Hlavním místem účinku všech inhibitorů protonové pumpy je tzv. H+/K+ ATPáza, běžně označovaná spíše jako protonová pumpa. Všechny komerčně dostupné PPI jsou podávány ve formě prodrugs (tj. proléčiv), pro jejichž aktivaci je nutná pasáž přes parietální buňku žaludeční sliznice. V kanalikulárním systému žaludeční sliznice dochází díky nízkému pH k protonizaci takové prolátky na aktivní cyklický sulfonamid. Ten následně ireversibilně zablokuje protonovou pumpu vazbou na její SH-skupiny a tím i influx iontů draslíku spřažený s efluxem protonizovaného vodíku – obrázek 1. Jeho výsledná deficience v žaludečním lumen tak snižuje i množství tvořené kyseliny chlorovodíkové a výsledné pH žaludeční šťávy se zvyšuje. Podstatné pro všechny inhibitory protonové pumpy je ovlivnění bazální i stimulované syntézy kyseliny chlorovodíkové.
Podávání všech PPI je doprovázeno současným zpětnovazebním zvýšením uvolňování gastrinu, které však obvykle nenabývá klinické významnosti. Z hlediska ovlivnění bakterií Helicobacter pylori byla ve studiích in vitro při pH 4 stanovena minimální inhibiční koncentrace v rozmezí 0,064–0,25 mg/ml (v závislosti na kmeni), zatímco při pH 7 nebyl pozorován žádný inhibiční účinek pantoprazolu.
Farmakokinetika
V dávkovém rozmezí 10–80 mg je plasmatická kinetika pantoprazolu lineární po perorálním i intravenózním podání.
Po perorálním podání je pantoprazol poměrně rychle vstřebáván z trávicího ústrojí. Maximální plasmatické koncentrace 2–3 µg/ml je dosaženo přibližně za 2–3 hodiny po podání jednorázové dávky 40 mg, přičemž po opakovaném podání se tato koncentrace výrazněji nemění. Vazba na bílkoviny plasmy je obecně u PPI velmi vysoká, u pantoprazolu dosahuje hodnoty až 98 %. Rovněž biologická využitelnost je u pantoprazolu velmi vysoká – dosahuje až 77 % v porovnání např. se 40 % v případě omeprazolu. Maximální plasmatická koncentrace ani biologická využitelnost podaného pantoprazolu nejsou nikterak ovlivněny současným příjmem potravy. Distribuční objem odpovídá 0,15 l/kg a clearance se pohybuje kolem 0,1 l/hod na kg váhy. Metabolizace probíhá především v játrech prostřednictvím cytochromu P450 2C19, minoritně se uplatňuje též isoforma 3A4 (zejména desmethylpantoprazol) s následnou sulfatací; hlavní eliminační cestou jsou ledviny. Biologický poločas pantoprazolu, podobně jako ostatních inhibitorů protonové pumpy, je sice přibližně 1 hodina, avšak vzhledem k ireversibilitě účinku na SH-skupiny protonové pumpy nekoreluje s výslednou dobou farmakologického účinku.
U pacientů s ledvinným či jaterním selháním nebo u seniorů obvykle není třeba jakkoliv měnit dávku z důvodu pozměněné farmakokinetiky.
Klinické využití a relevantní klinické studie
Pantoprazol je v současné době využíván především při léčbě gastroduodenálních vředů, k eradikaci Helicobacter pylori v kombinaci s antibiotiky, k léčbě refluxní esofagitidy či Zollinger-Ellisonova syndromu. S využitím PPI je možné se setkat rovněž při prevenci či léčbě gastropatie vyvolané nesteroidními antiflogistiky. Spíše jako kuriozita je popisována účinnost pantoprazolu u pacientů se Sjögrenovým syndromem, u nichž během jeho podávání došlo ke zvýšené produkci slin i slz.
Obecně je možné říci, že blokátory H2-receptorů (tj. cimetidin, ranitidin, famotidin aj.) je vesměs velice dobře možné nahradit ve všech jejich indikacích některou z látek ze skupiny inhibitorů protonové pumpy.
Bezpečnost a snášenlivost
Při volbě optimálního PPI je samozřejmě nutné hodnotit nejenom účinnost, která je u jednotlivých zástupců velice podobná, ale současně i bezpečnost. Všechny PPI jsou považovány za látky velmi bezpečné, avšak značné rozdíly se týkají možného nebezpečí lékových interakcí. Z tohoto hlediska je nejvýhodnější právě pantoprazol, neboť je pouze marginálně metabolizován majoritní isoformou cytochromu P450 3A4. Klinicky významnou interakci představuje kombinace PPI s antacidy, neboť ta nemalou měrou omezují aktivaci PPI a blokády protonové pumpy tak nemůže být optimálně dosaženo. Z nežádoucích účinků je možné očekávat bolest hlavy a zažívací potíže, které však jsou obvykle spíše nezávažného charakteru.
Situace v ČR
Pantoprazol je v České republice dostupný v originálním přípravku Controloc ve formě injekce či tablet určených pro podání per os (Nycomed), registrován je rovněž v generických přípravcích Nolpaza (Krka) a Pantoprazol Pharma či Pantoprazol Pliva (Pliva Lachema), vždy ve formě perorálních tablet (dle AISLP, verze 2008.1).