Článek byl publikován v únoru 2008 v on-line verzi časopisu Neurology. Metaanalýza shrnovala výsledky studií, v kterých byly zkoumány neuroprotektivní účinky antihypertenziv, především inhibitorů angiotensin-konvertujícího enzymu (ACE) a blokátorů kalciových kanálů. V rámci těchto studií se hledala souvislost mezi užíváním těchto léčiv a rizikem vzniku Parkinsonovy choroby. Retrospektivní analýza zahrovala celkem 7374 mužů a žen ve věku od 40 let výše. Přibližně polovina z nich měla Parkinsonovu chorobu, druhou polovinu tvořily kontroly – osoby v této kontrolní skupině byly vybrány tak, zastoupení pokud jde o věk, pohlaví a další parametry odpovídalo zhruba skupině první. Asi polovina pacientů v každé skupině trpělo hypertenzí. Tito pacienti byli léčeni antihypertenzivy ze skupin blokátorů kalciových kanálů, inhibitorů ACE, antagonistů receptorů pro angiotensin II (sartanů) a beta-blokátorů.
Studie ukázala, že pacienti, užívající dlouhodobě blokátory kalciových kanálů (mezi které patří např. amlodipin, nitrendipin, isradipin aj.) mají významně nižší riziko vzniku Parkinsonovy choroby (o 23 %) oproti pacientům, léčeným antihypertenzivy z jiných lékových skupin. (Hodnota statistického parametru „odds ratio“ - poměru šancí - byla pro blokátory kalciových kanálů 0,77; čím nižší je tato hodnota, tím výraznější je snížení rizika Parkinsonovy choroby). Dalším zjištěním bylo, že snížení tohoto rizika vlivem blokátorů kalciových kanálů je výraznější u žen než u mužů.
U antihypertenziv z ostatních používaných lékových skupin se signifikantní vliv na snížení rizika vzniku Parkinsonovy choroby neprojevi („odds ratio“ pro ACE inhibitory: 1,08, pro sartany: 0,91, pro beta-blokátory: 1,16).
Hlavním mechanismem antihypertonického účinku blokátorů kalciových kanálů je blokáda influxu vápníku do buněk hladké svaloviny cév, což má za následek vasodilataci a tím pokles krevního tlaku. Při volbě léčiva ze široké škály soudobých antihypertenziv mají tedy lékaři k dispozici další údaj, který je možno pro konkrétního pacienta vzít do úvahy. Autoři analýzu uzavírají konstatováním, že k potvrzení výsledků této analýzy a pro důkladné osvětlení mechanismu, jakým působí blokátory kalciových kanálů snížení rizika vzniku Parkinsonovy choroby, je třeba dalších klinických studií.
---
Becker C, Jick SS, Meier CR. Use of antihypertensives and the risk of Parkinson disease.
Neurology, publ. on-line 6.2.2008.
Doi:10.1212/01.wnl.0000303818.38960.44.