Bakteriální imunomodulátory v klinické praxi

Bakteriální imunomodulátory v klinické praxi Aktivní a pasivní imunizace: Snaha o posílení imunity je tak stará jako výzkum imunity samotné. Počátky nalezneme už na přelomu 19. a 20. století. Jména jako Pasteur, Koch, a Behring jsou spojena s počátky imunologie především v souvislosti s bojem proti infekčním nemocem a s použitím metod aktivní (očkování) a pasivní imunizace (séra s protilátkami).

Perorální bakteriální lyzáty

V 70. a 80. letech minulého století byly vyvinuty přípravky pro perorální aplikaci v závislosti na pokrocích v poznání slizničního imunitního systému. Důležitým poznatkem je zde vlastnost tzv. společného slizničního imunitního systému (MALT – mucosal-associated lymphoid tissue), kdy imunitní odpověď indukovaná v jedné slizniční oblasti (např. v trávicím systému) je ve své výkonné složce rozšířena na více slizničních kompartmentů (tzn. vedle trávicího systému také do dýchacího, urogenitálního, slzného systému či do mléčné žlázy). Byla prokázána klinicky využitelná možnost podávat bakteriální produkty ve formě tablet, kapslí či suspenzí s prokazatelnou klinickou účinností a s minimálním výskytem systémových nežádoucích účinků. Díky vlastnostem společného slizničního imunitního systému je tak možné posílit obranyschopnost perorálním podáváním bakteriálního imunomodulátoru nejen v oblasti úst (trávicí systém), ale také v dýchacím systému. To má velký praktický klinický význam, protože je tak možné pozitivně ovlivňovat dýchací cesty – nejčastější místo výskytu recidivujících infekcí při poruchách imunity – pomocí perorální imunomodulace.

Indikace

Indikace jsou prakticky stejné pro všechny bakteriální imunomodulační přípravky a týkají se především recidivujících a chronických infekcí dýchacích cest, jejichž výskyt kulminuje v chladném období roku:

• rinofaryngitidy,

• laryngitidy,

• sinusitidy,

• tonsilitidy.

Využít je lze také při některých kožních infekcích v případech, kde byla prokázána porucha v oblasti buněčné imunity (recidivující pyodermie, recidivující erysipel), v úvahu připadají i recidivující infekce močových cest (IMC).

GS Imunostim – jediný volně prodejný bakteriální imunomodulátor

Vedle bakteriálních imunomodulátorů, které jsou klasifikovány jako léky, je přípravek GS Imunostim volně prodejný doplněk stravy.

Složení: GS Imunostim obsahuje 50 mg směsi bakteriálních lyzátů (Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Escherichia coli) a 10 mg vitaminu C. Přípravek je dodáván ve formě pastilek s mentolovou chutí, které se rozpouštějí v ústech. Dávkování 3x 1 denně. Při dodržení doporučeného dávkování je ve dvou cyklech po deseti dnech využívána kompletní kúra na posílení imunity. Indikace je obdobná jako u všech bakteriálních imunomodulátorů. Vzhledem k aplikaci formou rozpouštění v ústech lze GS Imunostim použít v obdobných klinických situacích jako přípravek Imudon, který není v ČR nadále dostupný.

Klinická účinnost: účinnost byla ověřena studií, která byla provedena v roce 2005 na 3. lékařské fakultě UK ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem v Praze. Studie prokázala snížení nemocnosti o 53 % při preventivním podávání přípravku GS Imunostim a u 90 % pacientů, kteří využívali kompletní kúru 60 tablet, zkrácení doby léčby o 21 % a lehčí průběh onemocnění (Stanek J et al. Preventive administration of GS Imunostim as a protection against acute respiratory infections. Cent Eur J Publ Health 2006;14:130–132).

Farmakoekonomický aspekt: Přípravek GS Imunostim jako volně prodejný pacient hradí v plné výši, tzn. neodčerpává prostředky ze zdravotního pojištění ani lékový paušál. Cena pro pacienta je srovnatelná s doplatkem na registrované bakteriální imunomodulační přípravky. Při zakoupení přípravku GS Imunostim pacient neplatí poplatek 30 Kč jako v případě položky na receptu.

Tabulka 1. Příklady běžně dostupných přípravků s obsahem bakteriálních lyzátů

Přípravek

Status

Počet tablet v balení

Doplatek pacienta

Poplatek za recept od 1. 1. 2008

Platba pacienta celkem

Cena za

1 tabletu

GS Imunostim

OTC

30

60

152 Kč*

259 Kč*

152 Kč

259 Kč

5,10 Kč

4,30 Kč

Bronchovaxom

Rx

30

275 Kč*

30 Kč

305 Kč

10,20 Kč

Ribomunyl

Rx

12

20

163 Kč*

233 Kč*

30 Kč

30 Kč

193 Kč

263 Kč

16,10 Kč

13,10 Kč

Luivac

Rx

28

245 Kč*

30 Kč

275 Kč

9,80 Kč

*Cena zjišťovaná v lékárnách

Zdroj: Medical Tribune č. 26, září 2008, Kompendium ambulantní medicíny, Infektologie

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.