Klinická studie léčby vaginální kandidózy a smíšených gynekologických infekcí přípravkem Candilac

Klinická studie léčby vaginální kandidózy a smíšených gynekologických infekcí přípravkem Candilac Současná farmakoterapie vaginálních kandidóz a smíšených gynekologických infekcí zahrnuje celou řadu přípravků. Smíšené gynekologické infekce jsou léčeny podle patogeneze onemocnění antibiotiky, chemoterapeutiky a/nebo antimykotiky. K léčbě kandidóz se užívají lékální a systémová antimykotika. V terapii mykóz mají velký význam laktobacily - bakterie vytvářející kyselé prostředí a tím bránící pomnožení kvasinek.
Svoje místo v léčbě mají i tzv. doplňky stravy s probiotickým účinkem, který se projevuje upravením fyziologické mikrobiální flóry v gastrointestinálním traktu, zvýšením imunity a eliminací škodlivé bakteriální a kvasinkové flóry.
Do jmenované skupiny patří i přípravek Candilac (Generica) ve formě tablet. Tablety přípravku obsahují živé acidofilní mikroorganismy (laktobacily), které jsou chráněné proti znehodnocení žaludeční kyselinou a žlučí dvojitou ochrannou vrstvou. Laktobacily obsažené v tabletách mají vysokou afinitu ke sliznici tlustého střeva a po její kolonizaci vypudí choroboplodné mikroorganismy, mezi jinými i kvasinky Candida albicans, z trávicího traktu. Druhá složka - brusinkový extrakt - působí zejména v oblasti močovodů, kde brání infekci způsobené mikroorganismy Escherichia coli. Uvádíme výsledky studie, ve které byl Candilac podáván skupině žen s gynekologickými infekcemi.

Materiál a metodika

V období od dubna do konce září 2003 byla na Gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice s poliklinikou v Hodoníně a v soukromé gynekologické ambulanci Ratíškovice sestavena skupina 30 pacientek trpících převážně smíšenou gynekologickou infekcí a vaginální kandidózou (tab. 1). Do této skupiny byly zařazeny převážně pacientky trpící chronickými mykózami, 9 žen zařazených do klinického sledování mělo primoinfekci. Byly vybrány ženy v širokém věkovém rozpětí od 18 do 68 let. Největší skupinu tvořily pacientky ve věku 18 - 30 let, a to 57 % z celého souboru (tab. 2). Pacientky s reinfekcí byly před zařazením do studie léčeny lokálními i celkovými antimykotiky (tab. 3). Podmínkou zařazení byl informovaný souhlas pacientky. Pacientkám byl podáván přípravek Candilac (tablety).

Tab. 1. Charakteristika souboru
Celkový počet pacientek: 30
Věková skladba

věk počet pacientek %
18 - 30 17 57 %
30 - 50 7 23 %
50 - 68 6 20 %


Tab. 2. Charakteristika typu infekce

primoinfekce reinfekce
počet pacientek % počet pacientek %
9 30 % 21 70 %


Tab. 3. Dosavadní léčba u reinfekcí

lokální antimykotika kombinace lokální + systémová antimykotika počet pacientek % počet pacientek % 12 57 % 9 43 %

Charakteristika přípravku: Candilac patří do skupiny doplňků stravy. Používá se u mykotických vulvovaginitid a smíšených gynekologických infekcí. Účinné složky Candilacu tvoří živé acidofilní kultury (170 mg v 1 tabletě) a extrakt z červených brusinek (350 mg v 1 tabletě). Použité dávkování: jedna až dvě tablety denně půl hodiny před jídlem (tablety se nechávají rozpustit v ústech).

Antimykotika používaná při reinfekcích před vstupem pacientek do klinického sledování
Lokální antimykotika: Jemanazol 2 % crm., Canesten crm., Canesten vag. tbl., Clotrimazol crm., Entizol vag. tbl., Gyno-Pevaryl sup. vag. 150/50, Fermalac vag. tbl., borglycerinové výplachy.
Systémová antimykotika: Entizol tbl., Mycosyst retard cps., Fluconazol cps., Macmiror por. tbl.

Hodnocení úspěšnosti terapie
Ke zhodnocení výsledků léčby byly v této otevřené klinické studii použity dvě metody: subjektivní hodnocení pacientky a objektivní hodnocení na základě kultivace. V subjektivním hodnocení pacientky sledovaly ústup nebo celkové vymizení klinických projevů gynekologické infekce (tzn. vymizení výtoku, pálení, svědění a psychického diskomfortu provázejícího onemocnění). V objektivním hodnocení se posuzovala kultivace vaginálního výtěru při vstupu pacientky do klinické studie a při ukončení klinického sledování.

Výsledky

Do klinického sledování bylo zařazeno 9 pacientek s primární vaginální kandidózou. Po dvou měsících léčby byla prokázána neustupující kandidóza u dvou pacientek, které musely být doléčeny přípravkem Gyno-Pevaryl sup. vag. Se smíšenou gynekologickou infekcí bylo do klinického sledování zařazeno 21 pacientek (mikrobiologické spektrum - viz tab. 4). Při první kontrole (po měsíci sledování) byly pacientky subjektivně buď zcela bez obtíží, nebo hodnotily zlepšení klinických projevů jako výrazné. Při druhé kontrole (po dvou měsících sledování) byly všechny pacientky bez klinických projevů gynekologické infekce. Na konci klinického sledování kultivace prokázala pouze běžnou mikroflóru, u 7 pacientek došlo k obohacení vaginální mikroflóry o Lactobacillus Döderleini (tab. 4).

Tab. 4. Výsledky kultivace u pacientek se smíšenou infekcí

na počátku klin. sledování na konci klin. sledování
typ bakterie počet pacientek % počet pacientek %
Gardnerella vaginalis 6 18 0 0
Grampozitivní koky 12 36 0 0
Staphylococcus epidermidis 12 36 9 27
Candida albicans 15 50 2 6
Candida crusei 1 3 0 0
Escherichia coli 4 12 0 0
Streptococcus haemolyticus 1 3 0 0
Enterobacter species 1 3 0 0
Enterobacter faecium 5 15 0 0
Corynebacteria 5 15 0 0
Lactobacillus species 3 9 3 9
Enterobacter aglomerans 1 3 0 0
Streptococcus agalactiae 2 6 0 0
Lactobacillus Döderleini 0 0 7 21


Mezi případy kultivačně smíšených infekcí byly 4 pacientky s výrazně zatíženou anamnézou.
- První pacientka (nar. 1981) byla opakovaně léčena na alergologickém a kožním oddělení, byla ji nasazena opakovaně antimykotická a antibiotická (ATB) léčba. Po terapii Candilacem byla pacientka zcela bez obtíží.
- Druhá pacientka (nar. 1981) opakovaně prodělala ATB terapii pro borreliózu. Během užívání Candilacu byla zcela bez obtíží, po u končení léčby došlo k recidivě mykotické vulvovaginitidy, pacientka odložila gynekologicko-onkologickou operaci a žádala opět Candilac tablety.
- Třetí pacientka (nar. 1968) byla dlouhodobě léčena pro stresovou inkontinenci moči (Adiuretin gtt.), opakovaně fluor (smíšená kultivace), po terapii Candilacem je zcela bez obtíží.
- Čtvrtá pacientka (nar. 1935) měla klinicky prokázaný imunodeficit a osteoporózu. Opakovaně byl u ní přítomen fluor (smíšená kultivace), po terapii Candilacem byla zcela bez obtíží.
U všech pacientek v klinickém sledování byly provedeny vaginální výtěry s následným mikrobiologickým rozborem při zahájení klinického sledování a při jeho ukončení. Kultivace prokázala přetrvávající vaginální kandidózu u dvou pacientek. U 19 byla při ukončení klinického sledování potvrzena kultivace běžné vaginální mikroflóry - Staphylococcus epidermidis 9 pacientek, Lactobacillus species 3 pacientky a Lactobacillus Döderleini 7 pacientek.
Pouze dvě pacientky z celého souboru s diagnózou vulvovaginitis mycotica bylo nutno přeléčit dalšími antimykotiky. U dalších 28 pacientek nebyla do dvou měsíců po ukončení podávání Candilacu zjištěna reinfekce (tab. 5).

Tab. 5. Typ gynekologické infekce

na počátku klin. sledování na konci klin. sledování
typ infekce počet pacientek % počet pacientek %
kandidóza 8 24 2 6
smíšená infekce 22 73 0 0
celkem 30 100 2 6


Kultivace jednoznačně prokázala kvalitu přípravku Candilac v léčbě vaginální kandidózy, zejména smíšených gynekologických infekcí.

Subjektivní hodnocení stavu pacientkami
Při první kontrole uvedlo 50 % pacientek výrazné zlepšení klinického stavu (o 80 %) - vymizení výtoku, úplné nebo velmi výrazné odstranění pálení a svědění a výrazné zmírnění psychického diskomfortu. Dalších 47 % pacientek bylo zcela bez obtíží, pouze jedna pacientka nepociťovala žádnou změnu.
Při druhé kontrole bylo subjektivní hodnocení pacientek mimořádně jednoznačné, všechny uvedly, že jsou zcela bez obtíží a nemají žádné klinické projevy gynekologické infekce, které pociťovaly při vstupu do klinického sledování (tab. 6).

Tab. 6. Výsledky léčby v subjektivním hodnocení pacientek

výrazné zlepšení (o 80 %) bez obtíží stejné
kontrola počet pacientek % počet pacientek % počet pacientek %
1. 15 50 14 47 1 3
2. 0 0 30 100 0 0


Vedlejší účinky léčby
Ve sledovaném souboru udávaly po první kontrole čtyři pacientky lehké pálení a svědění (při dávkování 2x 1 tbl.), po druhé kontrole (při změněném dávkování 1x 1 tbl) žádná z pacientek výše popsané nežádoucí účinky neuváděla.

Diskuse

Výsledky klinického sledování, porovnání subjektivního a objektivního hodnocení léčby přípravkem Candilac, ukazují, že jde o přípravek, který je velmi cenným přínosem k léčbě, zejména smíšených gynekologických infekcí. Současná léčba gynekologických infekcí zahrnuje podávání antibiotik, antimykotik a chemoterapeutik.
Smíšené gynekologické infekce jsou nejčastěji se vyskytujícími gynekologickými záněty s častými recidivami. Druhou nejčastější příčinou gynekologických zánětů je Candida albicans.
Candida albicans je za fyziologického stavu přítomna na sliznici dutiny ústní a tlustého střeva. Má schopnost adherence na slizniční receptory. Manifestní onemocnění se vyvíjí, jestliže vláknité buňky začnou prorůstat sliznicí, proniknou do tkání a vyvolají zánětlivou reakci s destrukcí tkáně. Spouštěcí mechanismus není znám. Dále se kandida šíří přímým prorůstáním a překonává anatomické bariéry. Rozvoji infekce napomáhá snížená lokální rezistence, snížení buněčné imunity a některé specifické stavy, jako je diabetes mellitus, neutropenie, nádorová onemocnění, cytostatická protinádorová terapie a léčba širokospektrými antibiotiky.
Kromě snížené imunity hraje významnou úlohu při vzniku infekce vymýcení fyziologické flóry, která za normálních podmínek adheruje na slizniční receptory. Fenomén suprese normální flóry se substitucí přirozeně rezistentními kandidami je patogeneticky významný.
Klinické formy kandidózy jsou velmi rozmanité. Candida albicans ochuzuje organismus o důležité živiny a poškozuje tkáně svými toxiny. Vaginální kandidóza je úporné onemocnění, charakterizované hustým bílým tvarohovitým výtokem a svěděním, často bývá rekurentní. Většina kandidových infekcí má původ ve vlastní flóře na sliznicích. Cizorodá kandidová flóra se přenáší kontaktem, přenos pohlavním stykem u pacientek s chronickou nebo rekurentní vaginální kandidózou je významný. K léčbě kandidózy se používají antimykotika, stále větší význam mají přípravky obnovující a doplňující přirozenou poševní mikroflóru.
Laktobacily obsažené v tabletách Candilac mají vysokou afinitu ke sliznici tlustého střeva a po jejich kolonizaci přispívají k odstranění patogenních mikroorganismů (včetně kvasinek Candida albicans) z trávicího ústrojí. Tento probiotický účinek se projevuje kromě podpory fyziologické mikrobiální flóry v trávicím ústrojí i zvýšením imunity a eliminací škodlivé bakteriální a kvasinkové flóry. Ve smíšených gynekologických infekcích se velmi často vyskytuje Escherichia coli. Druhá složka Candilacu - brusinkový extrakt - působí zejména v oblasti močovodů, kde brání infekci způsobené mikroorganismy Escherichia coli.
Kombinované složení Candilacu (probiotické acidofilní kultury a extrakt z brusinek) je pro léčbu smíšených gynekologických infekcí výhodné. Potvrdily to i výsledky uvedené klinické studie, v níž se jednoznačně osvědčilo použití Candilacu při léčbě vaginální kandidózy, zejména u smíšených gynekologických infekcí.

Závěr

Provedená klinická studie prokázala, že kombinace probiotických laktobacilů a extraktu z brusinek obsažená v přípravku Candilac je vhodná pro léčbu a prevenci opakovaných vaginálních kandidóz a smíšených gynekologických infekcí.

Literatura u autora.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.