Multaq (dronedaron tbl 400 mg) je indikován k prevenci recidivy fibrilace síní nebo ke snížení komorové frekvence u dospělých pacientů v klinicky stabilním stavu a minulým či současným výskytem nepermanentní fibrilace síní. Přípravek Multaq, který byl vyvinut společností Sanofi-Aventis, je prvním antiarytmikem schváleným v Evropské unii, u kterého byl prokázán klinický přínos (viz klinická studie ATHENA) ve snížení počtu dnů hospitalizace z kardiovaskulárních příčin nebo úmrtí z jakýchkoliv příčin u pacientů s fibrilací nebo flutterem síní.
Registrace přípravku Multaq vychází z výsledků obsáhlého souboru klinických dat zahrnujících výsledky sedmi mezinárodních multicentrických, randomizovaných klinických hodnocení, kterých se zúčastnilo více než 7000 pacientů, z nichž téměř čtyři tisíce užívaly během programu klinického vývoje dronedaron.
Použití dronedaronu je kontraindikováno u pacientů se závažným srdečním selháním (NYHA stupeň III nebo IV). Z důvodu omezených zkušeností s použitím přípravku u pacientů s nedávným srdečním selháním NYHA stupně III (v předchozích 1 až 3 měsících) nebo s ejekční frakcí levé komory (LVEF) mižší než 35% se nedoporučuje užívání přípravku těmito pacienty.
400 mg tableta dronedaronu se užívá dvakrát denně (společně se snídaní a večeří). Léčba dronedaronem nevyžaduje nárazovou dávku a může být zahájena ambulantně s minimálním sledováním.
„Schválení dronedaronu pro Evropskou unii je dobrou zprávou pro lékaře a pacienty, neboť fibrilace síní postihuje v Evropě přibližně 4,5 milionu osob a představuje jednu třetinu všech hospitalizací z důvodu arytmie v EU,” řekl Dr. Stefan H. Hohnloser z oddělení klinické elektrofyziologie Univerzity J.W. Goetha (Frankfurt, Německo), hlavní autor studie ATHENA. „Multaq je významným krokem vpřed, který by mohl změnit způsob léčby fibrilace síní, a lékařům nabízí nové možnosti antiarytmické terapie, ve které se během posledních dvaceti let neobjevila žádná výrazná inovace.“
První uvedení přípravku na trh se očekává ve Velké Británii a Německu v lednu 2010, poté v dalších zemích EU. Multaq je již schválen v USA, Kanadě, Švýcarsku a Brazílii.
Klinické studie
Registrace přípravku Multaq se opírá o čtyři placebem kontrolované klinické studie (EURIDIS, ADONIS, ERATO a ATHENA), zahrnující pacienty s fibrilací síní (AF) nebo flutterem síní (AFL), klinické studie DIONYSOS, porovnávající dronedaron s amiodaronem a klinické studie ANDROMEDA kontrolované placebem, zahrnující pacienty se srdečním selháním a nedávnou hospitalizací z důvodu systolického srdečního selhání s dekompenzací.
ATHENA představuje největší klinickou studii účinnosti a bezpečnosti antiarytmického přípravku, která byla kdy provedena u pacientů s AF/AFL. Zahrnovala 4 628 pacientů, kteří byli sledováni po dobu 30 měsíců. V rámci této studie dronedaron, přidaný ke standardní léčbě, významně snížil v porovnání s placebem počet dnů hospitalizace z KV příčin nebo úmrtí o 24 %, čímž byl primární cíl sledování naplněn. Toto snížení bylo celkově shodné u všech podskupin rozdělených podle základních parametrů nebo podle medikace. Mezi nejčastější nežádoucí účinky dronedaronu patřily průjem, nausea, zvracení, bolest břicha, celková slabost a vyrážka.
Výsledky klinických studií EURIDIS-ADONIS, ANDROMEDA a ATHENA byly publikovány v časopise New England Journal of Medicine v letech 2007, 2008 a 2009.
Zdroj: Sanofi-Aventis