Antihypertenziva a riziko vzniku Parkinsonovy choroby

Antihypertenziva a riziko vzniku Parkinsonovy choroby Každé z léčiv používaných v terapii hypertenze má svá specifika, která ovlivňují rozhodnutí lékaře při volbě léku vhodného pro individuálního pacienta. Jak ukázala nově publikovaná metaanalýza, jedna z lékových skupin antihypertenziv (blokátory kalciových kanálů) významně modifikuje riziko výskytu Parkinsonovy choroby, což může být významným faktorem při rozhodování o volbě antihypertenziva. Přinášíme souhrn výsledků této metaanalýzy.

Článek byl publikován v únoru 2008 v on-line verzi časopisu Neurology. Metaanalýza shrnovala výsledky studií, v kterých byly zkoumány neuroprotektivní účinky antihypertenziv, především inhibitorů angiotensin-konvertujícího enzymu (ACE) a blokátorů kalciových kanálů. V rámci těchto studií se hledala souvislost mezi užíváním těchto léčiv a rizikem vzniku Parkinsonovy choroby. Retrospektivní analýza zahrovala celkem 7374 mužů a žen ve věku od 40 let výše. Přibližně polovina z nich měla Parkinsonovu chorobu, druhou polovinu tvořily kontroly – osoby v této kontrolní skupině byly vybrány tak, zastoupení pokud jde o věk, pohlaví a další parametry odpovídalo zhruba skupině první. Asi polovina pacientů v každé skupině trpělo hypertenzí. Tito pacienti byli léčeni antihypertenzivy ze skupin blokátorů kalciových kanálů, inhibitorů ACE, antagonistů receptorů pro angiotensin II (sartanů) a beta-blokátorů.

Studie ukázala, že pacienti, užívající dlouhodobě blokátory kalciových kanálů (mezi které patří např. amlodipin, nitrendipin, isradipin aj.) mají významně nižší riziko vzniku Parkinsonovy choroby (o 23 %) oproti pacientům, léčeným antihypertenzivy z jiných lékových skupin. (Hodnota statistického parametru „odds ratio“ - poměru šancí - byla pro blokátory kalciových kanálů 0,77; čím nižší je tato hodnota, tím výraznější je snížení rizika Parkinsonovy choroby). Dalším zjištěním bylo, že snížení tohoto rizika vlivem blokátorů kalciových kanálů je výraznější u žen než u mužů.

U antihypertenziv z ostatních používaných lékových skupin se signifikantní vliv na snížení rizika vzniku Parkinsonovy choroby neprojevi („odds ratio“ pro ACE inhibitory: 1,08, pro sartany: 0,91, pro beta-blokátory: 1,16).

Hlavním mechanismem antihypertonického účinku blokátorů kalciových kanálů je blokáda influxu vápníku do buněk hladké svaloviny cév, což má za následek vasodilataci a tím pokles krevního tlaku. Při volbě léčiva ze široké škály soudobých antihypertenziv mají tedy lékaři k dispozici další údaj, který je možno pro konkrétního pacienta vzít do úvahy. Autoři analýzu uzavírají konstatováním, že k potvrzení výsledků této analýzy a pro důkladné osvětlení mechanismu, jakým působí blokátory kalciových kanálů snížení rizika vzniku Parkinsonovy choroby, je třeba dalších klinických studií.

---

Becker C, Jick SS, Meier CR. Use of antihypertensives and the risk of Parkinson disease.
Neurology, publ. on-line 6.2.2008.
Doi:10.1212/01.wnl.0000303818.38960.44.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.