V červnu 2012 se v Ženevě konal kongres Evropské akademie alergie a klinické imunologie (European Academy of Allergy and Clinical Immunology, EAACI). Na kongresu prezentovali slovenští autoři výsledky studie imunomodulační účinnosti beta-glukanu (pleuranu) u dětí s recidivujícími infekcemi dýchacích cest. Protože tato imunostimulační látka je často využívána i v ČR, přinášíme souhrn tohoto zajímavého sdělení.
Doc. Jeseňák z Kliniky dětí a dorostu JLF UK a Centra pro diagnostiku a léčbu primárních imunodeficientních stavů v Martině prezentoval na kongresu za autorský kolektiv výsledky dvojitě zaslepené, multicentrické, placebem kontrolované studie u dětí s recidivujícími infekcemi dýchacích cest (RIDC), která byla zacílená na morbiditu RIDC a na změny imunologických parametrů při podávání pleuranu (označovaného také jako imunoglukan, jde o beta-glukan izolovaný z houby Pleurotus ostreatus). Studie probíhala v imunoalergologických centrech v Čechách a na Slovensku.
Recidivující infekce dýchacích cest představují důležitý problém pediatrické imunologie. U většiny dětí s RIDC se obvykle zjistí jen mírné odchylky v parametrech imunitního systému. Na trhu existuje několik preparátů určených k prevenci RIDC, ale jen vyjímečně jsou k dispozici přesvědčivé důkazy, že tyto přípravky účinně ovlivňují funkce imunitního systému.
V této dvojitě zaslepené, multicentrické, placebem kontrolované studii byla sledována skupina 175 dětí ve věku 5.65±2.39 roků s více než 5 respiračními infekcemi za posledních 12 měsíců před zařazením do studie. Děti s výskytem závažných onemocnění (např. cystická fibróza, ciliární dyskineze, závažnější imunodeficience) nebyly do studie zařazeny. Pacienti byli randomizovaní do aktivního ramena, kteří byli léčeni beta-glukanem (pleuranem) ve formě sirupu po dobu 6 měsíců a do ramena s „aktivním placebem“ - vitaminem C. Během 3 vyšetření dětí (na začátku studie, po 6 měsících a po 12 měsících sledování) byly vyplněny dotazníky zaměřené na nemocnost dětí a provedeny odběry krve na stanovení vybraných parametrů vrozené a získané imunity.
Výsledky ukázaly, že podávání glukanu snížilo frekvenci respiračních infekcí a celkovou nemocnost a k signifikantní změně řady imunitních parametrů v porovnání s placebem. Glukan signifikantně zvýšil plazmatickou koncentraci všech tří izotypů imunoglobulinů (IgG, IgA, IgM), a to hlavně během podávání léčby. Celkový počet CD3+, CD4+ a CD8+ T-lymfocytů zůstal ve skupině beta-glukanu stabilní, pričemž ve skupině placeba pomalu klesal. Na konci studie celkový počet CD8+ T-lymfocytů byl v aktivním rameni signifikantně vyšší než v rameni placeba (V3: 0.85±0.39.109/L oproti 0.75±0.28.109/L, p<0.05).
Tato studie, která mapovala nejen morbiditu, ale sledovala komplexně i imunologické laboratorní parametry při podávání beta-glukanu u dětí s RICD, poskytla relevantní důkaz imunomodulační aktivity beta-glukanu (pleuranu, označovaného také jako imunoglukan) u těchto dětí. Studie prokázala, že tato látka snižuje prokazatelně jejich nemocnost, což je doprovázeno zlepšením laboratorních imunologických parametrů.
---
Jeseňák M, Bánovčin P, Rennerová Z, et al. Imunomodulačný účinok pleuranu (β-glukán izolovaný z Pleurotus ostreatus) na adaptívnu imunitu u detí s recidivujúcimi infekciami dýchacích ciest. Congress EAACI 2012 (Abstracts, poster 380).
http://www.eaaci2012.com/SiteSpecific/Eaaci2012/AbstractDetails.aspx?Nr=380
http://www.eaaci2012.com/54334/EAACI2012Session.aspx