Antihistaminika u alergických dětí - preference rodičů a lékařů: nová studie

Antihistaminika u alergických dětí - preference rodičů a lékařů: nová studie

U dětí s alergickou rinitidou a urtikarií představují antihistaminika doporučenou terapii první linie. Toto doporučení vzniklo na základě randomizovaných, kontrolovaných klinických studií. Dosud ale nebyla k dispozici studie, která by vyhodnotila, která léčiva z této skupiny jsou preferována rodiči a lékaři z hlediska spokojenosti s léčbou alergických dětí. První studie tohoto typu byla publikována v lednu 2010 v časopise Clinical Drug Investigation.

Alergická rýma a urtikarie jsou relativně častá onemocnění, postihující v průběhu života přibližně 15% populace. Antihistaminika (antagonisté histaminových receptorů H1) mají v léčbě těchto onemocnění zásadní význam. Nejčastěji se antihistaminika dělí na sedativní (1.generace), např. klemastin, dimentinden, bisulepin, promethazin, a nesedativní (2.generace), např. fexofenadin, ketotifen, loratadin, cetirizin, nověji desloratadin a levocetirizin. Léčiva 2.generace se vyznačují navíc protizánětlivými a imunomodulačními účinky.

Uvedená observační studie, označená jako OSCAR (Observational Survey in Children with Allergic Rhinitis) byla zaměřena na porovnání perorálních antihistaminik z hlediska účinnosti a tolerance v hodnocení rodičů a lékařů. Do studie bylo zařazeno 4581 dětí ve věku 2-12 let s alergickou rinitidou a/nebo urtikarií v anamnéze ze 424 ordinací pediatrů a dětských alergologů v sedmi zemích světa (Španělsko, Portugalsko, Bulharsko, Indie, Rumunsko, Jižní Korea, Rusko). Rodiče a lékaři vyplňovali dotazník obsahující otázky zaměřené na spokojenost s jednotlivými užívanými antihistaminiky v dosavadní terapii dítěte a na to, jaké antihistaminikum by preferovali v další, budoucí léčbě, pokud budou alergické obtíže u daného dítěte trvat nebo se objeví znovu.

Primárně hodnoceným parametrem bylo skóre spokojenosti rodičů, pokud jde o účinnost, toleranci a celkovou spokojenost s daným antihistaminikem. Dále bylo hodnoceno skóre ošetřujícího lékaře v uvedených oblastech. K jiným zjišťovaným parametrům patřilo hodnocení názorů rodičů na vliv daného antihistaminika na kvalitu spánku a na školní výkonnost léčeného dítěte. Kromě toho byly kvantifikovány názory rodičů a lékařů na doporučení použít dané antihistaminikum při potížích dítěte v budoucnosti.

Sledovaná skupina dětí měla toto složení: z celkového počtu 4581 pacientů mělo jako primární alergické onemocnění 3048 (66,5%) alergickou rinitidu (z nich 55,9% perzistující a 44,1% intermitentní), a 663 (14,5%) urtikarii. Navíc 2465 pacientů (53,8%) mělo ještě další alergické onemocnění – bronchiální astma (33,3%), atopickou dermatitidu (17,6%), potravinovou alergii (5,3%), lékovou alergii (2,0%), jiný typ alergie (5,0%).

Výsledky dotazníkového hodnocení ukázaly, že skóre spokojenosti rodičů a lékařů byla ve vzájemné korelaci. Obecně se projevila větší spokojenost s antihistaminiky druhé generace než s antihistaminiky první generace. Nelvyšší skóre účinnosti, tolerance, celkové spokojenosti, výkonnosti ve škole, kvality školních aktivit a kvality spánku se projevilo u levocetirizinu (n = 2339) a fexofenadinu (n = 42). U levocetirizinu navíc více než 97% rodičů a lékařů podpořilo opakované užití stejného léčiva při případných alergických obtížích u daného dítěte v budoucnosti. Nejčastějším nežádoucím účinkem, pozorovaným ve studii byla ospalost (somnolence) – vyskytovala se samozřejmě více u antihistaminik 1.generace než u léčiv 2.generace. (Z léčiv 2.generace se somnolence nejvýrazněji projevovala u cetirizinu).

Závěrem autoři konstatují, že podle výsledků studie mají antihistaminika 2.generace z hlediska lékařů a rodičů při léčbě alergické rinitidy a urtikarie lepší poměr risk:benefit než antihistaminika 1.generace. S levocetirizinem a fexofenadinem byli rodiče a lékaři spokojenější než s ostatními antihistaminiky, pokud jde o účinnost, výskyt nežádoucích účinků a celkovou spokojenost s léčbou. Z výsledků studie podle autorů vyplývá, že především levocetirizin se jeví jako preferované moderní antihistaminikum pro terapii alergické rinitidy a/nebo urtikarie u dětí.

Výsledky této pediatrické studie jsou obdobné jako u obdobné observační studie jiných autorů, uveřejněné dříve v témže časopise (Clin Drug Investig 2008;28:221-30). V této dřívější studii, do které byli zařazeni dospělí, byl pacienty i lékaři také nejvýše hodnocen levocetirizin – tři čtvrtiny pacientů bylo s jeho účinností/bezpečností „velmi spokojeno“, další pětina „poměrně spokojeno“ a 95% pacientů by preferovala toto léčivo při dalších obtížích. Pokud jde o vedlejší účinky, nejčastější byla ospalost, jejíž výskyt ve skupině levocetirizinu byl nízký (3,8%), obdobný jako ve skupině fexofenadinu a desloratadinu a přibližně poloviční než u cetirizinu. Tuto studii uzavírají autoři konstatováním, že pacienty i lékaři byl levocetirizin nejčastěji hodnocen jako optimálně účinné a tolerované antihistaminikum pro terapii pacientů s alergickou rýmou a urtikarií.

--

Ferrer M, Morais-Almeida M, Guizova M, et al. Evaluation of Treatment Satisfaction in Children with Allergic Disease Treated with an Antihistamine: An International, Non-Interventional, Retrospective Study. Clin Drug Investig 2010;30:15-34.

De Vos C, Mitchev K, Pinelli ME, et al. Non-interventional study comparing treatment satisfaction in patients treated with antihistamines. Clin Drug Investig 2008;28:221-30.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.