FDA povolila nové kombinační antihypertenzivum: amlodipin/olmesartan medoxomil

FDA povolila nové kombinační antihypertenzivum: amlodipin/olmesartan medoxomil Léčba hypertenze představuje stále u řady pacientů problém, přestože je k dispozici řada léčiv, účinkujících různým mechanismem. Doporučuje se v indikovaných případech jednotlivá léčiva kombinovat. Americký Úřad pro léčiva a potraviny (FDA) nyní povolil užívání nové fixní kombinace antihypertenziv - amlodipin+olmesartan medoxomil (Azor, Daiichi Sankyo).

Značnou část v současnosti používaných antihypertenzivních léčiv lze používat v kombinacích, nejčastěji se používají dvoj- či trojkombinace. Optimální je, když se účinky použitých léčiv vzájemně liší a doplňují. Nově zaregistrovaný Azor obsahuje kalciový blokátor amlodipin a blokátor AT1-receptorů pro angiotensin II - olmesartan medoxomil. Tyto látky mají komplementární účinek. Výhodou fixní kombinace v jediném přípravku (např. ve formě tablet, jako je tomu u Azoru) oproti kombinaci separátních přípravků je větší pohodlí užívání pro pacienta a tím i lepší compliance.

Podle dosavadních studií vede účinek této fixní kombinace u pacientů s hypertenzí k signifikantnímu poklesu systolického (TKS) i diastolického tlaku (TKD). Tato kombinace byla povolena jako lék pro terapii druhé linie, a to pro samostatné užití nebo v kombinaci s jinými léčivy. V klinických studiích vedla kombinace amlodipin 10 mg/olmesartan medoxomil 40 mg průměrně k poklesu TKS o 30,1 mm Hg and TKD o 19 mm Hg, v porovnání s poklesem o 19,7/12,7 mm Hg při podávání samotného amlodipinu v dávce 10 mg. Ve skupině placeba činil pokles pouze 4,8/3,1 mm Hg. Jediným významnějším nežádoucím účinkem, který se objevil u kombimační léčby častěji než u placeba, byl edém.

Pokud jde o mechanismus účinku obou složek Azoru – mechanismy se navzájem se liší a doplňují. Amlodipin je antagonista kalcia (blokátor pomalého kalciového kanálu) dihydropyridinového typu s výraznou vazodilatační aktivitou a s velmi dlouhodobým účinkem. Základním účinkem je relaxace hladké svaloviny zejména na úrovni epikardiální části koronárního řečiště (aterosklerózou postiženém i intaktním). Vzhledem k výrazné relaxaci i na úrovni arteriol je vhodný k léčbě arteriální hypertenze, k snížení afterloadu při námahové angině pectoris a při srdečním selhání. V ČR je registrována řada monokomponentních přípravků s amlodipinem, např. Agen (Zentiva).

Olmesartan medoxomil je silným, po perorálním podání aktivním, selektivním antagonistou receptorů angiotenzinu II (typ AT1). Blokuje všechny fyziologicky významné účinky angiotenzinu II zprostředkované AT1 receptory, bez ohledu na jeho zdroj nebo místo syntézy. Selektivní antagonické ovlivnění AT1 receptorů vede ke zvýšení hladin plazmatického reninu a angiotenzinu II a ke snížení koncentrace aldosteronu v plazmě. Při hypertenzi vyvolává olmesartan medoxomil na dávce závislé, dlouhodobě přetrvávající snížení krevního tlaku. V ČR je zaregistrován monokomponentní přípravek Olmec a kombinace s diuretikem hydrochlorothiazidem – Olmec Plus H (Sankyo).

Azor představuje novou možnost léčby pro pacienty, u nichž se dosavadní terapie jevila jako nedostatečně účinná. Výhodný je komplementární mechanismus účinku obou obsažených léčiv, dobrá účinnost a bezpečnost a jakožto fixní kombinace je výhodný pro zvýšení adherence pacienta k léčbě – jeho užívání je pro pacienty pohodlnější než dva samostatné léky. Vyrábí se v tabletách o různých sílách (amlodipin/olmesartan medoxomil) 5/20 mg, 5/40 mg, a 10/40 mg. Lze předpokládat, že se tato fixní kombinace objeví brzy na farmaceutickém trhu i v Evropě.


http://www.fda.gov/cder/foi/label/2007/022100lbl.pdf

 

 

 

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.