Mabelle (Linum usitatissimum, Trifolium pratense – extracta): profil přípravku

Mabelle (Linum usitatissimum, Trifolium pratense – extracta): profil přípravku Klimakterický syndrom je charakterizován řadou příznaků, způsobených klesající ovariální produkcí estrogenů. Deplece estrogenů vede k subjektivním potížím jako jsou návaly horka (hot flushes), neurovegetativní poruchy, deprese a poruchy spánku. Objevují se problémy s pokožkou způsobené sníženou schopností udržet její hydrataci, suchost sliznic (především sliznice vaginální) a nadměrné vypadávání vlasů. Často se rozvíjí osteoporóza. Následkem chybějícího protektivního účinku estrogenů na metabolizmus lipidů se může zvyšovat koncentrace LDL-cholesterolu a triglyceridů v krvi, zvyšuje se riziko aterosklerózy a hypertenze, ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody a ischemické choroby dolních končetin.

Hormonální substituční terapie (HRT, hormone replacement therapy), tedy podávání estrogenů, případně s gestageny se donedávna považovala za optimální řešení klimakterického syndromu. Ochranný vliv HRT na ženský organizmus však není tak univerzální, jak se zpočátku předpokládalo a její aplikace je spojena se zvýšeným rizikem vzniku některých onemocnění, například tromboembolické nemoci, v některých studiích se projevilo i zvýšené riziko onkologických onemocnění (karcinomu prsu a ovaria).1,2 HRT má i řadu kontraindikací (není vhodná např. pro ženy se sklonem k trombóze či  ženy  s těžkým poškozením jater). 

Problémy spojené s HRT byly příčinou hledání alternativního řešení, vhodného pro potlačení zdravotních problémů spojených s menopauzou. Takové alternativní řešení představují přípravky s obsahem fytoestrogenů - rostlinných hormonů s některými účinky obdobnými přirozeným estrogenům. Užívání přípravků s fytoestrogeny není spojeno s riziky typickými pro HRT a je vhodnou alternativou pro ženy v premenopauzálním období, u nichž se začínají objevovat některé ze symptomů blížící se menopauzy, dále pro ženy s kontraindikacemi pro hormonální substituční léčbu a pro ženy, které z jakýchkoli důvodů odmítají HRT. Osvědčeným zdrojem fytoestrogenů s významnou estrogenní aktivitou je len setý a jetel luční.  Extrakt z těchto rostlin je součástí přípravku Mabelle (Walmark).

Charakteristika

Přípravek obsahuje extrakt ze semen lnu setého (Linum usitatissimum) a z jetele lučního (Trifolium pratense). Oba extrakty se vyznačují významným obsahem fytoestrogenů. Fytoestrogeny jsou látky strukturálně  obdobné přirozeným humánním estrogenům a jejich účinky jsou způsobeny vazbou na estrogenové receptory v ženském těle. Lze je rozdělit na isoflavony, lignany a kumestany. Přípravek Mabelle obsahuje dva typy fytoestrogenů - lignany a isoflavony. Lignany jsou obsaženy v extraktu ze semen lnu. Z lignanů v těle vznikají aktivní metabolity, z nichž nejdůležitější jsou enterolaktony, které významným způsobem pomáhají zmírňovat typické projevy menopauzy (např. návaly) a mají navíc význam pro některá onkologická onemocnění. Extrakt z červeného jetele obsahuje další typ fytoestrogenu - isoflavony (především formonetin a biochanin A, dále genistein a daidzein). Fytoestrogeny obsažené v jeteli příznivě ovlivňují vazomotorické příznaky menopauzy, zlepšují lipidový profil (zvyšují poměr HDL- a LDL-frakce cholesterolu), zlepšují některé psychické funkce (např. paměť) a mají antidiabetický účinek. Dále inhibují aktivitu osteoklastů a zpomalují snižování denzity kosti, mají antioxidační a další prospěšné účinky.

Pro pochopení účinku fytoestrogenů je důležité uvést, že u člověka existují dva typy humánních receptorů pro estrogeny (ER-alfa a ER-beta). Fytoestrogeny mají malou afinitu k receptorům ER-alfa, ale silnou afinitu k receptorovému podtypu ER-beta. Prospěšný vliv fytoestrogenů na funkci myokardu a cév a jejich role v prevenci osteoporózy je umožněna přítomností receptorů ER-beta v kardiovaskulárním systému a kostech. Předpokládá se, že účinky fytoestrogenů jsou zprostředkovány nejen vazbou na estrogenové receptory, ale i například vazbou na nukleární receptory typu PPAR (peroxisome proliferator activated receptors), u kterých se předpokládá, že by mohly (obdobně jako je tomu např. u glitazonů) zprostředkovat antidiabetický účinek fytoestrogenů. Účinky fytoestrogenů jsou analogií účinků tzv. selektivních modulátorů estrogenových receptorů (SERM), látek modulujících estrogenovou aktivitu potenciací ve tkáních pozitivně ovlivňovaných estrogeny (kosti, srdce) a supresí ve tkáních, na které estrogeny působí negativně (děloha).

Souhrnně lze říci, že přípravek Mabelle přináší úlevu při klimakterických potížích. Díky obsahu aktivních látek pomáhá udržovat hormonální rovnováhu v těle ženy a přispívá tak k celkovému zdraví a pohodě ženy v období klimakteria. Navíc kombinace lignanů a isoflavonů pomáhá příznivě ovlivňovat zdraví prsní tkáně, prospěšně působí na kardiovaskulární systém a přispívá ke snížení rizika rozvoje aterosklerozy.

Klinické studie 

Řada studií prokázala, že fytoestrogeny obsažené v červeném jeteli přispívají ke zmírnění či ústupu návalů horka. Např. jedna ze studií prokázala statisticky významné snížení frekvence návalů horka u postmenopauzálních žen (snížení výskytu návalů o 44 % vlivem isoflavonů z jetele, zatímco ve skupině placeba byl ústup pouze o 16 % - rozdíl byl signifikantní).3 V další studii bylo s přípravkem obsahujícím isoflavony z červeného jetele dosaženo 75 % snížení návalů horka.4  V několika klinických studiích bylo poukázáno na prospěšný vliv extraktu z jetele lučního na kostní denzitu. Rozdíl oproti placebu byl signifikantní.5 Pokud jde o ochranné působení isoflavonů na kardiovaskulární systém, jde kromě prospěšného působení na lipidové spektrum také o vliv na snižování krevního tlaku. V jedné ze studií poklesl působením extraktu z červeného jetele systolický tlak o 26 % a diastolický o 23 %, což je efekt srovnatelný se snížením tlaku při klasické HRT.6

Fytoestrogeny, především v semenech lnu obsažené lignany (tj. prekursory hormonálně účinných enterolaktonů) mohou hrát významnou roli i v onkologické prevenci u pre- i postmenopauzálních žen, především v ochraně před vznikem karcinomu prsu. Například v jedné ze studií byla zjištěna významná souvislost mezi snížením rizika vzniku karcinomu mammy u žen a vysokým příjmem fytoestrogenů, zejména lignanů.7 V jiné studii, do které bylo zahrnuto přes 1000 pacientek s histologicky potvrzenou rakovinou prsu a přes 2000 kontrol (žen, vybraných srovnatelně dle věku a místa bydliště), bylo zjištěno u premenopauzálních žen s vyšším příjmem lignanů nižší riziko karcinomu mammy.8 Studie provedená ve Finsku, která se zabývala souvislostí mezi hladinou enterolaktonů a rizikem rakoviny prsu,  zjistila vztah mezi vyšší hladinou enterolaktonů a sníženým rizikem rakoviny prsu u premenopauzálních a postmenopuzálních žen. 9 Zjištění, že vyšší koncentrace enterolaktonů může snižovat riziko rakoviny prsu potvrdila také klinická studie provedená v Dánsku.10

Použití

Přípravek je určen ženám v období menopauzy a premenopauzy, které již pocítily první charakteristickými příznaky klimakterického syndromu a nemohou či nechtějí užívat hormonální substituční léčbu.

Nežádoucí účinky, kontraindikace

Nežádoucí účinky nejsou známy. Podání přípravku je kontraindikováno při přecitlivělosti na některou z jeho složek.

Dávkování a způsob užití

1-2 tablety denně, zapít tekutinou. Doporučuje se užívat přípravek dlouhodobě s pravidelnými kontrolami u gynekologa po 6 měsících.  


Literatura

1. Ravdin P, Cronin KA, Howlader N, et al. The decrease in breast-cancer incidence in 2003 in the United States. New Engl J Med 2007;356:1670-1674.

2. Beral V, et al. Ovarian cancer and hormone replacement therapy in the Million Women Study. Lancet 2007: http://www.thelancet.com/journals/lancet/
article/PIIS0140673607605340/abstract?isEOP=true.

3. Van de Veijer PH, Barentsen R. Isoflavones from red clover (Promensil) significantly reduce menopausal hot flush symptoms compared with placebo. Maturitas 2002;45:187-93.

4. Stonek F, Riedl AM, Metka M, Huber JC. Rotklee. Eine alte Kulturpflanze neu entdeckt. Jatros 2001;5:2-3.

5. Atkinson C, Compston JE, Day NE, et al. The effects of phytoestrogen isoflavones on bone density in women: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Am J Clin Nutr 2004;79:326-333.

6. Ewies AA. Phytoestrogens in the management of the menopause: up-to-date. Obstet Gynecol Surv 2002;57:306-313.

7. Ingram D, Sanders K, Kolybaba M, et al. Case-control study of phyto-oestrogens and breast cancer. Lancet 1997;350:990-4.

8. McCann SE, Muti P, Vito D, Edge SB, et al. Dietary lignan intakes and risk of pre- and postmenopausal breast cancer. Int J Cancer 2004;111:440-3.

9. Pietinen P, Stumpf K, Mannisto S, et al. Serum enterolactone and risk of breast cancer: a case-control study in eastern Finland. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2001;10:339-44.

10. Olsen A, Knudsen KE, Thomsen BL, et al. Plasma enterolactone and breast cancer incidence by estrogen receptor status. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2004;13:2084-9. 

Poznámka:
Statut přípravku: doplněk stravy schválený Hlavním hygienikem MZ ČR. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen. Profil přípravku byl zpracován kolektivem vedeným MUDr. Pavlem Kostiukem, CSc., s využitím odborné literatury.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.