Rifaximin v prevenci a léčbě cestovatelských průjmů

Rifaximin v prevenci a léčbě cestovatelských průjmů

Nastávající chladnější roční období není spojeno jenom se vzrůstajícím výskytem nachlazení. Stále více lidí se snaží oddychnout si i v zimním období a může si dovolit návštěvu exotických destinací. Tím se zároveň zvyšuje výskyt potenciálních postižení cestovatelským průjmem. Nejvíce rizikové jsou rozvojové oblasti Latinské Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie.

I když u většiny postižených nemá průjem život ohrožující charakter, těžší případy si mohou vyžádat intravenózní hydrataci. U části postižených může být dále cestovatelský průjem podnětem pro rozvoj syndromu dráždivého tračníku, idiopatických střevních zánětů nebo reaktivní artritidy.

Zajímavou skutečností je nedávno zveřejněný popis genetického podkladu náchylnosti k cestovatelským průjmům. Kromě zásadních hygienických opatření je proto na základě empirických zkušeností konkrétního pacienta vhodné při cestě do vysoce rizikových zemí i preventivní podávání antibiotik.

Etiologie cestovatelského průjmu je většinou infekční. V 85 % případů jsou to bakterie, v 10 % viry a v 5 % paraziti – proto je obecně doporučována antibakteriální léčba. Narůstající rezistence na tradiční léčbu (kotrimoxazol, flourochinolony) postupně odsouvá tyto prostředky do pozadí. Mezi vhodná antibiotika, s doposud klinicky nevýznamným výskytem rezistence a prakticky zanedbatelným rizikem nežádoucích účinků, patří rifaximin.

Charakteristika rifaximinu

Rifaximin je polosyntetické baktericidní antibiotikum se širokým antibakteriálním spektrem, působící na grampozitivní i gramnegativní, aerobní i anaerobní bakterie. Patří mezi ansamycinová antibiotika, do skupiny rifamycinů. Mechanismus účinku spočívá v inhibici DNA-dependentní RNA-polymerázy. RNA-polymeráza eukaryontních buněk se na rifaximin neváže, čímž je zachována selektivní toxicita přípravku k mikroorganismům.

Absorpce rifaximinu z gastrointestinálního traktu je minimální (méně než 0,5 %), čímž dochází ke koncentrování antibiotika ve střevním lumen a stolici. Citlivost vůči rifaximinu vykazují zejména bakterie rodů Salmonella, Shigella, enteropatogenní E. coli, Staphylococcus, Streptococcus, Proteus, Clostridium, Peptococcus, Bacteroides, Campylobacter.

Klinické zkušenosti

Účinnost rifaximinu přímo u cestovatelských průjmů byla prokázána řadou klinických studií jak v akutní indikaci, tak při preventivním podávání. Téměř nulová absorpce eliminuje riziko nežádoucích účinků a umožňuje podání rifaximinu i starším lidem, dětem a pacientům s poruchou renální a jaterní funkce a s porušenou imunitou. Na rozdíl od jiných širokospektrých antibiotik nebyl pozorován vznik pseudomembranózní kolitidy.

Rifaximin tak zatím splňuje podmínky pro ideální lék k prevenci cestovatelského průjmu. Je účinný, dosud nebyly zaznamenány klinicky významné případy rezistenceí, je bezpečný a nevykazuje významné lékové interakce (např. s antimalariky).

Literatura

Cabada MM, White AC Jr. Travelers‘ diarrhea: an update on susceptibility, prevention, and treatment. Curr Gastroenterol Rep 2008;10:473–479.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.