Antihypertenzivum v prevenci demencí: nitrendipin

Antihypertenzivum v prevenci demencí: nitrendipin

V České republice a dalších rozvinutých zemích dochází k výraznému stárnutí populace, které bude nadále pokračovat. Díky prodlužování průměrného dožití se zvyšuje i incidence nemocí charakteristických pro seniorský věk, včetně Alzheimerovy choroby a dalších demencí. Proto je důležité hledat rizikové faktory vzniku demence a postupy, jak tyto faktory ovlivnit.

Krevní tlak a riziko demence

Zásadní složkou prevence vzniku demencí je stanovení rizikových faktorů, které ke vzniku demence přispívají, a snaha o omezení těchto rizik. Vysoký krevní tlak patří k významným rizikovým faktorům vzniku demence ve vyšším věku. Výzkum se proto zaměřil na hledání souvislost mezi léčbou hypertenze a snížením rizika vzniku demence. Jak ukázaly klinické studie, léčba hypertenze snižuje riziko vzniku demence, ale účinnost různých antihypertenziv ve svém vlivu na výskyt demence je vyjádřena v různé míře. V prevenci vzniku demencí se jako nejúčinnější ukázal kalciový blokátor nitrendipin.

Působení nitrendipinu

Nitrendipin patří k tzv. dihydropyridinovým kalciovým blokátorům. Mechanismem antihypertenzního účinku nitrendipinu je inhibice vstupu iontů vápníku do buněk prostřednictvím blokády průniku kalcia do kalciových kanálů typu L v buňkách hladké svaloviny cév s následnou systémovou vazodilatací. Podávání nitrendipinu je indikováno k léčbě arteriální hypertenze (zvláště systolické hypertenze a hypertenze ve stáří) a anginy pectoris. Výsledky klinické studie označené jako Syst-Eur ukázaly, že nitrendipin chrání i centrální nervový systém tím, že snižuje riziko vzniku cévních mozkových příhod a rozvoje demencí.

Studie Syst-Eur: důkaz preventivní role nitrendipinu

Kardiovaskulární prevence

Studie Syst-Eur patří k nejvýznamnějším studiím 90.let. Byla původně zacílena především na hodnocení účinnosti nitrendipinu v terapii izolované systolické hypertenze u seniorů. Do studie bylo zařazeno 4 695 pacientů průměrného věku 70 let, jejichž systolický tlak (TK) byl vyšší než 160 mmHg a diastolický nižší než 95 mmHg. V první, dvojitě slepé fázi studie (průměrné trvání: 2 roky), byli pacienti randomizováni na skupinu nitrendipinu (při nedostatečném snížení TK byl přidán enalapril, případně hydrochlorothiazid) a skupinu placeba. Dávkování léčiv bylo takové, aby bylo dosaženo systolického TK 150 mmHg, s minimálním poklesem o 20 mmHg.

Výsledky studie ukázaly, že na konci studie poklesl ve skupině placeba (n=2297) medián systolického TK o 13 mmHg a diastolického o 2 mm Hg a v aktivně léčené skupině (n=2398) se snížil medián systolického TK o 23 mm Hg a diastolického TK o 7 mmHg. Rozdíly mezi skupinami odpovídaly 10,1 mm Hg (95% CI 8,8–11,4) pro systolický TK a 4,5 mmHg (95% CI 3,9–5,1) pro diastolický TK. Cílového tlaku dosáhlo 21,4 % pacientů ve skupině placeba a 43,5 % pacientů ve skupině aktivní léčby. Rozdíl poklesu tlaku mezi skupinami byl signifikantní (p

Vzhledem ke zjištění, že riziko CMP kleslo v aktivně léčené skupině signifikantně o 42 % oproti placebu, a výskyt kardiovaskulárních příhod byl snížen o 31 %, byla tato dvojitě zaslepená fáze předčasně ukončena a následovala otevřená fáze, trvající v průměru 4 roky Syt-Eur 2), v které všichni pacienti dostávali aktivní léčbu. Výsledky ukázaly, že ve skupině léčené od začátku nitrendipinem přetrvávalo snížené riziko iktů a výskyt všech kardiovaskulárních příhod zůstal významně snížen až do konce sledování. Výskyt CMP a kardiovaskulárních příhod u skupiny léčené aktivně od počátku poklesl oproti pacientům, u nichž byla léčba zahájena opožděně výskyt - výskyt CMP o 28% (p=0,01) a kardiovaskulárních příhod o 15% (p=0,03). Jinak vyjádřeno, 6leté sledování ukázalo, že okamžité nasazení léčby založené na nitrendipinu zabrání (oproti o 2 roky opožděnému nasazení této léčby) u 1000 pacientů vzniku 17 CMP a 25 závažných kardiovaskulárních příhod. Tyto výsledky ukázaly, že u starších pacientů s izolovanou systolickou hypertenzí je vhodné zahájit léčbu nitrendipinem co nejdříve. Tolerance nitrendipinu i při dlouhodobém podávání byla velmi dobrá, srovnatelná s placebem.

Prevence demencí

V rámci studie Syst-Eur byl hodnocen také výskyt demence (pomocí tzv. Mini Mental State Examination, MMSE). U pacientů s podezřením na demenci (na základě hodnot MMSE) byli vyšetřeni podrobněji. V průběhu dvojitě zaslepené fáze studie vzniklo 32 nových případů demence (23 bylo diagnostikováno jako Alzheimerova, 2 jako vaskulární a 7 jako smíšená demence). Z těchto 32 případů vzniklo 21 v kontrolní skupině a 11 ve skupině nitrendipinu. Nitrendipin během zaslepené fáze studie významně snížil (oproti kontrole) výskyt demence o 57 % (P=0,048). Na konci otevřené fáze přetrvával signifikantně nižší výskyt demencí ve skupině nitrendipinu (o 55 %), přičemž poklesl výskyt Alzheimerovy nemoci i vaskulární demence. Analýza ukázala, že léčba nitrendipinem u 1000 starších pacientů s hypertenzí po dobu 5 let může zabránit vzniku 20 případů demence.

Jakými mechanismy brání nitrendipin vzniku demence

Výsledky studie Syst-Eur dokázaly, že nitrendipin snižuje výskyt CMP, vaskulární demence i Alzheimerovy nemoci. Zdá se, že ovlivnění snížení výskytu Alzheimerovy nemoci není závislé jen na samotném snížení krevního tlaku, a že dihydropyridinové kalciové blokátory včetně nitrendipinu působí prospěšně i dalšími specifickými mechanismy. Na rozdíl od většiny ostatních antihypertenziv procházejí hematoencefalickou bariérou a váží se především v oblasti kortexu, thalamu a hippokampu, tedy v místech nejčastěji postižených při Alzheimerově nemoci, a prostřednictvím přímé interakce s receptory NMDA (N-methyl-D-aspartát), které jsou spřažené s kalciovými kanály, zabraňují vstupu vápníku do nervových buněk. Kumulace vápníku v neuronech, která s věkem stoupá, a může být spouštěcím mechanismem degenerativních procesů nervové tkáně. Další prospěšný účinek nitrendipinu může být zprostředkován reakcí mozkového cévního systému. U pacientů po cévní mozkové příhodě byl zkoumán vliv nitrendipinu na cerebrovaskulární průtok. Průměrná hodnota systolického TK poklesla, a přitom krevní průtok jak v postischemické, tak ve zdravé hemisféře vzrostl. I tento účinek může být podkladem příznivých účinků nitrendipinu v prevenci demencí.

Nitrendipin v primární prevenci demencí

U některých jiných antihypertenziv byla prokázána také preventivní role, pokud jde o výskyt demence, ale pouze v sekundární prevenci, jako např. ve studii PROGRESS, v které způsobila léčba perindoprilem, příp. indapamidem u pacientů průměrného věku 64 let s CMP či tranzitorní ischemickou poruchou v anamnéze, pokles kompozitního ukazatele rizika demence a rekurentní CMP o 34%, riziko kognitivního poklesu s rekurentní CMP pokleslo o 45%. Pokud jde o účinnost antihypertenziva v primární prevenci demencí, byla účinnost prokázána podle kritérií EBM (evidence-based medicine) pouze u nitrendipinu, jak o tom svědčí výsledky studie Syst-Eur, v které nitrendipin snížil výskyt demence o více než 50%. Nitrendipin na rozdíl od řady jiných antihypertenziv prochází hematoencefalickou bariérou, zlepšuje cerebrovaskulární průtok a v CNS interaguje s receptory NMDA. Tím brání hromadění kalcia v neuronech, působí tedy proti procesu, považovanému za spouštěcí děj vzniku degenerativních procesů v mozku.

Závěr

Nitrendipin je účinné a bezpečné antihypertenzivum ze skupiny dihydropyridinových kalciových blokátorů, jehož účinnost ve snižování výskytu kardiovaskulárních příhod i v primární prevenci vzniku demencí byla prokázána na základě medicíny založené na důkazech. Proto je léčba nitrendipinem výhodná u starších pacientů se systolickou hypertenzí; právě tito pacienti jsou vznikem kardiovaskulárních příhod i demence zvláště ohroženi.

Literatura

Filipovský J, Doležal T, Přikryl R. Nitrendipin. Farmakoterapie 2008;4:373-380.

Forette F, Seux ML, Staessen JA, et al. The prevention of dementia with antihypertensive treatment. New evidence from the Systolic hypertension in Europe (Syst-Eur) study. Arch Intern Med 2002;162:2046-2052.

Poon IO. Effects of antihypertensive drug treatment on the risk of dementia and cognitive impairment. Pharmacotherapy 2008;28:366-375.

Staessen JA, Fagard R, Thijs L, et al. Randomised double-blind comparison of placebo and active treatment for older patients with isolated systolic hypertension. The Systolic Hypertension in Europe (Syst-Eur) Trial Investigators. Lancet 1997;350:757–64.

Staessen JA, Thijs L, Fagard R, et al. Effects of immediate versus delayed antihypertensive therapy on outcome in the Systolic Hypertension in Europe trial. J Hypertens 2004;22:847-857.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.