Platí ještě hygienická hypotéza vzniku alergií?

Platí ještě hygienická hypotéza vzniku alergií? Incidence alergických chorobí v civilizovaných zemích se zvyšuje. Příčiny tohoto trendu se zkoumají a vyslovují se různé hypotézy. Před několika lety se objevilo zajímavé vysvětlení, takzvaná hygienická hypotéza. Podstata této teorie je asi tato: v minulých dobách žili lidé v hygienicky nedokonalých podmínkách. Proto malé děti byly častěji vystaveny infekcím. V raném věku prodělaná infekční onemocnění podle této hypotézy snižují pravděpodobnost proalergického nastavení imunitního systému. Imunitní systém se pod vlivem infekčních podnětů nastavuje jinak, než u dětí, které infekce neprodělaly (jde o poměr diferenciace na Th1 a Th2 lymcocyty). U dětí, které infekce neměly (pokud jsou geneticky disponovány k rozvoji alergie, a dostanou se pod vliv alergenů), vznikají podle této teorie častěji alergické nemoci, například astma nebo ekzém. 

Z těchto předpokladů plynulo, že nemá smysl udržovat kolem malých dětí příliš pečlivá hygienická opatření – případné infekce jim podle této teorie mohou jen prospět, zapůsobí vlastně jako prevence vzniku alergie. Pokud by vše takto fungovalo, byla by péče o děti jednodušší a pro leckterého méně pečlivého rodiče příjemnější. Jenže nic v oblasti lidského organismu a zdraví není tak jednoduché, jak se zpočátku zdá. V říjnu 2007 byla v časopise Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine uveřejněna studie, která zmíněnou tzv. hygienickou hypotézu zpochybňuje. Co přináší tato nová studie?

Studie se zabývala vlivem hygienických preventivních opatření v britských mateřských školkách na pozdější výskyt astmatu, alergické rýmy a ekzému, tedy nejčastějších a nejdůležitějších alergických onemocnění. V jednom typu školek byla opatření zaměřená na prevenci běžných respiračních a zažívacích infekcí intenzivně dodržována, v druhém typu školek šlo o běžný typ provozu bez snahy o zvýšenou hygienu. Děti byly vyšetřeny 12 let od doby, kdy příslušné dětské zařízení navštěvovaly, a zjišťován výskyt alergických chorob. K velkému překvapení výsledky studie nepotvrdily předpoklady tzv. hygienické hypotézy (která tvrdí, že snížené vystavení dítěte infekčním podnětům v raném dětství vede později k větší pravděpodobnosti vzniku alergií).

Do studie bylo zařazeno celkem 1376 dětí, které v létech 1991-1992 navštěvovaly mateřské školky se zvýšeným nebo běžným hygienickým režimem (šlo především o rozdílný přístup k hygieně rukou). Děti v zařízeních se zvýšenou hygienou měly v průběhu chození do školky o 15 % méně dnů s příznaky běžných infekcí (např. nachlazení) a v této skupině bylo předepsáno o 24 % méně antibiotik (oproti dětem z běžných školek).

Při vyšetření obou skupin dětí po 12 letech nebyl mezi oběma skupinami rozdíl ve výskytu alergických chorob (astmatu, alergické rýmy, ekzému). Například astma se vyvinulo u 10 % dětí v obou skupinách. Autoři studii uzavírají konstatováním, že přísná hgienická opatření ve školkách se vyplatí, protože zabrání u řady dětí vzniku infekcí, a přitom, jak doložila studie, takto „opečované“ děti nejsou ohroženy zvýšeným nebezpečím vzniku alergie. Ukazuje se, že pečliví a čistotní rodiče si svou hygienickou péči o děti nemusí vyčítat – nijak tím nezvyšují nebezpečí vzniku alergie u svého potomka. Snaha o prevenci infekcí v dětském věku je užitečná a nezvyšuje do budoucna ohrožení dítěte aloergií.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.