Probian

Probian

Profil doplňku stravy s obsahem probiotických bakterií a prebiotika (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium infantis, inulinum).

Úvod

Střevní mikroflóra představuje obrovský a velmi dynamický ekosystém, který obsahuje téměř desetkrát více bakterií než je počet všech buněk v celém lidském těle. Bakteriální flóra představuje asi 1–2 kg střevního obsahu a je tvořena asi 400–500 bakteriálními druhy. Prokazatelně příznivé účinky na lidské zdraví mají zejména různé kmeny laktobacilů, bifidobakterií, streptokoků a nepatogenní kmeny escherichií a.j.

V posledních letech se potvrdilo, že bakteriální střevní flóra má velmi důležité účinky na trávící pochody, stimulaci imunitního systému, udržení střevní bariérové funkce a výživu sliznice trávící trubice. Přirozený vývoj a adaptace člověka na vnější prostředí vytvořili mezi bakteriemi a člověkem velmi užitečné pevné vztahy, bez kterých se lidské tělo obejde jen problematicky.

Výrazné změny složení a způsobu úpravy stravy i životního stylu v poslední době mají nepochybný dopad i na oblast trávicího ústrojí člověka. Podle některých odhadů je množství bakterií, které přicházejí v dnešní době do trávicího ústrojí v potravě, několikatisíckrát nižší než v prehistorickém období. Další příčinou poklesu množství přirozené střevní flóry již v časném období vývoje jsou zvýšená hygienická opatření při přípravě stravy pro novorozence a kojence či podávání širokospektrálních antibiotik.

Nedostatečné osídlení fyziologickou flórou umožňuje snadnější osídlení patogenními mikroorganismy. Vzhledem k tomu, že nepatogenní bakterie, fyziologicky ve střevě přítomné, se podílejí na trávení substrátů, může následkem jejich nedostatku dojít k poruchám trávicí funkce a vzniku řady patologických stavů.

Charakteristika

Přípravek Probian obsahuje lyofilizované živé bakterie Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum. Řada přípravků pro děti a kojence je dále obohacena kulturou Bifidobacterium infantis, která je nejvíce zastoupena právě u kojených dětí.

Laktobacily a bifidobakterie jsou součástí fyziologické střevní flóry, důležité pro adekvátní průběh trávení. Zabraňují vzniku a prohlubování střevní dysmikrobie několika mechanismy. Jedním z nich je produkce antimikrobiálních metabolitů, snižujících počet patogenních bakterií. Přeměňují laktózu a jiné sacharidy na kyselinu mléčnou, která brání růstu patogenních a hnilobných mikrobů. Produkují specifická antibiotika, například acidophillin. Adhezí k epiteliím střeva blokují adhezi patogenních bakterií. Laktobacily také produkují některé vitaminy a trávicí enzymy, hydrolyzují laktózu a podporují střevní peristaltiku.

Významné je působení bakterií jako stimulátorů imunitního systému. Střevní trakt je orgánem, ve kterém dochází k nejintenzivnějšímu kontaktu lidského těla s vnějšími faktory. Jeho vnitřní plocha zabírá přibližně 300 m2 a z toho důvodu je jedním z nejdůležitějších imunitních orgánů. Rekolonizace střevního traktu probiotickými bakteriemi vede ke zvýšení produkce imunoglobulinů, aktivity makrofágů, počtu lymfocytů a NK-buněk.

Další složkou přípravku je inulin. Je to nerozpustný fruktooligosacharid, který usnadňuje usazení a život probiotických bakterií. Řadí se do skupiny pomocných, tzv. prebiotických látek – prebiotik.

Klinické zkušenosti

Účinnost podávání kmenů Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus rhamnosus byla hodnocena v řadě studií. Podávání laktobacilů vedlo ke snížení výskytu potenciálních patogenů ve střevě, k úpravě průjmu, ke zkrácení doby uzdravení u pacientů s akutní gastroenteritidou a významně přispělo k rychlejší úpravě průjmů u dětí léčených antibiotiky pro jiné onemocnění. V další studii mělo podávání laktobacilů za následek zmírnění bolestí břicha u nemocných nesnášejících laktózu a pacientů s biliární dyspepsií, u kterých zároveň ustoupilo nadýmání, u pacientů s dysmikrobií po užívání širokospektrých antibiotik ustupovala bolest břicha, tlak v epigastriu a flatulence, upravila se i stolice, stejně tak jako u pacientů s postradiační kolitidou. V další studii byly laktobacily podávány nemocným s dyspepsiemi různého původu. Nejvýraznější účinek byl zaznamenán u osob s dysmikrobií po antibioticích, u maldigescí a u postradiačních enterokolitid. V jiné klinické studii vedlo podávání laktobacilů u pacientů s laktózovou intolerancí ke zlepšení tolerance glukózy.

Použití

Problémy zažívacího traktu způsobené narušením přirozené mikroflóry: léčba a prevence průjmových onemocnění, funkční zácpa, hnilobné a kvasné procesy v tlustém střevě, například po léčbě antibiotiky, při déletrvající nevhodné skladbě stravy nebo v důsledku napadení jinými patogenními bakteriemi (infekční/cestovatelské průjmy), syndrom dráždivého tračníku.

Kontraindikace, nežádoucí účinky, interakce

Nežádoucí účinky nejsou známy. Konkrétní případy interakcí dosud nebyly popsány.

Obsah účinných složek

Probian: probiotický komplex Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum – 1010 životaschopných bakterií, inulin 250 mg.

Probian Děti: probiotický komplex Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium infantis – 5 x 109 životaschopných bakterií, inulin 237 mg, kolostrum 13 mg.

Probian Mimi: probiotický komplex Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum, Bifidobacterium infantis – 3 x 109 životaschopných bakterií, inulin 150 mg.

Balení

Probian 30/60 tobolek, Probian Děti 30/60 žvýkacích tablet, Probian Mimi 15 sáčků

Dávkování a způsob podání

Dospělí 1 tobolka Probian 1–2 krát denně, nejlépe při jídle, zapít tekutinou.
Děti (od 3 let) 1 žvýkací tableta Probian Děti 1–2 krát denně, nejlépe při jídle.
Kojenci (od 4 měsíců) 1 sáček Probian Mimi denně rozmíchat ve sklenici vody, výživy nebo vmíchat přímo do jídla.
Aby se mohl vliv podávaných probiotik projevit naplno, měla by být jejich konzumace pravidelná, dlouhodobá a v doporučených dávkách.

EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.