Dietní léčba hypercholesterolemie nově a účinněji

Dietní léčba hypercholesterolemie nově a účinněji

Fytosteroly: nový a přirozený způsob snižování cholesterolu Již na začátku 50. let bylo zjištěno, že rostlinné steroly (fytosteroly) brání absorpci cholesterolu z potravy. Od té doby bylo shromážděno přesvědčivé množství důkazů prokazujících účinnost sterolů a jejich esterů na snižování koncentrace cholesterolu. V srpnu 2002 schválil Úřad pro potraviny a léčiva USA (FDA – Food and Drug Administration) zdravotní tvrzení, že estery sterolů mohou příznivě ovlivňovat ischemickou chorobu srdeční tím, že zabraňují vstřebávání cholesterolu do krve, a tak udržují správnou koncentraci LDL-cholesterolu a optimálně působí na poměr HDL-/LDL-cholesterolu. Navíc jsou estery sterolů všeobecně považovány za bezpečné (mají tzv. status GRAS – Generally Regarded as Safe). V prosinci 2006 pak tato doporučení přejímá Vědecký výbor pro potraviny Státního zdravotního ústavu v Praze.

Jak fytosteroly fungují?

Fytosteroly jsou kompetitivní inhibitory vstřebávání cholesterolu ve střevech. Jinými slovy – obsadí přenašeče, které se nacházejí ve střevních buňkách. Tímto mechanismem sníží možnost aktivního transportu cholesterolu z lumen střeva do krve, což vede k významnému snížení absorpce cholesterolu z potravy. Zároveň jsou fytosteroly aktivním mechanismem vylučovány zpět do střeva, takže se samy nevstřebávají a odcházejí rovněž stolicí. Dalším důsledkem je, že játra pak mají menší nabídku cholesterolu. Bylo by možno očekávat, že tedy z hlediska kompenzace zvýší jeho tvorbu. To se však děje jen v nepatrné míře, a játra spíše volí cestu zmnožení receptorů pro LDL, schopných vychytávat cholesterol z krve.

Jak velké snížení cholesterolu lze očekávat?

K prokazatelnému snížení koncentrace cholesterolu v krvi dochází při přívodu minimálně 2 gramů fytosterolů denně (obvyklý přívod fytosterolů potravou je v průměru 0,25 g, maximálně 0,5 g za den). Z výsledků různých studií vyplynulo, že při přívodu 2–3 g fytosterolů za den dochází ke snížení celkového cholesterolu přibližně o 10 % a LDL-cholesterolu o 10–15 %, a někdy i více (obrázek 2).

Údaje z provedených studií ukazují, že účinek fytosterolů závisí na velikosti dávky, přičemž tato závislost má tvar křivky. Práh počátku účinnosti je v oblasti 0,8 g/den. Se stoupající dávkou se účinek kontinuálně zvyšuje, ale jen do dávky přibližně 2 g/den. Nad tuto hranici již další zvyšování dávky nevede k většímu snížení koncentrací cholesterolu. Koncentrace HDL-cholesterolu a tri- acylglycerolů zůstávají nezměněny, v některých studiích bylo pozorováno dokonce průkazné zvýšení HDL-cholesterolu.

Kdy a jak využít fytosteroly v praxi?

Díky těmto zjištěním se v posledních letech objevila řada funkčních potravin (margaríny, jogurty a jiné mléčné výrobky) a doplňků stravy s účinnou dávkou fytosterolů (například přípravek
GS Lipicor 450 ve formě kapslí s estery fytosterolů), které se tak stávají bezpečným a zároveň účinným adjuvantním prostředkem k farmakoterapii jak statiny či fibráty, tak samostatným účinným režimovým opatřením spolu se změnami životního stylu u pacientů s hraničními nebo mírně zvýšenými hodnotami cholesterolu.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.