Swiss Natural Sources Laktobacily 5 (Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium longum): profil doplňku stravy

Swiss Natural Sources Laktobacily 5 (Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Bifidobacterium longum): profil doplňku stravy

Urogenitální infekce patří k nejčastějším obtížím, které přivádějí ženu ke gynekologovi. U zdravých žen kolonizuje poševní sliznici řada bakterií tolerovaných vaginálním imunitním systémem. V ekosystému pochvy existuje dynamická rovnováha, jejíž narušení úbytkem fyziologicky přítomné flóry vede ke zvýšenému riziku množení patogenních mikroorganismů a vzniku infekčních onemocnění, nejčastěji bakteriální vaginózy, charakterizované snížením zastoupení laktobacilů, přemnožením převážně anaerobních bakterií (například patogenními kmeny Escherichia coli a Gardenella vaginalis) a poklesem pH pochvy. Další častou vaginální infekcí jsou mykózy (nejčastěji způsobené kvasinkou Candida albicans). Mechanismem přispívajícím k dysbalanci v poševní flóře, a tím i ke zvýšení rizika přerůstání patogenní flóry může být změna pH či jinak změněné podmínky pro růst fyziologické flóry, hlavně však redukce počtu laktobacilů, například po užívání širokospektrých antibiotik. Nejobvyklejším symptomem vaginálních infekcí je charakteristický fluor, který spolu s dalšími nepříjemnými příznaky vede k významnému snížení kvality života postižených žen.

Závažnost a komplikace těchto infekcí i rostoucí rezistence patogenních mikroorganismů vedou k hledání dalších možností léčby i prevence. Vzhledem k tomu, že ke vzniku vaginálních infekcí přispívají zmíněné změny v poševním prostředí, stalo se standardním postupem doplňovat antiinfekční léčbu postupy zaměřenými na normalizaci poševního prostředí. Nejdůležitějšími a nejpočetnějšími mikroorganismy zastoupenými v pochvě zdravé ženy jsou různé druhy laktobacilů. Protože jejich úbytek obvykle doprovází (či předchází) vznik vaginálních infekcí, osvědčila se snaha o jejich doplnění či podporu jejich růstu. Svoje místo v této oblasti mají i probiotické mikroorganismy.

Je dostatečně známo, že aplikace probiotických bakterií (včetně laktobacilů) prospěšně působí v oblasti trávicího traktu a v posílení celkové imunity. Ukázalo se, že probiotika snižují i riziko infekcí mimo gastrointestinální systém, například právě v urogenitální oblasti. V posledních letech se objevily práce, které prokázaly, že nejen intravaginální aplikace laktobacilů, ale i perorální podávání vhodně zvolených probiotických bakteriálních kmenů (například Lactobacillus rhamnosus a dalších) významně přispívá k normalizaci vaginální flóry, a má navíc i řadu prospěšných, pro probiotika charakteristických účinků v dalších oblastech organismu.1,5 Osvědčeným a v síti lékáren v České republice dostupným produktem s vysokým obsahem probiotických mikroorganismů je přípravek Swiss Natural Sources LAKTOBACILY?5?.

Charakteristika

Přípravek obsahuje pět kmenů probiotických bakterií: Lactobacillus rhamnosus (55 %), Bifidobacterium breve (20 %), Lactobacillus acidophilus (5 %), Lactobacillus casei (5 %), Bifidobacterium longum (5 %). Jedna kapsle přípravku obsahuje minimálně 6 miliard aktivních probiotických bakterií. Tyto bakterie přispívají k fyziologické úpravě střevní mikroflóry a její obnově, která je žádoucí zejména po užívání antibiotik a chemoterapeutik. Bakterie obsažené v přípravku zabraňují růstu patogenních mikroorganismů, vzniku toxických produktů ve střevech a podporují úpravu porušené střevní peristaltiky (přispívají tak ke snížení rizika vzniku kolorektálního karcinomu). Jsou proto i vhodným doplňkem při zvláštních dietních režimech (například v rámci redukční diety). Syntetizují vitaminy B1, B2, B6 a B12, kyselinu listovou a pantothenovou, nezbytnou ke vstřebávání železa a kalcia, přispívají ke snížení hladiny LDL-cholesterolu. Vzhledem ke svému probiotickému působení významně podporují celkovou imunitu organismu. Příznivě působí i na ekosystém kůže a pomáhají čistit problematickou, infikovanou pleť. Při dlouhodobém užívání díky svému působení na imunitní systém mohou zmírnit průběh a snížit riziko vzniku alergií.

Probiotické bakterie přispívají též k normalizaci vaginální mikroflóry. Pokud jde o mechanismus tohoto účinku na vaginální ekosystém, kromě ovlivnění vaginální slizniční imunity probiotickým působením bakterií se předpokládá i jejich přímá pasáž v oblasti hráze z gastrointestinálního do urogenitálního traktu1,2. Probiotické mikroorganismy snižují riziko vzniku bakteriální vaginózy a mykóz, zejména poševních kandidóz. V období postmenopauzy snižují u žen riziko vzniku infekcí močových cest (často způsobených ascendentní pasáží patogenních bakterií). Laktobacily obsažené v přípravku dále zlepšují funkci trávicího traktu včetně zvýšení stravitelnosti potravy a vstřebávání živin. Přípravek neobsahuje žádné chemické konzervační látky, syntetická barviva, mléčné, kukuřičné a pšeničné produkty, kvasinky, laktózu ani jiné glycidy (proto je vhodný i pro diabetiky). Enterosolventní povlak kapslí (speciální ochranná proteinová vrstva na jejich povrchu) zaručuje bezpečný průchod obsahu kapsle do střev bez narušení žaludečními kyselinami. Ekologické obaly přípravku Swiss Natural Sources LAKTOBACILY?5? jsou plněny dusíkem, který do otevření chrání živost bakterií i mimo chladničku.

Klinické studie

Byla provedena celá řada studií mapujících různé aspekty prospěšného působení probiotických bakterií. Pokud jde o účinnost perorálně aplikovaných probiotik při normalizaci bakteriální flóry, je v současné době k dispozici několik klinických studií. Například v randomizované, placebem kontrolované studii4, do které byly zařazeny ženy s bakteriální vaginózou, byly pacientkám perorálně podávány po dobu 60 dní každodenně kapsle s obsahem probiotických laktobacilů. Tato léčba vedla u významně vyššího počtu žen k normalizaci vaginální flóry ve skupině, ve které byly podávány laktobacily (oproti skupině placeba) již po 28 dnech aplikace probiotických bakterií. Podávání laktobacilů bylo bezpečné, nebylo spojeno s vedlejšími účinky. Výsledky dalších studií na téma prospěšného působení perorální aplikace probiotik u urogenitálních infekcí i v dalších indikacích jsou shrnuty v přehledové literatuře, která je k tomuto tématu v současné době k dispozici.1,5,6

Použití

Podpora úpravy mikroflóry v gastrointestinálním a urogenitálním traktu po léčbě širokospektrými antibiotiky. Potíže způsobené střevní dysmikrobií (průjmy, obstipace, nadýmání), zajištění rovnováhy střevní flóry při zvláštních dietních režimech, např. v těhotenství a při redukčních dietách. Prevence a podpora léčby vaginálních infekcí. Podpora celkové imunity při alergiích a problematické pleti (zejména u dospívajících).

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Kontraindikací užití je přecitlivělost na složky přípravku. Nežádoucí účinky nejsou známy. Přípravek není určen dětem do 3 let věku.
Dávkování a způsob užití

Přípravek je k dispozici v balení po 30 a 60 kapslích. Doporučené dávkování: 1 kapsle 1 až 3krát denně v průběhu jídla. Jedna z dávek by měla být podávána večer (během spánku jsou ve střevě výhodné podmínky pro působení probiotik).

Literatura
1. Jenkins S, Holsten B, Bengmark S, et al. Probiotics: a practical review of their role in specific clinical scenarios. Nutr Clin Pract 2005;20:262-70.
2. Reid G, Beuerman D, Heineman C, et al. Probiotic Lactobacillus dose requires to restore and maintain a normal vaginal flora. FEMS Immunol Med Microbiol 2001;32:37-41.
3. Morelli L, Zonenschain D, Del Piano M, et al. Utilization of the intestinal tract as a delivery system for urogenital probiotics. J Clin Gastroenterol 2004;38(Suppl 2):S107-2110.
4. Reid G, Charboneau D, Erb J, et al. Oral use of Lactobacillus rhamnosus GR-1 and L.fermentum RC-14 significantly alters vaginal flora: randomized, placebo controlled trial. FEMS Immunol Med Microbiol 2003;35:131-134.
5. Reid G, Devillard E. Probiotics for mother and child. J Clin Gastroenterol 2004;38:S94-S101.
6. Reid G, Bruce AW, Fraser N, et al. Oral probiotics can resolve urogenital infections. FEMS Immunol Med Microbiol 2003;35:131-134.

Poznámka
Statut přípravku: Doplněk stravy schválený hl. hyg. MZ ČR. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.