Candilac: profil doplňku stravy

Candilac: profil doplňku stravy Živé acidofilní kultury (Lactobacillus, Bifidobacterium), extrakt z červených brusinek

Téměř 60 % žen prodělá během svého života urogenitální infekci. Nejméně jedna třetina žen s infekcí močových cest je během následujících let vystavena nebezpečí recidivy infekce, přičemž nejvíc postihovanou skupinu představují ženy ve věku 25 - 29 let a ženy starší než 55 let. Rekurentní forma infekce je indikací pro zahájení dlouhodobé profylaktické léčby.1 Neméně častými a epidemiologicky rozšířenými infekčními onemocněními u žen jsou infekční vaginitida a kombinované urogenitální infekce. I když se pomocí podávaných antibiotik příčina infekcí bezprostředně odstraní, postterapeutické bakteriologické analýzy nasvědčují tomu, že původní bakteriální flóra obsahující laktobacily se ve většině případů neobnoví. Proto se doporučuje podávání přípravků s obsahem probiotických složek, zejména při častém používání širokospektrých antibiotik.
Podobně jako při obtížích v oblasti trávicího ústrojí je i vznik urogenitálních infekcí často podmíněn poruchami bakteriální kolonizace. Pomineme-li pohlavně přenosné choroby, většina infekcí genitálního traktu a močového měchýře je vyvolána mikroorganismy pocházejícími z oblasti střeva.
Narušení přirozené vaginální flóry je způsobeno stále častějším používáním širokospektrých antibiotik, spermicidních látek, hormonů a dalších látek. Předpokládá se, že obnovením vaginální flóry podáváním probiotik je možno zabránit přechodu patogenů do oblasti močového měchýře a následnému vzniku infekce. Často k tomu dochází po infekci Escherichia coli (E. coli), která představuje častý patogen močového traktu. Ve většině případů infekcí močového traktu dochází k infikování prostřednictvím močového měchýře a močové trubice. Šíření infekce z močového měchýře je nejpravděpodobnějším patologickým zdrojem většiny renálních parenchymálních infekcí. Za normálních okolností je moč nacházející se v močovém měchýři sterilní. Pojem infekce močového traktu označuje přítomnost mikroorganismů v oblasti močového měchýře, prostaty a sběrných kanálků ledviny. V 85 % případů takovýchto infekcí se v postižené oblasti vyskytuje E. coli. Prevalence výskytu je výrazně vyšší u žen než u mužů.
Oblast vagíny a distální oblast močové trubice jsou za fyziologických podmínek kolonizovány streptokoky, laktobacily a stafylokoky za nepřítomnosti střevních gramnegativních bakterií, které v této oblasti většinou vyvolávají infekce.
Bakteriální vaginitida je jedním z nejčastějších infekčních onemocnění, která postihují ženskou část populace. Je způsobena změnou spektra mikroorganismů kolonizujících vaginální flóru z aerobních bakterií na bakterie převážně anaerobní. Hlavní složkou vaginální flóry jsou laktobacily. Tvorba jejich metabolitů (kyselina mléčná a peroxid vodíku) inhibuje proliferaci patogenních kolonií.2 Několik studií klinicky prokázalo souvislost mezi velikostí populace laktobacilů (obzvláště laktobacilů produkujících peroxid vodíku) a výskytem vaginálních infekcí. Adekvátní suplementací probiotické kultury v kombinaci s antiinfekčně působící složkou je možné terapeuticky ovlivnit uvedené patologické stavy spojené s poruchou urogenitálního ekosystému. Přípravkem vhodným pro toto použití je Candilac (Generika), který představuje kombinaci probiotické složky obsahující živé acidofilní kultury a protiinfekčně působícího brusinkového extraktu.

Charakteristika

Candilac je kombinací živé probiotické složky acidofilních kultur (Lactobacillus, Bifidobacterium) a brusinkového extraktu (antiinfekční složka). Účinek protektivně působících probiotik spočívá ve schopnosti kolonizovat, blokovat růst, tlumit adhezi a redukovat počet patogenů, především Candida albicans - kvasinky, která fyziologicky kolonizuje trávicí ústrojí a zároveň se nachází i na sliznicích a kůži. Při přemnožení nastává dimorfní nerovnováha, přičemž převládá plísňová forma tohoto mikroorganismu. Při přemnožení Candida albicans dochází k masivní tvorbě toxických metabolitů, které bezprostředně ohrožují imunitní systém.
Druhou složkou přípravku Candilac je extrakt z brusinek, účinně působící proti infekcím v močovém systému. Už počátkem 20. let minulého století bylo objeveno příznivé působení konzumace brusinek na výskyt popsaných infekcí. Účinek se vysvětluje přítomností neoxidované formy kyselin, které jsou obsahovou složkou samotných brusinek. Jejich přítomnost acidifikuje moč a zároveň brání adhezi E. coli ke stěně močového měchýře. Moderní medicínský výzkum objevil chemické a farmakologické působení podávaných brusinek na výskyt infekcí močového traktu. Zjistilo se, že brusinky obsahují jako jednu ze složek proantokyanidiny, které inhibují fimbriální adhezi bakterií (včetně E. coli) na epitel močového traktu, a tím eliminují následnou reprodukci patogenů zodpovědných za samotnou infekci. Navíc nejnovější výzkumy ukazují, že antiadhezivní účinek proantokyanidinů by mohl působit i na adhezi bakterií přítomných v trávicím ústrojí, a tím eliminovat zdravotní rizika, která z toho vyplývají (např. antimikrobiální působení na Helicobacter pylori a následné ovlivnění výskytu peptické ulcerózy).3 Ukazuje se, že flavonoidní sloučeniny s nejúčinnější frakcí proantokyanidinů jsou prospěšné při modulaci oxidativního stresu, blokují oxidaci LDL-cholesterolu a snižují jeho plazmatickou koncentraci. Mají příznivé účinky na vývoj kardiovaskulárního rizika jedince.4

Klinické studie

Účinnost terapie infekcí urogenitálního traktu přípravkem Candilac byla hodnocena ve studii, během které pacientkám s pozitivní kultivací Candida albicans a s chronickým průběhem infekce byl na gynekologickém oddělení nemocnice v Hodoníně podáván tento přípravek. V průběhu prvního měsíce pacientky užívaly 2 tablety denně, během druhého měsíce se denní dávka snížila na 1 tabletu. Doba trvání studie (2 měsíce) zahrnovala vstupní prohlídku pacientek, laboratorní vyšetření a dvě kontroly. Hodnotilo se odstranění nebo podstatné zmírnění příznaků smíšené gynekologické infekce, metodami hodnocení byly subjektivní hodnocení pacientky a objektivní hodnocení na základě kultivace. Věkové složení souboru bylo od 18 do 68 roků, s dominantním zastoupením nižších věkových skupin (57 % ve věku od 18 do 30 let). Asi 30 % případů tvořily primoinfekce, zbytek souboru představovaly pacientky s reinfekcemi. U reinfekcí se 57 % pacientek podrobilo před tímto sledováním terapii lokálními antimykotiky a ostatní podstoupily kombinovanou léčbu lokálními a systémovými antimykotiky. U jednotlivých bakteriálních druhů se v závorce uvádí, jaké procento žen vykazovalo pozitivní nález na jednotlivý druh na začátku a na konci studie: Gardnerella vaginalis (20/0); grampozitivní koky (40/0); Staphylococcus epidermidis (40/30); Candida albicans (50/7); Candida krusei (3/0); Escherichia coli (13/0); Streptococcus haemolyticus (3/0); Enterobacter species (3/0); Enterobacter faecium (17/0); Corynebacteria (17/0); Lactobacillus species (10/9); Enterobacter aglomerans (3/0); Streptococcus agalacticus (7/0); Lactobacillus Doederlein (0/23), přičemž Lactobacillus Doederlein, Lactobacillus species, Staphylococcus epidermis jsou součástí běžné vaginální flóry. Při první kontrole (po měsíci sledování) pacientky popisovaly zlepšení stavu (odstranění výtoku, pálení, svědění a psychického diskomfortu) o 80 %. Při druhé kontrole (po dvou měsících sledování) všechny pacientky uvedly vymizení klinických projevů infekce, které pociťovaly při vstupu do klinického sledování.
Množství patogenů Candida albicans a E. coli (zodpovědných za infekční exacerbace) - bylo po léčbě přípravkem Candilac výrazně omezeno (50 % vs 7 %, resp. 13 % vs 0 %). Zároveň došlo k normalizaci kolonizace probiotickou kulturou, což podporuje terapeutický účinek této léčby.
Další klinická studie byla uskutečněna s cílem prokázat účinek působení brusinkového extraktu na výskyt infekcí močového traktu vyvolaných E. coli.1 Do studie bylo zařazeno 149 pacientek s infekcí močových cest a s pozitivní kultivací na E. coli. Průměrný věk byl 30 let a průměrný počet prodělaných infekcí v minulosti byl šest. Celkem 85 % žen užívalo rok před zařazením do studie antimikrobiální léčbu, 78 % užívalo během studie kontraceptiva, avšak nebyly používány žádné spermicidy. Pacientky byly randomizovány do tří větví: v první dostávaly po dobu 6 měsíců brusinkový extrakt, ve druhé 5 dní v týdnu po dobu 12 měsíců laktobacilové probiotické kultury a ve třetí nedostávaly žádnou léčbu. Při každé rekurenci infekce se v průběhu celého trvání studie podával nitrofurantoin následujících 5 dní. Výsledkem studie bylo zhodnocení výskytu rekurence infekce močových cest v průběhu jednoho roku od ukončení studie. Nejméně případů reinfekcí bylo během období hodnocení pozorováno v první větvi,4 ve druhé a třetí větvi byl výskyt reinfekce během stejného období výrazně vyšší (19, resp. 18). Uvedené výsledky naznačují, že brusinkový extrakt má příznivé účinky při stavech charakterizovaných častým výskytem infekcí močového traktu s kontaminací E. coli.

Použití

Přípravek Candilac se užívá při výskytu kvasinkových onemocnění, zejména tehdy, jde-li o chronický průběh. Je možné užívat jej také při infekcích kůže, nehtů a urogenitálního systému (rodidla, pohlavní orgány) způsobených kvasinkami Candida albicans.

Kontraindikace

Přípravek Candilac se nedoporučuje užívat při projevech přecitlivělosti na některou složku přípravku.

Dávkování a způsob podávání

Doporučuje se užívat 1 až 2 tablety denně půl hodiny před jídlem. Tablety se nechávají rozpustit v ústech.

Literatura

1. Kontiokari T, Sundqvist K, Nuutinen M, Pokka T, Koskela M, Uhari M. Randomised trial of cranberry-lingonberry juice and Lactobacillus GG drink for the prevention of urinary tract infections in women. Br Med J 2001;322:1-5.
2. Catanzaro JA, Green L. Microbial ecology and probiotics in human medicine (part II). Alt Med Rev 1997;2(4):296-305.
3. Burger O, Weiss E, Sharon N, Tabak M, Neeman I, Ofek I. Inhibition of Helicobacter pylori adhesion to human gastric mucus by a high-molecular-weight constituent of cranberry juice. Critl Rev Food Sci Nutr 2002;42(Suppl):285-292.
4. Reed J. Cranberry flavonoids, atherosclerosis and cardiovascular health. Critl Rev Food Sci Nutr 2002;42(Suppl):301-316.

Poznámka: Statut přípravku: doplněk stravy schválený Hlavním hygienikem MZ ČR. Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.