Multi-tabs Herboral: profil doplňku stravy

Multi-tabs Herboral: profil doplňku stravy Afty postihují 15 - 20 % celkové populace. Často jsou projevem různých onemocnění. Projevují se bolestivými vřídky na sliznici tváří, měkkém patru a stranách jazyka. I když jde o nejčastější typ patologického nálezu na ústní sliznici, etiologie onemocnění není přesně známa. K rozvoji stavu přispívají faktory jako stres, výživa, poranění, hormonální změny či porucha imunologické rovnováhy.

Parodontitida se vyskytuje především ve středním a vyšším věku. Plných 30 % populace má genetické dispozice k tomuto onemocnění. Rozhodující roli hraje bakteriální infekce parodontu, která vede k uvolňování zubů, a pokud se neléčí, k jejich ztrátě. Příznaky parodontitidy jsou především ustupující dásně, krvácení z dásní a zápach z úst. Mezi rizikové faktory pro vznik parodontitidy patří kouření, hormonální změny v těhotenství, užívání kontraceptiv nebo antidepresiv, oslabení imunitního systému organismu, diabetes mellitus nebo kardiovaskulární onemocnění.
Herpes simplex labialis (opar) je způsoben infekcí herpetickým virem. Většina populace se již někdy během svého života s herpetickým virem setkala. Virus po vniknutí do organismu v těle celoživotně přežívá, při oslabení imunity se reaktivuje a působí klinické projevy. K vyvolání bolestivých oparů někdy stačí pobyt na slunci, stres, leknutí, menstruace, zvýšená teplota, nebo naopak prochlazení.
V etiologii aftů, parodontitidy i klinické manifestace herpetické infekce hraje významnou roli pokles lokální imunity. Potravinový doplněk Multi-tabs Herboral jsou tablety na bázi sušených bylin, určené k péči o zubní dutinu. Byl prokázán jejich imunostimulační účinek. Působí proti tvorbě aftózních vředů a parodontitidy, mohou pomoci při vysychání sliznic a ovlivnit i průběh herpes simplex labialis. Přípravek je určen jak k preventivnímu používání, tak k podávání při již existujících problémech.

Charakteristika

Tablety Multi-tabs Herboral obsahují 6 druhů rozdrcených bylin: papriku (Capsicum annuum), lístky rozmarýny lékařské (Rosmarinus officinalis), lístky máty peprné (Mentha x piperita), řebříček obecný (Achilea millefolium), semena dýně (Cucurbita pepo), list a květy hlohu (Crataegus monogyna, Crataegus laevigata), vitamin A, vitamin B1, B2 a B6, niacin, kyselinu pantothenovou, vitamin C, vitamin D a vitamin E (3 tablety obsahují 100 % doporučené denní dávky těchto vitaminů). Tuto kombinaci bylin a důležitých vitaminů vyvinul v roce 1976 dánský lékař Flemming Norgaard.
Paprika obsahuje velké množství karotenoidů (vděčí jim i za výraznou červenou barvu. Její plody jsou bohaté na řadu vitaminů, například A a C. Paprika též obsahuje velké množství bioflavonoidů. V lidovém léčitelství se tradičně používá proti průjmu, astmatu, svalovým křečím a bolesti zubů. Lístky rozmarýny obsahují éterické oleje a flavonoidy. Rozmarýna má silné antioxidační účinky. Od starověku byla tato bylina používána pro úlevu při špatném trávení, bolestech žaludku, bolestech hlavy či nachlazení. Máta rovněž obsahuje éterické oleje. Ve východních i západních kulturách se tradičně používá při problémech se zažíváním, při kolikách, bolestech zubů, bolestech v krku a bolestech hlavy. Řebříček se tradičně používá při léčbě nachlazení, bolesti v krku a zánětů, pomáhá též při bolestivé menstruaci. Obsahuje několik bioflavonoidů, z nichž většina má antioxidační účinky. Hloh se uplatňuje v řadě farmaceutických přípravků. Obsahuje flavonoidy a prokyanidy s antioxidačními účinky. Používá se při mírných srdečních obtížích, proti křečím a jako utišující prostředek. Semena dýně obsahují esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny a fytosteroly, dále slizy a minerály (např. železo, zinek, měď, selen). Používají se například i k ovlivnění symptomů benigní hyperplazie prostaty. Vitamin A je nezbytný pro tvorbu očního barviva, které umožňuje barevné vidění, a pro růst a obnovu buněk kůže a sliznic, zejména v dutině ústní a v nosohltanu. Vitaminy skupiny B se uplatňují při mnoha metabolických pochodech. Vitamin C je nezbytný pro správný vývoj vazivové tkáně, ovlivňuje tvorbu protilátek, působí antioxidačně a posiluje obranné reakce organismu. Vitamin D je nezbytný pro adekvátní metabolismus kalcia, růst a vývoj kostní tkáně a zubů. Vitamin E se podílí na metabolismu sacharidů a bílkovin a na regulaci hormonálních funkcí.
Přesný mechanismus účinku kombinace Multi-tabs Herboral není zatím přesně znám, v klinických studiích byl prokázán imunomodulační účinek (významný nárůst počtu lymfocytů CD4+ a méně významný nárůst počtu lymfocytů CD8+) a byl rovněž popsán antibakteriální účinek některých složek na periodontopatickou mikroflóru.

Klinické studie

Účinností Multi-tabs Herboral v prevenci opakovaného výskytu aftózních vředů se zabývala jednoroční dvojitě slepá, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie Pedersenové, Hougena a spol.1 Do studie bylo zařazeno 29 jinak zdravých pacientů s mírnými recidivami aftózních vředů (18 žen, 11 mužů) a odhadnutým průměrným počtem recidiv v předchozím roce (3 - 30). Při užívání Multi-tabs Herboral se v posledních čtyřech ze šesti měsíců sledovaného období počet recidiv statisticky významně snížil (p < 0,01), přičemž u 31 % pacientů nedošlo k žádné recidivě.
U 31 jinak zdravých pacientů s lehkým recidivujícím aftózním vředem (RAV) byly během šestiměsíčního každodenního užívání Multi-tabs Herboral v rámci jednoroční zkřížené, randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované studie Pedersenové, Klausena a spol.2 kvantitativně zkoumány podskupiny pomocných buněk ze skupiny T-lymfocytů/CD4 (OKT4+) a T-supresorových buněk/ /CD8 (OKT8+). Skupina A užívala přípravek během prvních šesti měsíců studie, skupina B v průběhu druhých šesti měsíců. Percentuální obsah OKT4+ významně vzrostl v průběhu užívání Multi-tabs Herboral v obou skupinách (p < 0,05), percentuální obsah OKT8+ se též zvýšil v obou skupinách, avšak významně pouze ve skupině A (p < 0,05). Z toho vyplývá, že Multi-tabs Herboral působí u pacientů s RAV imunostimulačně, a že vzrůst podskupin T-lymfocytů může být vysvětlením příznivého účinku Multi-tabs Herboral při prevenci RAV, uváděného v dřívějších studiích.
Ve studii Klausena a spol.3 byly studovány účinky podávání Multi-tabs Herboral na rozvoj onemocnění parodontitidou na zvířecím modelu. Byly vytvořeny celkem 4 skupiny: A - neinfikováno, neošetřeno; B - infikováno Actinomyces viscosus, neošetřeno; C - neinfikováno, podáván Multi-tabsHerboral; D - infikováno, podáván Multi-tabs Herboral. Ve srovnání s neošetřenými neinfikovanými jedinci byl u neléčených infikovaných zjištěn statisticky významný úbytek kosti. U zvířat ošetřených Multi-tabs Herboral nebyl mezi infikovanými a neinfikovanými zvířaty pozorován významný rozdíl v charakteristikách kosti. Tyto výsledky potvrzují, že ošetření pomocí Multi-tabs Herboral chrání před úbytkem parodontu způsobeným infekcí. Navíc se ochrana jevila jako účinná jak při profylaktickém podávání, tak po vystavení periodontálním patogenům.
Ve studii Larsena4 a spol. byla stanovena in vitro citlivost 12 kmenů bakterií zubního plaku na 6 jednotlivých bylin obsažených v Multi-tabs Herboral. Tři z těchto bylin inhibovaly dvě třetiny testovaných kmenů bakterií (paprika, listy rozmarýny a máta peprná).
Ve dvojitě slepé, randomizované, placebem kontrolované studii Pedersenové5 byla sledována možnost prevence recidivujícího herpes labialis během čtyřměsíčního podávání Multi-tabs Herboral. Do studie bylo zařazeno 52 pacientů s minimálně čtyřmi exacerbacemi ročně. Pacienti dostávali buď Multi-tabs Herboral (skupina A - 27 pacientů), nebo placebo (skupina B - 25 pacientů) po dobu 4 měsíců a byli dále sledováni po další 4 měsíce. Byly hodnoceny počet, trvání a maximální velikost lézí. Mezi skupinami nebyly nalezeny statisticky významné rozdíly v posunu sledovaných parametrů. Ve skupině A však nastal pokles hodnot všech tří sledovaných parametrů po dvouměsíčním užívání Multi-tabs Herboral (p < 0,05) a pokles počtu epizod přetrvával během celého období sledování (p < 0,05). Na konci sledování hodnotilo významně více pacientů ve skupině Multi-tabs Herboral počet a trvání recidiv jako nižší než před zahájením studie (p < 0,05).
Účinnost podávání Multi-tabs Herboral byla zkoušena i u Sjögrenova syndromu v randomizované, placebem kontrolované, dvojitě zaslepené studii Pedersenové a spol.6
Výsledky ukázaly, že aplikace Multi-tabs Herboral měla prospěšný a dlouhodobý účinek na řadu klinických známek i zánětlivých a imunitních markerů tohoto syndromu.

Použití

Multi-tabs Herboral se vyznačuje příznivými účinky na sliznici dutiny ústní - posiluje imunitu, působí proti tvorbě aftózních vředů a parodontitidy, může pomoci při herpes simplex a vysychání sliznic úst a očí. Je určen jak k preventivnímu používání, tak k podávání při již existujících problémech.

Nežádoucí účinky a kontraindikace

V klinických studiích nebyly zaznamenány nežádoucí účinky související s podáváním Multi-tabs Herboral.
Multi-tabs Herboral není určen dětem do 3 let, těhotným nebo kojícím ženám.

Dávkování a způsob použití

Děti ve věku 4 - 7 let: 1 tableta denně.
Děti ve věku 8 - 14 let: 2 tablety denně.
Děti od 15 let a dospělí: 3 tablety denně.
Tablety se užívají spolu s hlavním jídlem, nejlépe se snídaní, je třeba je zapít sklenicí vody. Multi-tabs Herboral lze užívat po celý rok, optimální účinek se dostaví po 2 měsících.

Literatura

1. Pederson A, et al. Longo Vital in the prevention of recurrent aphthous ulceration. J Oral Pathol Med 1990;19:371-375.
2. Pederson A, et al. Imunomodulatin by Longo Vital inpatients with recurrent aphtuous ulceration. J Oral Pathol Med 1990;19:376-380.
3. Klausen B, et al. Effect of Longo Vital treatment on development of periodontal disease in rats. Scand J Dent Res 1993;101:33-36.
4. Larsen T, et al. The susceptibility of dental plaque bacteria to the herbs included in Longo Vital. Microbial Ecology in Health and Disease 1996:9;91-95.
5. Pedersen A. Longo Vital and herpes labialis: a randomized, double blind, placebo-controlled study. Oral Diseases 2001;7:221-225.
6. Pedersen A, et al. Longo Vital in the treatment of Sjögren?s syndrome. Clinical and Experimental Rheumatology 1999;17:533-538.


Poznámka:
Statut přípravku: doplněk stravy schválený hl. hyg. MZ ČR.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen.
Další přípravky s obdobným složením: viz databáze AISLP (parafarmaceutika).
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.