Fytosteroly: nový a přirozený způsob snižování cholesterolu Již na začátku 50. let bylo zjištěno, že rostlinné steroly (fytosteroly) brání absorpci cholesterolu z potravy. Od té doby bylo shromážděno přesvědčivé množství důkazů prokazujících účinnost sterolů a jejich esterů na snižování koncentrace cholesterolu. V srpnu 2002 schválil Úřad pro potraviny a léčiva USA (FDA – Food and Drug Administration) zdravotní tvrzení, že estery sterolů mohou příznivě ovlivňovat ischemickou chorobu srdeční tím, že zabraňují vstřebávání cholesterolu do krve, a tak udržují správnou koncentraci LDL-cholesterolu a optimálně působí na poměr HDL-/LDL-cholesterolu. Navíc jsou estery sterolů všeobecně považovány za bezpečné (mají tzv. status GRAS – Generally Regarded as Safe). V prosinci 2006 pak tato doporučení přejímá Vědecký výbor pro potraviny Státního zdravotního ústavu v Praze.
Jak fytosteroly fungují?
Fytosteroly jsou kompetitivní inhibitory vstřebávání cholesterolu ve střevech. Jinými slovy – obsadí přenašeče, které se nacházejí ve střevních buňkách. Tímto mechanismem sníží možnost aktivního transportu cholesterolu z lumen střeva do krve, což vede k významnému snížení absorpce cholesterolu z potravy. Zároveň jsou fytosteroly aktivním mechanismem vylučovány zpět do střeva, takže se samy nevstřebávají a odcházejí rovněž stolicí. Dalším důsledkem je, že játra pak mají menší nabídku cholesterolu. Bylo by možno očekávat, že tedy z hlediska kompenzace zvýší jeho tvorbu. To se však děje jen v nepatrné míře, a játra spíše volí cestu zmnožení receptorů pro LDL, schopných vychytávat cholesterol z krve.
Jak velké snížení cholesterolu lze očekávat?
K prokazatelnému snížení koncentrace cholesterolu v krvi dochází při přívodu minimálně 2 gramů fytosterolů denně (obvyklý přívod fytosterolů potravou je v průměru 0,25 g, maximálně 0,5 g za den). Z výsledků různých studií vyplynulo, že při přívodu 2–3 g fytosterolů za den dochází ke snížení celkového cholesterolu přibližně o 10 % a LDL-cholesterolu o 10–15 %, a někdy i více (obrázek 2).
Údaje z provedených studií ukazují, že účinek fytosterolů závisí na velikosti dávky, přičemž tato závislost má tvar křivky. Práh počátku účinnosti je v oblasti 0,8 g/den. Se stoupající dávkou se účinek kontinuálně zvyšuje, ale jen do dávky přibližně 2 g/den. Nad tuto hranici již další zvyšování dávky nevede k většímu snížení koncentrací cholesterolu. Koncentrace HDL-cholesterolu a tri- acylglycerolů zůstávají nezměněny, v některých studiích bylo pozorováno dokonce průkazné zvýšení HDL-cholesterolu.
Kdy a jak využít fytosteroly v praxi?
Díky těmto zjištěním se v posledních letech objevila řada funkčních potravin (margaríny, jogurty a jiné mléčné výrobky) a doplňků stravy s účinnou dávkou fytosterolů (například přípravek
GS Lipicor 450 ve formě kapslí s estery fytosterolů), které se tak stávají bezpečným a zároveň účinným adjuvantním prostředkem k farmakoterapii jak statiny či fibráty, tak samostatným účinným režimovým opatřením spolu se změnami životního stylu u pacientů s hraničními nebo mírně zvýšenými hodnotami cholesterolu.