Houby přirozeně figurují již odpradávna v různých šamanských rituálech na všech kontinentech, avšak za léčebným účelem je jejich účinku využíváno především na Dálném východě. Právě zde nacházíme nejčastěji využívané či klinicky testované houby, jakými jsou Pleurotus ostreatus (hlíva ústřičná), Ganoderma lucidum (Reishi), Lentinus edodes (Shiitake), Inonotus obliquus (Chaga) a řada dalších.
Metabolity a stavební komponenty těchto hub jsou v současnosti stále častěji využívány v léčbě celé řady onemocnění, nebo jsou alespoň doporučovány jako podpůrná či doplňková léčba. Jedná se např. o astma, potravinovou alergii, atopickou dermatitidu, autoimunitní onemocnění kloubů, záněty, ateroskleróza, listerióza, septický šok či nádorové bujení. Využíváno je však především imunomodulačního (též imunoaugmentačního či imunorestauračního) účinku některých komponent (zejm. beta-D-glukanů, polyglykopeptidů, polyglykoproteinů či proteinů) u stavů spojených se sníženou obranyschopností, a to jak jich samotných, tak i např. v kombinaci s antibiotiky.
Ovlivnění imunitního systému
Ovlivnění makrofágů extrakty z hub bylo intenzivně studováno v řadě studií in vitro i in vivo, ve kterých je poukazováno na schopnost indukovat produkci TNF-a či interleukinu IL-8. Nutno však podotknout, že intenzita i specificita účinku je druhově závislá. Některé houby též např. stimulují tvorbu IL-10, IL-12, GM-CSF, IL-18 (Lentinus lepideus), u jiných je zase zřejmá stimulace tvorby oxidu dusnatého (Agrocybe cylindracea).
Analogické ovlivnění se děje i u NK-buněk. Jedná se o podskupinu lymfocytů, které pohotově reagují na intracelulární infekce usmrcením infikované či nádorově změněné buňky. Extrakty z hub jsou schopny zesílit přirozeně stimulovanou činnost makrofágů produkcí cytokinů IFN-g, TNF-a a GM-CSF; současně je jejich aktivita povzbuzována cytokiny makrofágů a dendritických buněk (IFN-a/b, IL-12, IL-15 či IL-18).
Veškeré ovlivnění buněk se děje prostřednictvím specifických receptorů, ze kterých zmiňme alespoň dectin-1, tzv. „tool-like“ receptory, laktosylceramid či některé typy receptorů určených pro vazbu komplementu. jde om koémplexní děj při kterém jsou ovlivněny různé imunokompetentní buňky, tedy nejenom makrofágy a NK-buňky, ale i lymfocyty.
Klinické souvislosti
Jestliže jsme tedy ochotni akceptovat vzájemnou kooperaci našeho organismu s některými druhy basidiomycet, zbývá už pouze odpovědět na otázku, kde k takové interakci dochází. Dostupné přípravky v České republice (např. Imunoglukan, Beta-glukan, Shii-Take aj.) jsou nejčastěji adjustovány do kapslí či sirupu pro per-orální užití. Jsou však dostupné i ve formě krému. Kontakt s imunitním systémem se tak odehrává především v místě peyerských plaků tenkého střeva při perorálním podání, v případě krému jsou stimulovány kožní makrofágy (Langerhansovy buňky). Vzájemnou interakcí je povzbuzena nespecifická imunita, a organismus je tak „lépe připraven“ na možnou ataku mikroorganismů. Ve všech zmiňovaných potravinových doplňcích tak nalézáme v indikacích především recidivující infekce, často opakované užívání antibiotik a stavy fyzického či psychického vyčerpání. Bonusem na závěr budiž konstatování o velice dobré snášenlivosti většiny přípravků a minimu zaznamenaných nežádoucích účinků.
Literatura
Lull C, Wichers HJ, Savelkoul HF. Antiinflammatory and immunomodulating properties of fungal metabolites. Mediators Inflamm. 2005; 2:63–80
• Chihara G, Hamuro J, Maeda YY, Shiio T, Suga T, Takasuka N, Sasaki T. Antitumor and metastasis-inhibitory activities of lentinan as an immunomodulator: an overview. Cancer Detect Prev Suppl. 1987;1:423–443
Vos A, M‘Rabet L, Stahl B, Boehm G, Garssen J. Immune-modulatory effects and potential working mechanisms of orally applied nondigestible carbohydrates. Crit Rev Immunol. 2007;27:97–140
Zhang M, Cheung PC, Ooi VE, Zhang L. Evaluation of sulfated fungal beta-glucans from the sclerotium of Pleurotus tuber-regium as a potential water-soluble anti-viral agent. Carbohydr. Res. 2004; 339:2297–2301.