Kombinovaný přípravek obsahující atorvastatin, hypolipidemikum ze skupiny inhibitorů HMG-CoA reduktázy, a amlodipin, blokátor kalciových kanálů dihydropyridinového typu. Caduet má duální mechanismus působení: amlodipin účinkuje jako dihydropyridinový antagonista kalcia (antagonista kalciových iontů/blokátor pomalých kalciových kanálů), inhibuje transmembránový transport kalciových iontů do srdečních buněk a buněk hladkého svalstva cévních stěn. Atorvastatin je kompetitivní selektivní inhibitor HMG-CoA reduktázy, enzymu, jenž katalyzuje stupeň přeměny 3-hydroxy-3-methyl-glutaryl-koenzymu A na mevalonát, který je prekursorem cholesterolu. Při podání kombinovaného přípravku nebyly pozorovány žádné rozdíly v účinku na snížení systolického krevního tlaku v porovnání s podáváním samotného amlodipinu. Stejně tak nebyly nalezeny rozdíly v účinku na snížení plazmatické koncentrace LDL-cholesterolu v porovnání s podáváním samotného atorvastatinu. Kombinovaná tableta je dostupná ve dvou sílách s odlišným poměrem obou složek. To umožňuje vhodné nastavení dávky u široké škály pacientů s hypertenzí. Jak bylo prokázáno, fixní kombinace může (ve srovnání s užíváním kombinace hypertenziva a hypolipidemika v samostatných přípravcích) přispět ke zlepšení compliance pacientů a tím i ke zvýšení účinnosti léčby.
Klinické studie
Význam podávání statinů pro prevenci kardiovaskulárních příhod byl prokázán v řadě studií. Nedávno provedená randomizovaná, placebem kontrolovaná studie ASCOT (Anglo-Scandinavian Cardiac Outcomes Trial) se zabývala významem hypolipidemické terapie v primární prevenci u pacientů s hypertenzí, kteří měli normální nebo jen lehce zvýšenou koncentraci cholesterolu. Do studie bylo zařazeno téměř 20 000 nemocných s hypertenzí ve věku 40–79 let a alespoň třemi kardiovaskulárními rizikovými faktory. Léčebné režimy zahrnovaly amlodipin v denní dávce 5–10 mg a perindopril dle potřeby, a dále atorvastatin (10 mg) či placebo. Byl zkoumán účinek atorvastatinu na výskyt fatálních a nefatálních kardiovaskulárních příhod. Výsledky studie ukázaly, že přidání atorvastatinu k antihypertenzní terapii snížilo frekvenci fatální ischemické choroby srdeční (ICHS) a nefatálního infarktu myokardu o 36 % (p = 0,0005), frekvenci cévních mozkových příhod o 27 % (p = 0,024) a frekvenci všech kardiovaskulárních příhod o 21 % (p = 0,0005).
Jak ukázala další analýza, která zkoumala interakci mezi atorvastatinem a oběma antihypertenzními strategiemi po skončení obou větví studie ASCOT (2 × 2 faktoriální uspořádání), léčba založená na atorva-statinu snížila relativní riziko rozvoje ICHS u pacientů užívajících amlodipin o 53 % (p = 0,0001). Pro synergii mezi atorvastinem a amlodipinem svědčí skutečnost, že signifikantní přínos atorvastatinu (p = 0,02) byl pozorován v amlodipinové větvi již po 3 měsících léčby. Existenci této vzájemné synergie podporují i studie na buněčné a molekulární úrovni.
Zlepšení adherence k léčbě u pacientů užívajících fixní kombinaci amlodipin/atorvastatin bylo potvrzeno v projektu CARPE (Caduet Adherence Research Program and Education), který prokázal lepší adherenci k terapii u pacientů užívajících fixní kombinaci amlodipin/atorvastatin než u nemocných užívajících odděleně statin a blokátor kalciových kanálů. Šance, že bude u pacientů dosaženo spravné compliance, je ve srovnaní s oddělenou léčbou blokátorem kalcia a statinem až třikrát vyšší
(OR = 3,1; 2,85–3,38; p < 0,0001).
Indikace
Přípravek CADUET je indikován pro prevenci kardiovaskulárních příhod u pacientů s hypertenzí, u nichž se současně vyskytují tři kardiovaskulární rizikové faktory a kteří mají normální nebo mírně zvýšenou koncentraci cholesterolu v plazmě, nemají klinické příznaky ICHS a u nichž se považuje za vhodné podávání kombinace amlodipinu spolu s nízkými dávkami atorvastatinu v souladu se současnými doporučeními pro léčbu. Přípravek CADUET by měl být užíván tehdy, pokud dietní a jiná nefarmakologická opatření nebyla dostatečně účinná.
Kontraindikace, nežádoucí účinky
Kontraindikací podání je známá přecitlivělost na dihydropyridiny, amlodipin, atorvastatin nebo kteroukoliv složku přípravku, jaterní onemocnění v aktivním stavu, kombinace s itrakonazolem, ketokonazolem, telithromycinem, dále gravidita a laktace. Nebyly pozorovány nežádoucí účinky specifické pro danou fixní kombinaci; mohou se vyskytnout příznaky, které jsou známy u samotného atorvastinu a/nebo amlodipinu, např. bolesti břicha, nausea, dyspepsie, průjem, zácpa, nadýmání, svědění, vyrážka, artralgie, myalgie, insomnie, somnolence, závratě, bolesti hlavy, hypestezie, parestezie, palpitace, zarudnutí.
Dávkování a způsob podání
Caduet je k dispozici v balení po 30 potahovaných tabletách s obsahem amlodipini besilas a atorvastatinum calcicum trihydricum v množství odpovídajícím 5 mg nebo 10 mg amlodipinu a 10 mg atorvastatinu v jedné tabletě. Běžná počáteční dávka je 5 mg/10 mg jednou denně, u pacientů, u kterých je nutná zvýšená kontrola krevního tlaku, se může léčba zahájit dávkou 10 mg/10 mg denně. Přípravek lze kombinovat s jinými antihypertenzivy, ale neměl by být užíván s jinými blokátory kalciových kanálů a jinými statiny. Přípravek se může užívat kdykoli v průběhu dne, s jídlem nebo bez jídla.
Literatura
Widimský J jr, Vytřísalová M, Pechandová K. Amlodipin/atorvastatin – fixní kombinace. Remedia 2007;17:232–237.
Další literatura u autorů
Poznámka:
Statut přípravku: léčivý přípravek, vázaný na lékařský předpis. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: viz číselník VZP. Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným MUDr. Pavlem Kostiukem, CSc., s využitím odborné literatury a SPC dle poslední revize.