Je známo, že statiny kromě snižování endogenní syntézy cholesterolu mají ještě řadu dalších prospěšných účinků. Komplex těchto účinků se označuje jako pleiotropní působení. Autoři nově publikované metaanalýzy klinických studií zjišťovali, zda statiny chrání pacienty s ischemickou chorobou srdeční či kardiomyopatií před vznikem závažných srdečních komorových arytmií.
Ochranný vliv statinů ve snižování rizika některých kardiovaskulárních chorob byl prokázán již dříve. Statiny snižují incidenci infarktu myokardu a ischemické cévní mozkové příhody v primární i sekundární prevenci u pacientů s hypercholesterolémií. Především jde o antiaterosklerotické působení, zprostředkované nejen snižováním hladiny LDL-cholesterolu, ale např. i prospěšným působením statinů na cévní endotel (ovlivnění endoteliální dysfunkce, protizánětlivý účinek - inhibice interakce mezi endotelovými buňkami a leukocyty, snížení počtu zánětlivých buněk v aterosklerotickém plátu).
Statiny ale podle dosavadních poznatků chrání i před vznikem některých srdečních arytmií – např. chrání pacienty s ischemickou chorobou srdeční (ICHS) před vznikem fibrilace síní. Dosud však nebylo jasné, zda užívání statinů chrání pacienty s ICHS i před vznikem komorových arytmií.
Komorové arytmie mohou mít různou podobu a klinickou významnost. Jejich nejzávažnější formy vedou rychle k oběhovému kolapsu či dokonce k zástavě oběhu a stav pacienta vyžaduje okamžitý léčebný zásah v podobě elektrické kardioverze či defibrilace a kardiopulmonální resuscitace. V nově publikované metaanalýze (American Journal of Therapeutics 2012;19:16-23) autoři vyhodnotili výsledky dosavadních klinických studií, které zkoumaly, zda u pacientů s ICHS či kardiomyopatií chrání podávání statinů před vznikem komorové tachykardie či komorové fibrilace. Do metaanalýzy byly zahrnuty studie z období let 1985-2010.
Jako kritérium výskytu závažné komorové tachykardie či komorové fibrilace bylo ve studiích zařazených do metaanalýzy užito provedení implantace kardioverteru-defibrilátoru, tedy implantabilního přístroje, sloužícího k detekci a přerušení život ohrožujících arytmií. (Implantace kardioverteru-defibrilátoru je indikována v případech, kdy arytmii nelze potlačit léky, tedy u závažných arytmií).
V metaanalýze bylo vyhodnoceno celkem 9 studií, do kterých bylo zařazeno celkem 150 953 pacientů. Výsledky metaanalýzy ukázaly, že užívání statinů vedlo (ve srovnání s pacienty, kteří statiny neužívali) ke snížení rizika vzniku komorových arytmií/komorových fibrilací o 31% (RR /relativní riziko/ 0,69, 95% CI /interval spolehlivosti/ 0,58–0,83). Mechanismus, kterým je toto ochranné působení zprostředkováno, není zatím zcela jasný a je předmětem odborných diskusí. Metaanalýza ukázala, že u pacientů s ischemickou chorobou srdeční či neischemickou kardiomyopatií má užívání statinů prospěšný účenek nejen v ochraně proti ateroskleróze a jejím komplikacím, ale chrání i před vznikem závažných komorových arytmií.
---
Wanahita N, Chen J, Bangalore S, et al. The Effect of Statin Therapy on Ventricular Tachyarrhythmias: A Meta-Analysis. American Journal of Therapeutics 2012;19:16-23.