Kardiovaskulární rizika NSAID: studie přinášejí nový pohled na nežádoucí účinky

Kardiovaskulární rizika NSAID: studie přinášejí nový pohled na nežádoucí účinky Kardiovaskulární nežádoucí účinky nesteroidních antirevmatik (NSAID) se díky nově publikovaným studiím znovu dostaly do popředí pozornosti. Tentokrát ovšem nejsou problematizována jen COX-2 selektivní léčiva, nýbrž i některá dlouho používaná neselektivní NSAID . "Aféra" kardiovaskulárních rizik byla nastartována stažením rofecoxibu v září 2004 na základě výsledků studie APPROVE.
Výsledky této studie prokázaly zvýšený výskyt závažných kardiovaskulárních (KV) příhod u pacientů s kolorektálním adenomem v anamnéze při aplikaci rofecoxibu (Vioxx), tedy COX-2 selektivního léčiva, do té doby s oblibou používaného pro nepřítomnost nežádoucích gastrointestinálních účinků. Následovalo publikování výsledků kontrolovaných studií u valdecoxibu (Bextra) – vyšší riziko KV příhod u pacientů po koronárním bypassu. Vyšší riziko bylo zjištěno i u vysoce selektivního lumiracoxibu (Prexige). KV bezpečnost NSAID zůstává nadále nedostatečně mapována, ukázalo se, že ze studií byli často vyloučeni pacienti s ischemickou chorobou srdeční.

Nyní byly publikovány v British Medical Journal dvě observační studie, obě se vztahem ke KV rizikům NSAID. První (Hudson M et al., 2005) je retrospektivní kohortová studie, do které byli zařazeno 2256 pacientů ve věku 66 a více let s diagnozou městnavého srdečního selhání, kteří byli v průběhu dvouletého sledování léčeni celecoxibem, rofecoxibem či některým neselektivním NSAID (nejčastěji šlo o diclofenac, naproxen, indomethacin a ibuprofen). Hlavními sledovanými parametry byla celková mortalita a rekurence městnavého srdečního selhání v průběhu sledovaného období. Výsledky ukázaly, že ve skupině těch, kteří užívali rofecoxib a neselektivní NSAID byla mortalita signifikantně vyšší než u pacientů léčených celecoxibem. Rozdíl mezi bezpečností rofecoxibu a neselektivních NSAID nebyl v této studii z hlediska sledovaných kritérií významný.

Výsledky této studie je třeba posuzovat s opatrností, mimo jiné i proto, že počty pacientů v jednotlivých podskupinách nebyly zcela srovnatelné (rofecoxib – 38, 5 % celkového počtu, všechna neselektivní NSAID dohromady - pouhých 12,4 %). Jako problematické se také může jevit sledování různých rizikových faktorů. Navíc jsou výsledky v určitém rozporu s jinou studií, která prokázala významně vyšší KV rizikovost rofecoxibu nejen oproti celecoxibu, ale i oproti neselektivním NSAID. V nové studii dále chybí kontrolní skupina pacientů, kteří nesteroidní antirevmatika neužívali.

Do další nově publikované studie (case-control study) byli zařazeni pacienti ve věku od 25 let výše v péči všeobecných lékařů s prvním infarktem myokardu a byl sledován vliv užívání NSAID na vznik infarktu (Hippisley-Cox J et al., 2005). Do studie bylo zařazeno 9218 pacientů a 86349 kontrol srovnatelného věku a pohlaví. Studie prokázala zvýšené riziko vzniku infarktu myokardu u pacientů, kteří užívali rofecoxib, ibuprofen a diclofenac (ale i další neselektivní NSAID). Autoři zvlášť zdůrazňují riziko podávání těchto léčiv u pacientů starších než 65 let.

Tyto výsledky je třeba přijímat také s opatrností. Postulované obdobné riziko pro rofecoxib a naproxen není v souhlasu s jinou studií (Jüni P et al., 2004). Kvalita dat o dalších kardiovaskulárních rizicích u jednotlivých pacientů nebyla dostačující a tyto faktory mohly proto výsledky výrazně ovlivnit. Například u 13 % případů a 20 % kontrol nebyl v této studii znám údaj o kouření (u předchozí nově publikované studie dokonce nebyl tento faktor sledován vůbec).

Uvedené nové studie potvrzují kardiovaskulární rizika rofecoxibu, nicméně výsledky u celecoxibu naznačují, že uvnitř skupiny COX-2 selektivních inhibitorů existují značné rozdíly. Studie dále připomínají, že i neselektivní NSAID mohou mít kromě gastrointestinálních i další, v daných případech kardiovaskulární rizika. S tím bylo ovšem třeba vždy počítat, vzhledem k jejich působení i na isoenzym COX-2 (nicméně některé studie ukázaly rozdíly pokud jde například o hypertenzní působení, které bylo u některých COX-2 selektivních látek výraznější než u neselektivních NSAID). Obecně lze říci, že k dlouhodobým nejasnostem pokud jde o bezpečnost léčiv přispívá i fakt, že ne všechna data i v materiálech takových institucí jako je americká FDA jsou přístupná, a údaje o vedlejších účincích ve studiích nejsou často transparentní.

Observační studie nemohou definitivně zmapovat bezpečnost jednotlivých léčiv či celých tříd léčiv. K tomu je zapotřebí velkých kontrolovaných studií a jejich metaanalýz. Jen ty mohou rozhodnout o kardiovaskulárních a dalších rizicích spojených s jednotlivými léčivy ze skupin selektivních i neselektivních NSAID. Uspokojivé splnění tohoto úkolu zůstává věcí budoucnosti. Do té doby se musí lékaři řídit aktualizovanými verzemi doporučených postupů a přihlížet přitom k výsledkům dostupných studií, jejichž výsledky jsou sice někdy rozporuplné, ale mohou upozornit na možnost rizik, která jsou často přehlížena. Přinejmenším by takové studie při veškeré nedokonalosti mohly u tak široce užívaných léků, jako jsou nesteroidní antirevmatika, vést k opatrnějšímu a diferencovanějšímu indikování (například s ohledem na věk pacienta a individuální kardiovaskulární riziko).


Hudson M, Richard H, Pilote L. Differences in outcomes of patients with congestive heart failure prescribed celecoxib, rofecoxib, or non-steroidal anti-inflammatory drugs: population based study. BMJ 2005;300: 1370-3.

Hippisley-Cox J, Coupland C. Risk of myocardial infarction in patients taking cyclo-oxygenase-2 inhibitors or conventional non-steroidal anti-inflammatory drugs: population based nested case-control analysis. BMJ 2005;300: 1366-9.

Mamdani M, Juurlink DN, Lee DS, Rochon PA, Kopp A, Naglie G, et al. Cyclo-oxygenase-2 inhibitors versus non-selective non-steroidal anti-inflammatory drugs and congestive heart failure outcomes in elderly patients: a population-based cohort study. Lancet 2004;363: 1751-6.

Jüni P, Nartey L, Reichenbach S, Sterchi R, Dieppe PA, Egger M. Risk of cardiovascular events and rofecoxib: cumulative meta-analysis. Lancet 2004;364: 2021-9).
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.