Plantagen (Psylium, lactitolum): profil doplňku stravy

Plantagen (Psylium, lactitolum): profil doplňku stravy Obstipace je nejčastějším gastrointestinálním příznakem, se kterým se lékař setkává. Příčinou sekundární chronické zácpy mohou být kupříkladu střevní obstrukce (tumory nebo srůsty), nežádoucí účinky některých léků, onemocnění endokrinní, neurogenní i další choroby. Charakteristická pro sekundární obstipaci je obvykle její relativní krátkodobost - projeví se jako doprovod či následek základního onemocnění. Léčba spočívá v ovlivnění či odstranění vyvolávající příčiny.
Primární zácpa mívá dlouhodobější charakter. Její příčinou může být zpomalená pasáž tlustým střevem či porucha evakuačního mechanismu. Nejčastěji se vyskytuje jako součást syndromu dráždivého tračníku anebo jako habituální chronická zácpa. Dráždivý tračník vzniká na podkladě poruchy motility tlustého střeva při narušené reaktivitě útrobního vegetativního nervového systému; zácpa je jedním ze symptomů, mezi další mohou patřit průjem, nauzea, meteorismus. Obtíže jsou závislé na výskytu stresových situací. Léčba spočívá v režimových opatřeních, při zácpě se doporučuje zvýšit příjem vlákniny, další terapie se řídí převládajícím typem obtíží. Habituální zácpa vzniká opakovaným potlačováním defekačního reflexu. Léčba je zaměřena na reedukaci a racionální využití projímadel, opět je důležitý dostatečný příjem vlákniny.
Projímadla mají být vždy jen jednou z komponent léčby zácpy. Na trhu převažují laxativa působící drážděním střevní stěny, jejichž nevýhodou je, že po určitém čase si na ně organismus zvykne a jejich účinnost pak klesá. Další skupinu laxativ tvoří látky působící zvyšováním objemu střevního obsahu buď nabobtnáním (vláknina, např. psylium), nebo tím, že zadržují vodu ve střevě (např. lactitol). Oba tyto typy laxativ jsou šetrné pro střeva a nevytvářejí návyk. Laxativním přípravkem tohoto typu je doplněk stravy Plantagen, obsahující psylium a lactitol.

Charakteristika

Psylium je semeno rostliny Plantago ovata. Po rozpuštění extraktu z psylia vzniká gel obsahující vlákninu. Po požití gelu se v tlustém střevě vláknina částečně natráví působením fyziologické střevní flóry, pro kterou slouží i jako potrava. Tyto bakterie obalí stolici, která se stává měkčí a kluzkou. Vláknina rovněž zvyšuje pohyblivost střev, a zrychluje tak vyprázdnění stolice. Klinické studie potvrdily, že strava s nízkým obsahem vlákniny vede k zácpě, a ta zase zvyšuje výskyt hemoroidů. Psylium napomáhá při léčbě hemoroidů i tím, že uvolňuje křeč svěrače konečníku a svým protizánětlivým působením hojí hemoroidální zanícené žíly. Proto je užívání psylia prospěšné i jako prevence hemoroidů.
Lactitol, druhá účinná složka Plantagenu, působí tím, že zadržuje vodu v tlustém střevě, čímž změkčuje stolici. Lactitol je také důležitou složkou potravy fyziologických střevních bakterií.

Použití

Při chronické obstipaci (i v graviditě), doporučuje se rovněž osobám s hemoroidy, a to jak preventivně, tak i jako součást léčby.

Kontraindikace, nežádoucí účinky

Přípravek není vhodný pro pacienty s fenylketonurií (obsahuje aspartam) a pro děti do 3 roků věku. Osoby s poruchou funkce enzymu galaktosidázy mohou mít ztížené trávení laktitolu, proto se u nich užívání přípravku nedoporučuje. Nežádoucí účinky psylia nejsou známé.

Dávkování a způsob podání

Plantagen je k dispozici v balení s obsahem 150 g granulátu. Dávkování: 1 - 2 vrchovaté lžičky granulátu zamíchat do 200 ml pitné vody a ihned vypít. Po užití se doporučuje vypít 200 - 300 ml vody, džusu nebo slabého čaje. Užívají se 2 - 4 lžičky granulátu denně, rozdělené do dvou dávek, vždy 30 minut před jídlem. Vzhledem k tomu, že vláknina na sebe může vázat molekuly léků, doporučuje se dodržet dvouhodinový odstup mezi užíváním Plantagenu a jiných přípravků.

Literatura
Grossman, DA (ed.). The functional gastrointestinal disorders. Diagnosis, pathophysiology, and treatment. Boston: Little, Brown and company, 1994.
Ramkumar D, Rao SS. Efficacy and safety of traditional medical therapies for chronic constipation: systematic review. Am J Gastroenterol 2005;100:936-971.
Krammer HJ, Schlieger F, Harder H, et al. Probiotics as therapeutic agents in irritable bowel syndrome. Z Gastroenterol 2005;43:467-471.
Saxelin M, Tynkkynen S, Mattila-Sandhol T, et al. Probiotic and other functional microbes: from markets to mechanisms. Curr Opin Biotechnol 2005;16:204-211.
Ganiats TG, Norcross WA, Halverson AL, et al. Does beano prevent gass? A double-blind crossover study of oral alpha-galactosidase to treat dietary oligosaccharide intolerance. J Fam Pract 1994;39:331-445.

Poznámka:
Statut přípravku: doplněk stravy schválený hl. hyg. MZ ČR.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen.
EDUKAFARM

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Odborník ve smyslu §2a Zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, ve znění pozdějších předpisů, je osobou oprávněnou předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky či zdravotnické prostředky nebo osobou oprávněnou poskytovat zdravotní péči.

Pokud osoba, která odborníkem není, vstoupí na tyto webové stránky určené odborníkům, riskuje tím nesprávné porozumění obsahu těchto stránek a z toho plynoucí rizika (např. neindikované použití léku apod.).

Pro pokračování do odborné sekce je potřeba souhlasit s podmínkami.