Účinnost a bezpečnost málokterých léčivých rostlin (resp. účinných látek v nich obsažených) byla ověřována v standardních klinických studiích. Vzhledem k rozšířenému používání a popularitě léčivých rostlin v parafarmaceutických přípravcích lze každou takovou práci jen uvítat. Nedávno byla publikována randomizovaná, placebem kontrolovaná studie, která se zabývala účinností a bezpečností jedné ze široce používaných léčivých rostlin – třapatkou nachovou (Echinacea purpurea) u infekcí horních cest dýchacích v dětském věku (JAMA,2003,290:2824-2830).
Echinacea purpurea je léčivá rostlina, tradičně užívaná americkými Indiány pro své hojivé účinky. Podle některých dosavadních údajů obsahuje rostlina látky, které ovlivňují imunitu tím, že způsobují aktivaci makrofágů a podporují fagocytózu u neutrofilů.
Do publikované studie byly zařazeno přes 400 dětí ve věku od 2 do 11 let, kterým byla po dobu trvání obtíží (maximálně 10 dní) podávávána šťáva z Echinacey (z nadzemní části rostliny) anebo placebo. Vzhledem k opakovaným onemocněním u některých dětí bylo takto léčeno v průběhu dvouletého trvání studie celkem 707 infekcí horních cest dýchacích.
Výsledky ukázaly, že mezi skupinou placeba a skupinou užívající Echinaceu nebyl signifikantní rozdíl v závažnosti průběhu onemocnění, jeho trvání, počtu dní, po kterou trvala teplota, ani u dalších hodnocených parametrů. Pokud jde o vedlejší účinky, vyskytl se ve skupině léčené Echinaceou významně častěji rash.
Ve studii nebyla prokázána účinnost podávání přípravku s obsahem Echinacea purpurea v ovlivnění průběhu infekcí horních cest dýchacích u dětí ve věku 2 až 11 let. Podávání Echinacey bylo navíc spojeno s vyšším rizikem nežádoucích kožních reakcí. Zdá se, že klasická symptomatická léčba - antipyretika-analgetika, dekongestiva, antitusika, příp. expektorancia a kombinované přípravky se složením adekvátním konkrétnímu souboru příznaků u nemocného - zůstane prozatím i nadále standardním postupem u nekomplikovaných virových infekcí horních dýchacích cest u dětí.