Imunoglukan (beta-(1,3/1,6)-D-glucanum): profil doplňku stravy

Imunoglukan (beta-(1,3/1,6)-D-glucanum): profil doplňku stravy V současné civilizaci působí na člověka celá řada negativních vlivů, například znečištění zevního prostředí, dlouhodobý stres, nesprávná výživa a životospráva či různé druhy radiace. Tyto faktory přispívají často synergicky k systematickému přetěžování a poruchám funkce imunitního systému s následným zvýšením výskytu recidivujících nebo chronických infekčních onemocnění, ale i autoimunitních či onkologických chorob. Poruchy imunity mohou postihnout jak buněčnou, tak humorální složku. Velmi významnou roli v buněčné imunitě hrají například makrofágy, zajišťující odstraňování patogenních mikroorganismů, rozpadlých částí buněk a cizorodých částic, a granulocyty, produkující mediátory sloužící ke komunikaci buněk uvnitř imunitního systému. K tomu, aby buňky mohly tyto funkce zajišťovat, musí přejít do aktivního stavu. Právě tato schopnost je vlivem uvedených rizikových faktorů snižována.
Hledání cest k posílení jednotlivých složek imunitního systému vede k výraznému rozvoji výzkumu imunomodulačních látek. V posledních letech se pozornost zaměřila i na imunomodulancia přírodního původu, většinou produkty kvasinek, hub a vyšších rostlin. Mezi tyto látky patří i glukany. Jde o polysacharidy typu beta-D-glukanů, které stimulují přirozenou imunitní odpověď aktivací imunitního systému, zejména makrofágů, neutrofilních granulocytů a NK-buněk (natural killers). Navíc mají glukany i řadu dalších příznivých účinků. Jednou z účinných látek, která podle dosavadních výzkumů má schopnost imunomodulačních a dalších s glukany sdružených účinků, je beta-(1,3/1,6)-D-glukan. Tato látka je obsažena v přípravcích řady Imunoglukan, který navíc obsahuje vitamin C (Ca-askorbát).

Charakteristika

Beta-(1,3/1,6)-D-glukan je polysacharid přírodního původu; pro přípravek Imunoglukan se izoluje z houby hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus). Odborná literatura jej označuje též jako Pleuran a v případě, že je izolován z japonské houby Shii-take, jako Lentinan. Jedním z hlavních mechanismů účinku beta-(1,3/1,6)-D-glukanu je stimulace makrofágů prostřednictvím betaglukanového receptoru na jejich povrchu. Aktivované makrofágy jsou kromě fagocytózy schopny secernovat více než stovku aktivních substancí. Některé z nich mají baktericidní účinek (například lysozym, složky komplementu). Dále aktivované makrofágy produkují enzymy elastázu a kolagenázu, které jsou důležité pro ulehčení migrace buněk a procesy hojení. Aktivované makrofágy se účastní důležitých imunomodulačních procesů také prostřednictvím sekrece řady cytokinů. Například faktor stimulující kolonie (GM-CSF) podporuje růst hemopoetických buněk. Interleukin-12 stimuluje aktivitu NK (natural killers) buněk, je hlavním stimulátorem sekrece interferonu-gama z lymfocytů a má zásluhu na protivirovém, antiproliferačním a imunoregulačním působení makrofágů. Snížení těchto aktivit makrofágů vede k závažným poruchám imunitního systému. Právě glukany svým stimulačním působením na makrofágy těmto poruchám zabraňují.
Dalším mechanismem účinku beta-glukanů je vazba na komplementový receptor, který má funkci adhezivní molekuly. Jde o receptor pro rozštěpenou C3b složku komplementu (iC3b). Vazba na tento receptor navozuje cytotoxickou aktivitu u opsonizovaných cílových buněk. Tento obranný mechanismus se uplatňuje v protinádorové imunitě. Specifické protinádorové protilátky se navazují na vazebná místa maligních buněk. Aktivací protilátek komplementového systému dochází k uvolnění C3 složky komplementu, který se také váže na maligní buňky. Takto opsonizované maligní buňky se za přítomnosti glukanu (který aktivizuje leukocyty prostřednictvím CR3 receptoru) stávají terčem pro cirkulující polymorfonukleární leukocyty, které tak mohou maligní buňky likvidovat.
Navázání beta-(1,3/1,6)-D-glukanu na CR3 receptor umožňuje i aktivaci již zmíněných NK buněk - další složky protinádorové imunity. Beta-(1,3/1,6)-D-glukan má schopnost prostřednictvím CR3 receptoru aktivovat i prekurzory monocytů a neutrofilních leukocytů, a v případě potřeby tak umožňuje proliferační aktivitu monocytů a neutrofilů, které mají pro imunitu velký význam. Vazebná místa pro betaglukany byla také prokázána na dermálních fibroblastech. Díky tomu má beta-(1,3/1,6)-D-glukan schopnost funkčně modulovat tyto buňky, což vysvětluje jeho příznivý účinek na hojení ulcerací a ran. K dalším imunomodulačním účinkům beta-(1,3/1,6)-D-glukanu patří vliv na nasměrování diferenciace lymfocytů Th1/Th2 ve smyslu podpory Th1 imunitní odpovědi - jde tedy o protialergické působení. Významné je také působení této látky na hladinu lipidů: snižuje hladinu LDL-cholesterolu, a tím působí antiaterogenně.
Dosud známé účinky beta-(1,3/1,6)-D-glukanu lze shrnout do několika bodů: zvýšení imunity proti infekcím (bakteriálním, virovým, kvasinkovým a parazitárním). Ovlivnění hemopoetické aktivity kostní dřeně, zvýšení metabolické a funkční aktivity buněk retikuloendoteliálního systému a stimulace dalších efektorových buněk imunitního systému (NK buněk a cytotoxických T lymfocytů) přispívá i k antikancerogennímu působení. V případě zahájení antibiotické terapie podporuje beta-(1,3/1,6)-D-glukan svým imunomodulačním účinkem její účinnost. Dalším účinkem je podpora hojení ulcerací a ran (podpora reparačních a regeneračních procesů cestou aktivace makrofágů), protialergický účinek (schopnost přeladit imunitní odpověď směrem k Th-1), radioprotektivní účinek prostřednictvím inaktivace volných radikálů, antiaterogenní účinek (snížení hladiny LDL-cholesterolu); antidiabetické působení - podpora uvolňování interleukinu IL-1 z makrofágů, působení IL-1 zvyšuje produkci inzulinu; antioxidační působení - zpomalení procesu stárnutí tkání.

Klinické studie

Účinky glukanů byly předmětem celé řady studií s různým zaměřením. Podrobně sledovanou oblastí bylo podávání glukanů pacientům s vysokým rizikem komplikací podstupujícím chirurgický výkon. Například Babineau a spol. sledovali účinnost a bezpečnost glukanu u pacientů po chirurgické intervenci v hrudní a břišní oblasti. Podávání glukanu signifikantně snižovalo výskyt infekčních komplikací a zkracovalo dobu, po kterou bylo třeba podávat antibiotika, i dobu hospitalizace na jednotce intenzivní péče. Podobné výsledky přinesla studie Browdera a spol. a další. Ve studii Wursche byl sledován vliv stravy s obsahem beta-glukanu u pacientů s diabetem. Vlivem glukanu došlo k snížení postprandiálního maxima glykemie a k signifikantnímu snížení plasmatické koncentrace LDL-cholesterolu. Patchen a další zkoumali na laboratorních zvířatech radioprotektivní účinky beta-(1,3/1,6)-D-glukanu. Poznatky z oblasti onkologické problematiky byly ověřovány například ve studiích Morukawy a spol.
V česko-slovenské multicentrické pediatrické studii z roku 2005 byla zjišťována účinnost beta-(1,3/1,6)-D-glukanu (Imunoglukan sirup) v dětské populaci na frekvenci infekcí horních dýchacích cest (HCD). Do studie byly zahrnuty děti ve věku 3-7 let s výskytem 5 a více infektů HCD za poslední rok. Pacienti užívali Imunoglukan po dobu nejméně 3 měsíce. U téměř tří čtvrtin dětí snížilo užívání přípravku frekvenci infekcí HCD minimálně o 50 %.
Bobovčák (2005) ve studii účinnosti glukanu jako stimulátoru kožní imunitní reakce prokázal vysoký stimulační potenciál beta-(1,3/1,6)-D-glukanu při tvorbě cytokinu TNF-alfa humánními epidermálními keratinocyty. TNF-alfa uvolněný keratinocyty přímo udržuje viabilitu Langerhansových buněk a příznivě ovlivňuje remodelaci tkání a hojení ran; tento glukan tak podle autora představuje terapeuticky perspektivní lokální modulátor imunitní odpovědi v kůži. Účinnost lokálně aplikovaného beta-(1,3/1,6)-D-glukanu potvrzuje studie provedená roku 1999 na kožním oddělení NsP Svidník, zaměřená na lokální aplikaci přípravků obsahujících beta-(1,3/1,6)-D-glukan. Do studie byli zařazeni pacienti se čtyřmi typy dermatóz: dermatitis perioralis, eczema manuum, neurodermitis constitutionalis a syndroma postphlebiticum cum varices cruris. Během sledovaného období žádný z pacientů nepřerušil aplikaci přípravku, nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky. Lokální nález se během používání těchto přípravků zlepšil a byl stabilizovaný. Účinnost lokálně podávaného beta-(1,3/1,6)-D-glukanu potvrzuje studie provedená Zelenkovou (2005) s formou lotio: po dvou až čtyřech týdnech aplikace se výrazně zlepšil stav kůže u pacientů s atopickým ekzémem, rosacea faciei, projevil se i prokazatelný anti-aging efekt.

Použití

Imunoglukan ve formě kapslí a sirupu je doplněk stravy posilující obranyschopnost organismu. Je vhodný pro osoby se sklonem k opakovaným infekcím a pro osoby citlivé na alergeny, na stavy vyčerpání, psychickou a fyzickou zátěž a stres. Napomáhá normalizovat sníženou obranyschopnost například u opakovaného podávání antibiotik, při radioterapii a chemoterapii a při celkové únavě organismu.
Imunoglukan ve formě krému a lotio se používá k podpoře péče o problémovou, suchou, drsnou a poškozenou kůži, která je méně odolná vůči infekcím a citlivější na různé vnější škodliviny, u stárnoucí pleti (anti-aging efekt), u eczema atopicum a u chronických stadií rosacea faciei, k podpoře hojení neinfikovaných ran (a bércových vředů). Urychluje regeneraci a obnovu kůže.

Nežádoucí účinky a kontraindikace

V dosavadních studiích nebyly popsány žádné závažnější vedlejší účinky beta-(1,3/1,6)-D-glukanu ve srovnání s placebem. Přípravek je kontraindikován u osob s transplantovanými orgány. Přípravky řady Imunoglukan nejsou určeny pro děti do tří let věku.

Dávkování a způsob užití

Imunoglukan ve formě kapslí je v dispozici v balení po 20, 30 a 60 kapslích. Jedna kapsle přípravku Imunoglukan (200mg) obsahuje 100 mg beta-(1,3/1,6)-D-glukanu a 100 mg vitaminu C (Ca-askorbátu). Na posílení obranyschopnosti se doporučuje užívat 1 až 3 kapsle 1x denně, a to dlouhodobě (minimálně 2-3 měsíce). Kapsle se polyká vcelku a zapíjí se dostatečným množstvím vody, nejlépe večer před spaním a/nebo ráno nalačno. Sirup Imunoglukan je k dispozici v balení 120 ml. Jeden ml obsahuje 10 mg beta-(1,3/1,6)-D-glukanu a 10 mg vitaminu C (Ca-askorbátu). Na posílení imunity se užívá 1 ml sirupu na 5 kg tělesné hmotnosti 1x denně. Při počínající infekci či poruše imunity lze dávku zdvojnásobit (minimálně na 3 dny). Imunoglukan krém (balení 30 g): 1g krému obsahuje 5 mg beta-(1,3/1,6)-D- glukanu. Imunoglukan lotio: 1 ml lotio obsahuje 2,5 mg beta-(1,3/1,6)-D- glukanu. Krém a lotio se nanášejí v přiměřené vrstvě na postižené místo 2x až 3x denně.


Výběr z literatury
1) Babineau TJ, Hackford A, Kenler A, et al. A phase II multicenter, double-blind, randomized, placebo controlled study of three dosages of an immunomodulator (PGG-glucan) in high risk surgical patients. Arch Surg 1994;129:1204-1210.
2) Browder IW, Sherwood E, Williams D, et al. Protective effect of glucan-enhanced macrophage function in experimental pancreatitis. Am J Surg 1987;153:25-33.
3) Czop JK, Valiante NM, Janusz MJ. Phagocytosis of particulate activators of the human alternative complement pathway through monocyte beta-glucan receptors. Prog Clin Biol Res 1989;297:287-296.
4) Olson EJ, Standing JE, Griego-Harper N, et al. Fungal beta-glucan interacts with vitronectin and stimulates tumor necrosis factor alpha release from macrophages. Infect Immun 1996;64:3548-3554.
5) Wursch P, Pi-Sunyer FX. The role of viscouus soluble fiber in the metabolic control of diabetes. A review with special emphasis on cereals rich in beta-glucan. Diabetes Care 1997;20:1774-1780.
(Další literatura u autorů)

Poznámka
Statut přípravku: doplněk stravy schválený hl. hyg. MZ ČR. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.