Zinavit 600 (Vitamin C 600 mg + zinek) - profil doplňku stravy

Zinavit 600 (Vitamin C 600 mg + zinek) - profil doplňku stravy

Vitamin C (kyselina askorbová, acidum ascorbicum) je jedinou látkou ve většině rostlinných a živočišných tkání, která má redukční účinky i v kyselém prostředí. Je to ve vodě rozpustný vitamin, jehož účast v oxidoredukčních reakcích má význam při syntéze kolagenu v pojivové tkáni, metabolismu tryptofanu a serotoninu v játrech, biosyntéze steroidů v nadledvinách a syntéze katecholaminů, degradaci tyrosinu v játrech a ledvinách, při skladování železa, redukci glutathionu. Těžší hypovitaminóza není v našich podmínkách běžná, objevuje se u alkoholiků, dětí a starých lidí. Projevuje se jako kurděje (skorbut) s poruchou metabolismu vazivové tkáně, s kapilárním krvácením z dásní a sliznic, zhoršeným hojením ran, únavností, slabostí a bolestmi v kostech. Denní potřeba vitaminu C u dospělého je asi 75 – 100 mg.

Zinek je významný stopový prvek, který je součástí velké řady enzymů v organismu. Používá se u stavů projevujících se různými dermatologickými změnami (akné, alopecie, seborea, špatně se hojící rány a vředy) nebo k aktivaci imunitního systému. Kyselina askorbová je obsažena spolu se zinkem v přípravku Zinavit 600, který je dodáván ve formě žvýkacích tablet. Tento způsob zpracování tablety umožňuje uvolňování účinné látky postupně po dobu několika minut a tím lepší biologickou dostupnost a odpovídající plazmatickou koncentraci. 

Charakteristika

Mechanismus účinku vitaminu C v organismu není dostatečně znám. Mohou se uplatnit jeho redukční vlastnosti (uchovávání –SH skupin v redukovaném stavu, funkce vitaminu C v metabolismu tyrosinu), avšak jiné redukující látky antiskorbuticky nepůsobí. Nejvýznamnějším působením vitaminu C je účast na obnově a udržování pojivové tkáně, zejména její mezibuněčné hmoty a kolagenu. Při syntéze kolagenu ulehčuje hydroxylaci prolyzinu a lyzinu v peptidovém řetězci.  

Vitamin C má několik hlavních biochemických funkcí:

- je nejúčinnějším a nejméně toxickým antioxidantem identifikovaným u savců;

- je esenciální pro syntézu kolagenu;

- podílí se na syntéze karnitinu a neuroendokrinních peptidů;

- udržuje v redukovaném aktivním stavu různé mono- a dioxygenázy, čímž zvyšuje aktivitu detoxikačních systémů;

- zvyšuje resorpci železa z trávicího ústrojí;

- je kofaktorem enzymu cholesterol-7a-hydroxylázy

(který je nutný pro klíčovou reakci degradace

cholesterolu).  

Kyselina askorbová se snadno absorbuje z trávicího ústrojí a je rozsáhle distribuována do tkání. Reverzibilně se oxiduje na kyselinu dehydroaskorbovou. Částečně je biotransformována na metabolity, které se vylučují močí. Množství absorbované kyseliny askorbové, které přesahuje potřeby organismu, se rychle vylučuje do moči. Kyselina askorbová prochází placentární bariérou a vylučuje se do mateřského mléka. 

Zinek je nezbytný pro funkci karboxypeptidázy, karboanhydrázy, alkoholdehydrogenázy, DNA a RNA-polymerázy či karnosinázy. Existuje přímý vztah mezi zinkem a řadou hormonů (inzulin, glukagon, kortikotropin) a funkcí imunitního systému.  

Použití 

Prevence při nedostatečném příjmu, respektive zvýšené spotřebě vitaminu C (a zinku):

- v době intenzivního růstu;

- při graviditě a laktaci;

- u dospělých ve vyšším věku;

- při těžké a stresující práci;

- u sportovců v období maximálního zatížení;

- při dietě s vysokým obsahem bílkovin a tuků;

- při infekcích horních cest dýchacích;

- v období chřipkových epidemií, zejména u osob pracujících v těžkých podmínkách (ionizující záření, práce s těžkými kovy). Terapie preskorbutických stavů s krvácením z dásní, anorexií a zvýšenou únavností.  

Vitamin C se používá jako součást roborační terapie při virových onemocněních chřipkového charakteru, terapie senilních purpur, při hypercholesterolémii především u starších osob, při jaterních onemocněních ve stadiu metabolického selhávání, především s projevy cholestázy, při prolongovaném hojení fraktur, ran, trofických ulcerací u varikózních syndromů a dekubitálních defektů. Je rovněž indikován při dlouhodobém podávání léčiv, např. ataraktik nebo salicylových přípravků, při anémiích, při otravách nitrosaminy, anilinovými barvami, anilidy.  

Zinek se používá u stavů souvisejících s různými dermatologickými změnami (například akné aj.), a zejména k aktivaci imunitního systému, především v oblasti sliznice nosohltanu, kde v kombinaci s vitaminem C zabraňuje rozmnožení chřipkového viru. Proto má Zinavit formu žvýkacích tablet (40 nebo 120 tablet v jednom balení), jež jsou určeny k „cumlání“ v ústech. Jde o vhodnou lékovou formu, která umožňuje nejen bezproblémové užívání, ale – jak už bylo řečeno – také posiluje (prostřednictvím zejména zinku) imunitu sliznice nosohltanu a funguje jako jakási bariéra vstupu infekce (například viru chřipky či nachlazení) do organismu.  

Nežádoucí účinky 

Při běžném dávkování se při užívání kyseliny askorbové nežádoucí účinky nevyskytují (dokonce ani několikanásobné zvýšení příjmu nad skutečnou potřebu nevede k pozorovatelným změnám, protože nadbytek vitaminu C se vyloučí močí). Až podávání několika gramů denně může vést k průjmům, acidifikaci moči a tvorbě cysteinových a oxalátových kaménků. Je také změněno vylučování některých látek (provokace dnavých záchvatů). Z gastrointestinálních obtíží se může objevit ezofagitida, gastrointestinální obstrukce, diarhea. Podání je kontraindikováno při známé přecitlivělosti na účinnou látku anebo látky podobné chemické struktury, u dětí do 3 let a při hemochromatóze.  

Současné podání kyseliny askorbové u pacientů léčených deferoxaminem zvyšuje tkáňovou toxicitu železa, zvláště v srdci, proto je třeba potřebnou perorální dávku kyseliny askorbové podat až 1 – 2 hodiny po začátku infuze, když bylo dosaženo potřebné koncentrace deferoxaminu. Perorální kontraceptiva snižují využití vitaminu C, jeho rutinní užívání však není doporučováno. Kyselina askorbová ve vyšších dávkách může snížit pH moči, a může tak zvýšit tubulární reabsorpci kyselých léčiv a snížit reabsorpci alkalických léčiv.

Kyselina askorbová ve vyšších dávkách může ovlivnit výsledky některých laboratorních testů, zejména stanovení glukózy v moči a test na okultní krvácení ve stolici (několik dní před testy je nutno vitamin C vysadit). Zinek může při předávkování způsobit nevolnost, zvracení, průjem a pálení žáhy. Je kontraindikován při závažných autoimunitních onemocněních a závažných poruchách funkce ledvin.  

Dávkování

Dospělí a děti starší než 6 let užívají ke krytí zvýšené potřeby kyseliny askorbové v organismu po přechodnou dobu 200 – 500 mg vitaminu C denně, při jejím nedostatku 500 – 1 000 mg vitaminu C denně. Dětem ve věku 3 – 6 let se může krátkodobě podat 100 – 200 mg vitaminu C denně. Dětem do 3 let smí být vitamin C podán jen na doporučení lékaře a v dávkách jím stanovených. Obvyklá dávka zinku u dospělých a dětí starších 12 let je 25 – 50 mg denně. Doporučené dávkování přípravku Zinavit 600 je 1 žvýkací tableta denně.  

Poznámka: Statut přípravku: doplněk stravy schválený hl. hyg. MZ ČR. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen. Profil přípravku zpracován kolektivem autorů vedeným PharmDr. Zdeňkem Procházkou s využitím odborné literatury. Další přípravky s obdobným složením: viz databáze AISLP (parafarmaceutika).

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.