Farmakoterapie v sekundární prevenci cévních mozkových příhod

Farmakoterapie v sekundární prevenci cévních mozkových příhod Pacienti s cévní mozkovou příhodou (CMP) v anamnéze jsou ohroženi recidivami tohoto onemocnění. Toto riziko lze snížit preventivním podáváním některých léčiv. Současné zásady prevence recidivy CMP u pacientů s mozkovou příhodou či transientní ischemickou poruchou (TIA) v anamnéze byly publikovány v časopise Drugs.

Sekundární prevence CMP (tj. prevence u pacientů, kteří prodělali CMP nebo TIA) má dva hlavní směry: kontrolu rizikových faktorů, zvyšujících pravděpodobnost recidivy a antitrombotickou terapii. Rizikovými faktory, které zvyšují pravděpodobnost recidivy CMP a které je třeba ovlivnit, jsou především hypertenze, dyslipidemie a diabetes mellitus.

Neléčená hypertenze zvyšuje až šestkrát riziko vzniku CMP. Závislost rizika vzniku CMP na výši krevního tlaku byl prokázán jak u hypertoniků, tak v normotenzní populaci. Studie LIFE a ASCOT se zabývaly rozdíly mezi vlivem jednotlivých antihypertenziv v primární prevenci na snížení rizika rekurence CMP. Ve studii LIFE byl srovnáván losartan (inhibitor AT1 receptorů angiotensinu II) s betablokátorem atenololem. Výsledky ukázaly, že losartan snižoval riziko významně více než atenolol. Ve studii ASCOT byl porovnáván kalciový blokátor amlodipin (nebo kombinace amlodipin/ kalciový blokátor perindopril) s atenololem (event. kombinací atenolol/diuretikum). Pokud jde o sekundární prevenci, na recidivu CMP byla zaměřena studie PROGRESS, v které byl podáván perindopril, event. v kombinaci s indapamidem. Studie ukázala, že pro prevenci je prospěšné podávání této kombinace pacientům s diastolickým tlakem 120mmHg a vyšším. Pokud jde o místo antihypertensiv v prevenci recidivy CMP, jejich použití se doporučuje u osob s anamnézou CMP nebo TIA bez ohledu na přítomnost hypertenze, tedy i u normotenzních osob.

V přítomnosti dyslipidémie (především hypercholesterlémie), se doporučuje užívání statinů. Pokud jde o primární prevenci CMP, byl ve studii ASCOT-LLA byl prokázán preventivní účinek atorvastinu, ve studii ALLHAT-LLT tento efekt u pravastatinu. Účinnost sekundární prevence CMP podáváním atorvastinu byla prokázána ve studii SPARCL.

U diabetiků s CMP nebo TIA v anamnéze je pro prevenci CMP prospěšný selektivní agonista nukleových receptorů PPARgama pioglitazon.

Pokud jde o antitrombotickou farmakoterapii u pacientů s CMP nebo TIA v anamnéze, doporučují se antiagregační (protidestičková) léčivakyselina acetylsalicylová (u pacientů s nízkým rizikem kardiovaskulárních komplikací), kombinace kyseliny acetylsalicylové a dipyramidolu s prodlouženým uvolňováním (u nemocných se středním rizikem kardiovaskulárních komplikací) nebo clopidogrel jako monoterapie (u nemocných s vysokým kardiovaskulárním rizikem a ischemickou chorobou srdeční).

Specifickou skupinu tvoří pacienti, v jejichž anamnéze se CMP nebo TIA vyskytla v kombinaci s fibrilací srdečních síní. Tento nejběžnější typ arytmie vede k tvorbě inztrakardiálních trombů, které mohou ambolizovat do CNS. Riziko CMP je u pacientů s fibrilací síní zvýšeno až 6krát, fibrilace síní je příčinou až 15% všech CMP. U těchto pacientů se doporučuje antikoagulační léčba - podávání warfarinu. Dávkování warfarinu je třeba nastavit tak, aby hodnoty INR (international normalized ratio ) se pohybovaly mezi 2,0-3,0. (Krvácivé komplikace jsou rizikem spojeným s podáváním warfarinu i antiagregačních/protidestičkových léčiv, proto je třeba hodnoty INR pozorně sledovat.)

U nemocných s fibrilací síní se obvykle podává warfarin samostatně; současné podávání warfarinu s antiagregační léčbou (kyselina salicylová plus clopidogrel) se doporučuje pouze u pacientů, u kterých je fibrilace síní kombinována s perkutánní revaskularizací pro akutní koronární syndrom.

Cíle a postupy primární i sekundární prevence CMP mají tyto společné jmenovatele: dosažení normotenze (TK pod 140/90), dosažení poklesu hladiny celkového cholesterolu pod 5,0 mmol/l, při výběru antihypertenziva je výhodné upřednostnit blokátory kalciových kanálů, ACE inhibitory a sartany. U vysoce rizikového pacienta s hypertenzí je vhodné zvážit podávání statinu i při hodnotách celkového cholesterolu pod 5,0 mmol/l. Důležitou součástí sekundární prevence CMP je antiagregační léčba, u pacientů s fibrilací síní antikoagulační terapie. Antitrombotická léčiva a jejich dávkování je třeba vybírat s ohledem na mechanismus předchozí cévní mozkové příhody a podle individuálního stavu pacienta.

-------

Toyoda K. Pharmacotherapy for the secondary prevention of stroke. Drugs 2009; 69(6): 633-47.

Špinar J, Vítovec J. Primární a sekundární prevence cévní mozkové příhody. Kardiologické fórum 2007; 5(2): 27-33.

Vrablík M. Antitrombotická léčba v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. In: Fait T, Vrablík M, Češka R, et al. Preventivní medicína. Praha: Maxdorf, 2008: 181-191.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.