Krátkodobě působící beta-sympatomimetika (SABA), jako je salbutamol, terbutalin či fenoterol, představovala (pro svůj rychlý bronchodilatační efekt) základní možnost léčby akutního bronchospasmu u astmatiků. U pacientů s lehkou formou bronchiálního astmatu byla dokonce monoterapie SABA možnou léčebnou strategií první volby. Vzhledem k nežádoucím účinkům SABA však nově Globální iniciativa pro astma (GINA) už monotoerapii těmito léčivy nedoporučuje. Informuje o tom zpravodaj Nežádoucí účinky léčiv, vydávaný Státním ústavem pro kontrolu léčiv.
Krátkodobě působící beta-sympatomimetika - inhalační léky obsahující salbutamol, terbutalin nebo fenoterol, představovala s ohledem na svůj bronchodilatační účinek s rychlým nástupem základní možnost léčby akutního bronchospasmu v rámci takzvané záchranné medikace u astmatických pacientů. V případě lehké formy astmatu byla dokonce monoterapie SABA (bez inhalačního kortikosteroidu – ICS) možnou léčebnou strategií první volby asi 50 let.
Výsledky studií z posledních let naznačují, že pravidelné užívání SABA v monoterapii, dokonce jen 1–2 týdny, je spojené se zvýšenou reaktivitou dýchacích cest, snížením bronchodilatačního účinku, zvýšením alergické reakce a zvýšením počtu eosinofilů (Hancox, 2000; Aldrigde, 2000), což vede ke zvýšené potřebě bronchodilatace a nadměrnému používání beta-sympatomimetik. Podle Nwaru, 2020 je u nadměrného užívání dále prokázána souvislost se zvýšeným výskytem exacerbací astmatu a fatálních případů astmatu. Přitom použití as-needed nízkodávkového ICS s formoterolem snižuje riziko závažných exacerbací o 60–64 % (studie SYGMA 1, Novel START) proti použití as-needed SABA a riziko je stejné u použití nízké dávky ICS jako udržovací terapie.
Proto s ohledem na výsledky studií byla Globální iniciativou pro astma u věkové skupiny nad 6 let změněna základní strategie záchranné léčby a udržovací léčby lehké formy astmatu a monoterapie SABA už není nadále doporučovaná. I když se strategie léčby mezi věkovou skupinou 6–11 let a více než 12 let liší, společným principem zůstává, že je vždy s bronchodilatačním lékem podán ICS kvůli protektivnímu účinku proti nežádoucímu účinku beta-sympatomimetik, a to buď v rámci udržovací léčby u věkových skupin 6–11, 12 a více, nebo v rámci záchranné medikace pouze u věkové skupiny 12 a více.
Záchranná medikace u věkové skupiny 6–11 let: As-needed SABA nebo as-needed nízkodávkovaný ICS + formoterol u těžšího astmatu. Udržovací léčba lehké formy astmatu u věkové skupiny 6–11 let: - ICS pokaždé se SABA dávkou, - nízkodávkovaný ICS jako udržovací léčba. Záchranná medikace u věkové skupiny nad 12 let: - referenční volbou je as-needed nízkodávkovaný ICS + formoterol, - alternativní, ale nepreferovanou volbou je as-needed SABA. Udržovací léčba lehké formy astmatu u věkové skupiny nad 12 let: - preferenčně – as-needed nízkodávkovaný ICS + formoterol, - alternativně – ICS pokaždé se SABA dávkou nebo nízkodávkovaný ICS jako udržovací léčba.
Před preskripcí SABA je nezbytné vždy zkontrolovat udržovací léčbu pacienta (adherence k ICS léčbě bývá dost špatná), případně vysvětlit pacientovi, proč monoterapie SABA k léčbě astmatu nestačí. Rovněž je důležité zkontrolovat, jestli nestoupá potřeba bronchodilatačních léků, která svědčí o špatné kontrole astmatu. V rámci pravidelného hodnocení aktuálních bezpečnostních informací týkajících se krátkodobě působících bronchodilatačních léků terbutalinu, fenoterolu a salbutamolu byly s ohledem na výše uvedenou změnu v léčebné strategii astmatu ve strategii léčby astmatu GINA (Global initiative for Asthma) upraveny texty doprovázející tyto přípravky tak, aby v nich pro věkovou skupinu nad 6let byla v bodě 4.4 informace o nedoporučení SABA monoterapie a informace týkající se rizika předávkování, resp. nadměrného užívání SABA.
Literatura: GINA: Global Strategy for Asthma Management and Prevention. Updated 2023.
Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv. Nežádoucí účinky léčiv 2023;16(4):4.
pk