu byly také účinnější než losartan ve snižování diastolického krevního tlaku v posledních šesti hodinách dávkovacího intervalu.8 Také při srovnání s valsartanem telmisartan účinněji snižoval hodnoty diastolického krevního tlaku od 18. do 24. hodiny dávkovacího intervalu.9 Ve velké studii nebyly nalezeny rozdíly ve 24hodinové kontrole krevního tlaku mezi telmisartanem a kombinací losartan a hydrochlorothiazid.10 Významným rozdílem ve prospěch telmisartanu ve srovnání s inhibitory ACE (enalapril, lisinopril) je nepřítomnost suchého kašle. Vysvětlením je, že telmisartan ani ostatní antagonisté angiotenzinu II nezasahují do metabolismu kininů (bradykininu, substance P).
V současné době období je účinnost telmisartanu při snižování kardiovaskulárního rizika zkoumána v probíhajících studiích ONTARGET a TRANSCEND. Ve studii ONTARGET (25 515 pacientů) je telmisartan porovnáván s inhibitorem ACE ramiprilem a kombinací obou léčiv. Do studie TRANSCEND (6 000 osob) jsou zařazováni pacienti, kteří nesnášejí léčbu inhibitory ACE, a jsou randomizováni na podskupinu telmisartanu a placeba. Do obou studií jsou zařazováni pacienti s vysokým kardiovaskulárním rizikem. Primární sloučený výsledný ukazatel obou studií je kardiovaskulární mortalita, akutní infarkt myokardu, cévní mozková příhoda a hospitalizace pro srdeční selhání. Obě studie byly zahájeny v roce 2001 a budou ukončeny v roce 2007.

Indikace

Indikací telmisartanu je léčba esenciální hypertenze. Může být podáván v monoterapii nebo v kombinaci s antihypertenzivy z jiných skupin, z nichž jsou nejvhodnější thiazidová diuretika.

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Telmisartan je kontraindikován při známé přecitlivělosti na účinnou látku, dále ve II. a III. trimestru gravidity, při obstrukci žlučovodů, závažném poškození jater a ledvin (clearance pod 30 ml/min). Výskyt nežádoucích účinků při léčbě telmisartanem je velmi nízký, srovnatelný s placebem, tyto účinky (např. bolesti zad, chřipkové příznaky) jsou obvykle mírné a nevyžadují přerušení terapie.
Pokud jde o interakce, telmisartan není biotransformován prostřednictvím cytochromu P-450, a má tedy zanedbatelné riziko lékových interakcí na této úrovni. Telmisartan zvyšuje hypotenzní účinek ostatních antihypertenziv. Při současném podávání lithia je vhodné monitorovat hladinu lithia vzhledem k možnosti reverzibilního zvýšení jeho hladiny.

Dávkování, způsob podání

Přípravek Micardis je k dispozici v tabletách s obsahem 20 mg, 40 mg a 80 mg telmisartanu. Přípravek se doporučuje podávat v jedné denní dávce 40 mg. Není-li po 4-8 týdnech dosaženo požadovaných hodnot krevního tlaku, lze dávku zvýšit až na 80 mg jednou denně. Při dlouhodobé stabilizaci hodnot krevního tlaku je možné pokusit se o snížení dávky na 20 mg denně. U postižení jaterních funkcí by denní dávka neměla přesáhnout 40 mg. Vhodná může být kombinace s thiazidovým diuretikem, kdy dochází k potenciaci antihypertenzního účinku.

Literatura
1. Sharpe M, Jarvis B, Goa KL. Telmisartan: a review of its use in hypertension. Drugs 2001;61:1501-1529.
2. Neutel JM, et al. Dose response and antihypertensive efficacy of the AT1 receptor antagonist telmisartan in patients with mild to moderate hypertension. Adv Ther 1998;15:206-217.
3. Freytag F, Schelling A, Meinicke T, Deichsel G. Comparison of 26-week efficacy and tolerability of telmisartan and atenolol, in combination with hydrochlorothiazide as required, in the treatment of mild to moderate hypertension: a randomized, multicenter study. Clin Ther 2001;23:108-123.
4. McGill JB, Reilly PA. Telmisartan plus hydrochlorothiazide versus telmisartan or hydrochlorothiazide monotherapy in patients with mild to moderate hypertension: a multicenter, randomized, double-blind, placebo-controlled, parallel-group trial. Clin Ther 2001;23:833-850.
5. Smith DHG, et al. Once-daily telmisartan compared with enalapril in the treatment of hypertension. Adv Ther 1998;15:229-40.
6. Karlberg BE, Lins LE, Hermansson K. Efficacy and safety of telmisartan, a selective AT1 receptor antagonist, compared with enalapril in elderly patients with primary hypertension. TEES Study Group. J Hypertens 1999;17:293-302.
7. Lacourciere Y, Lenis J, Orchard R, Lewanczuk R, Houde M, Pesant Y, Wright J, Wilson T, Martin, K. A comparison of the efficacies and duration of action of the angiotensin II receptor blockers telmisartan and amlodipine. Blood Press Monit 1998;3:295-302.
8. Mallion J, Siche J, Lacourciere Y. ABPM comparison of the antihypertensive profiles of the selective angiotensin II receptor antagonists telmisartan and losartan in patients with mild-to-moderate hypertension. J Hum Hypertens 1999;13:657-664.
9. Littlejohn T, Mroczek W, Marbury T, VanderMaelen CP, Dubiel RF. A prospective, randomized, open-label trial comparing telmisartan 80 mg with valsartan 80 mg in patients with mild to moderate hypertension using ambulatory blood pressure monitoring. Can J Cardiol 2000;16:1123-1132.
10. Koloch RE, et al. Comparison of telmisartan monotherapy with losartan + hydrochlorothiazide in mild to moderate hypertension [abstract no. P2.33]. J Hypertens 2000;18 Suppl.2:S97.


Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, je vázán na lékařský předpis.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz Číselník VZP.
Další přípravky s obdobným složením: viz databáze AISLP (léčivé přípravky) nebo aktuální verze Remedia Compendium.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.