Hormonální substituční terapie (HRT, hormone replacement therapy), tedy podávání estrogenů, případně s gestageny se donedávna považovala za optimální řešení klimakterického syndromu. Ochranný vliv HRT na ženský organizmus však není tak univerzální, jak se zpočátku předpokládalo a její aplikace je spojena se zvýšeným rizikem vzniku některých onemocnění, například tromboembolické nemoci, v některých studiích se projevilo i zvýšené riziko onkologických onemocnění (karcinomu prsu a ovaria).1,2 HRT má i řadu kontraindikací (není vhodná např. pro ženy se sklonem k trombóze či ženy s těžkým poškozením jater).
Problémy spojené s HRT byly příčinou hledání alternativního řešení, vhodného pro potlačení zdravotních problémů spojených s menopauzou. Takové alternativní řešení představují přípravky s obsahem fytoestrogenů - rostlinných hormonů s některými účinky obdobnými přirozeným estrogenům. Užívání přípravků s fytoestrogeny není spojeno s riziky typickými pro HRT a je vhodnou alternativou pro ženy v premenopauzálním období, u nichž se začínají objevovat některé ze symptomů blížící se menopauzy, dále pro ženy s kontraindikacemi pro hormonální substituční léčbu a pro ženy, které z jakýchkoli důvodů odmítají HRT. Osvědčeným zdrojem fytoestrogenů s významnou estrogenní aktivitou je len setý a jetel luční. Extrakt z těchto rostlin je součástí přípravku Mabelle (Walmark).
Charakteristika
Přípravek obsahuje extrakt ze semen lnu setého (Linum usitatissimum) a z jetele lučního (Trifolium pratense). Oba extrakty se vyznačují významným obsahem fytoestrogenů. Fytoestrogeny jsou látky strukturálně obdobné přirozeným humánním estrogenům a jejich účinky jsou způsobeny vazbou na estrogenové receptory v ženském těle. Lze je rozdělit na isoflavony, lignany a kumestany. Přípravek Mabelle obsahuje dva typy fytoestrogenů - lignany a isoflavony. Lignany jsou obsaženy v extraktu ze semen lnu. Z lignanů v těle vznikají aktivní metabolity, z nichž nejdůležitější jsou enterolaktony, které významným způsobem pomáhají zmírňovat typické projevy menopauzy (např. návaly) a mají navíc význam pro některá onkologická onemocnění. Extrakt z červeného jetele obsahuje další typ fytoestrogenu - isoflavony (především formonetin a biochanin A, dále genistein a daidzein). Fytoestrogeny obsažené v jeteli příznivě ovlivňují vazomotorické příznaky menopauzy, zlepšují lipidový profil (zvyšují poměr HDL- a LDL-frakce cholesterolu), zlepšují některé psychické funkce (např. paměť) a mají antidiabetický účinek. Dále inhibují aktivitu osteoklastů a zpomalují snižování denzity kosti, mají antioxidační a další prospěšné účinky.
Pro pochopení účinku fytoestrogenů je důležité uvést, že u člověka existují dva typy humánních receptorů pro estrogeny (ER-alfa a ER-beta). Fytoestrogeny mají malou afinitu k receptorům ER-alfa, ale silnou afinitu k receptorovému podtypu ER-beta. Prospěšný vliv fytoestrogenů na funkci myokardu a cév a jejich role v prevenci osteoporózy je umožněna přítomností receptorů ER-beta v kardiovaskulárním systému a kostech. Předpokládá se, že účinky fytoestrogenů jsou zprostředkovány nejen vazbou na estrogenové receptory, ale i například vazbou na nukleární receptory typu PPAR (peroxisome proliferator activated receptors), u kterých se předpokládá, že by mohly (obdobně jako je tomu např. u glitazonů) zprostředkovat antidiabetický účinek fytoestrogenů. Účinky fytoestrogenů jsou analogií účinků tzv. selektivních modulátorů estrogenových receptorů (SERM), látek modulujících estrogenovou aktivitu potenciací ve tkáních pozitivně ovlivňovaných estrogeny (kosti, srdce) a supresí ve tkáních, na které estrogeny působí negativně (děloha).
Souhrnně lze říci, že přípravek Mabelle přináší úlevu při klimakterických potížích. Díky obsahu aktivních látek pomáhá udržovat hormonální rovnováhu v těle ženy a přispívá tak k celkovému zdraví a pohodě ženy v období klimakteria. Navíc kombinace lignanů a isoflavonů pomáhá příznivě ovlivňovat zdraví prsní tkáně, prospěšně působí na kardiovaskulární systém a přispívá ke snížení rizika rozvoje aterosklerozy.
Klinické studie
Řada studií prokázala, že fytoestrogeny obsažené v červeném jeteli přispívají ke zmírnění či ústupu návalů horka. Např. jedna ze studií prokázala statisticky významné snížení frekvence návalů horka u postmenopauzálních žen (snížení výskytu návalů o 44 % vlivem isoflavonů z jetele, zatímco ve skupině placeba byl ústup pouze o 16 % - rozdíl byl signifikantní).3 V další studii bylo s přípravkem obsahujícím isoflavony z červeného jetele dosaženo 75 % snížení návalů horka.4 V několika klinických studiích bylo poukázáno na prospěšný vliv extraktu z jetele lučního na kostní denzitu. Rozdíl oproti placebu byl signifikantní.5 Pokud jde o ochranné působení isoflavonů na kardiovaskulární systém, jde kromě prospěšného působení na lipidové spektrum také o vliv na snižování krevního tlaku. V jedné ze studií poklesl působením extraktu z červeného jetele systolický tlak o 26 % a diastolický o 23 %, což je efekt srovnatelný se snížením tlaku při klasické HRT.6
Fytoestrogeny, především v semenech lnu obsažené lignany (tj. prekursory hormonálně účinných enterolaktonů) mohou hrát významnou roli i v onkologické prevenci u pre- i postmenopauzálních žen, především v ochraně před vznikem karcinomu prsu. Například v jedné ze studií byla zjištěna významná souvislost mezi snížením rizika vzniku karcinomu mammy u žen a vysokým příjmem fytoestrogenů, zejména lignanů.7 V jiné studii, do které bylo zahrnuto přes 1000 pacientek s histologicky potvrzenou rakovinou prsu a přes 2000 kontrol (žen, vybraných srovnatelně dle věku a místa bydliště), bylo zjištěno u premenopauzálních žen s vyšším příjmem lignanů nižší riziko karcinomu mammy.8 Studie provedená ve Finsku, která se zabývala souvislostí mezi hladinou enterolaktonů a rizikem rakoviny prsu, zjistila vztah mezi vyšší hladinou enterolaktonů a sníženým rizikem rakoviny prsu u premenopauzálních a postmenopuzálních žen. 9 Zjištění, že vyšší koncentrace enterolaktonů může snižovat riziko rakoviny prsu potvrdila také klinická studie provedená v Dánsku.10
Použití
Přípravek je určen ženám v období menopauzy a premenopauzy, které již pocítily první charakteristickými příznaky klimakterického syndromu a nemohou či nechtějí užívat hormonální substituční léčbu.
Nežádoucí účinky, kontraindikace
Nežádoucí účinky nejsou známy. Podání přípravku je kontraindikováno při přecitlivělosti na některou z jeho složek.
Dávkování a způsob užití
1-2 tablety denně, zapít tekutinou. Doporučuje se užívat přípravek dlouhodobě s pravidelnými kontrolami u gynekologa po 6 měsících.
Literatura
1. Ravdin P, Cronin KA, Howlader N, et al. The decrease in breast-cancer incidence in 2003 in the United States. New Engl J Med 2007;356:1670-1674.
2. Beral V, et al. Ovarian cancer and hormone replacement therapy in the Million Women Study. Lancet 2007: http://www.thelancet.com/journals/lancet/
article/PIIS0140673607605340/abstract?isEOP=true.
3. Van de Veijer PH, Barentsen R. Isoflavones from red clover (Promensil) significantly reduce menopausal hot flush symptoms compared with placebo. Maturitas 2002;45:187-93.
4. Stonek F, Riedl AM, Metka M, Huber JC. Rotklee. Eine alte Kulturpflanze neu entdeckt. Jatros 2001;5:2-3.
5. Atkinson C, Compston JE, Day NE, et al. The effects of phytoestrogen isoflavones on bone density in women: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial. Am J Clin Nutr 2004;79:326-333.
6. Ewies AA. Phytoestrogens in the management of the menopause: up-to-date. Obstet Gynecol Surv 2002;57:306-313.
7. Ingram D, Sanders K, Kolybaba M, et al. Case-control study of phyto-oestrogens and breast cancer. Lancet 1997;350:990-4.
8. McCann SE, Muti P, Vito D, Edge SB, et al. Dietary lignan intakes and risk of pre- and postmenopausal breast cancer. Int J Cancer 2004;111:440-3.
9. Pietinen P, Stumpf K, Mannisto S, et al. Serum enterolactone and risk of breast cancer: a case-control study in eastern Finland. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2001;10:339-44.
10. Olsen A, Knudsen KE, Thomsen BL, et al. Plasma enterolactone and breast cancer incidence by estrogen receptor status. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 2004;13:2084-9.
Poznámka:
Statut přípravku: doplněk stravy schválený Hlavním hygienikem MZ ČR. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen. Profil přípravku byl zpracován kolektivem vedeným MUDr. Pavlem Kostiukem, CSc., s využitím odborné literatury.