Refluxní choroba jícnu je relativně časté onemocnění, které může výrazně ovlivnit kvalitu života pacientů. Významnou roli v léčbě mají inhibitory protonové pumpy. Nově publikovaná studie se zabývala otázkou, nakolik esomeprazol, léčivo z této skupiny, ovlivňuje kvalitu života pacientů s tímto onemocněním.
Mezi příznaky refluxní choroby jícnu patří pyróza (pálení žáhy), regurgitace, mohou se objevit i mimojícnové symptomy. Postižení jícnové sliznice může přejít až v prekancerózu – tzv. Barretův jícen. Onemocnění obvykle vyžaduje dlouhodobou farmakoterapii, při neúspěchu konzervativní léčby přichází v úvahu chirurgické řešení typu antirefluxní plastiky.
Přestože se toto onemocnění vyskytuje často i v adolescenci, nebyl dopad refluxní choroby jícnu na kvalitu života u adolescentů dosud studován. V nově publikované studii (BMC Gastroenterology 2009;9:84) byl zjišťován vliv tohoto onemocnění na kvalitu života související se zdravotním stavem (health-related quality of life, HRQOL) před započetím léčby a po dokončení farmakoterapie esomeprazolem. Do této multicentrické osmitýdenní studie byli zahrnuti pacienti ve věkovém rozmezí 12 až 17 let s refluxní chorobou jícnu, kterým byl podáván esomeprazol v dávce 20 nebo 40 mg denně. Byl použit dotazník zpracovaný s ohledem na kvalitu života u pacientů s refluxem a dyspepsií (Quality of Life in Reflux and Dyspepsia questionnaire, QOLRAD), zaměřený na emoční distres, poruchy spánku, problémy s jídlem a pitím, fyzické a sociální funkce a vitalitu. Dotazník QOLRAD vyplnili pacienti na počátku sledování a při posledním vyšetření po 8týdenní léčbě.
Esomeprazol je látka ze skkupiny inhibitorů protonové pumpy, S-izomer omeprazolu. Snižuje kyselou žaludeční sekreci inhibicí protonové pumpy v parietální buňce žaludeční sliznice. Inhibuje enzym H+,K+-ATPázu (protonovou pumpu) v těchto buňkách. Esomeprazol potlačuje bazální i stimulovanou kyselou žaludeční sekreci.
Výsledky vyšetření pacientů před počátkem léčby ukázaly, že refluxní choroba jícnu výrazně negativně ovlivňuje kvalitu života, především v oblasti emočního stresu, vitality a problému s příjmem potravy a tekutin. Vyšetření na konci období léčby esomeprazolem prokázalo, že tato farmakoterapie signifikantně zlepšila ukazatele ve všech sledovaných oblastech QOLRAD (P<0,0001). Obdobné výsledky léčby esomeprazolem přinášejí studie zaměřené na farmakoterapii dospělých pacientů s refluxní chorobou jícnu.
Autoři uzavírají studii konstatováním, že neléčená refluxní choroba jícnu a dospívajících (obdobně jako u dospělých) pacientů značně snižuje kvalitu života v řadě oblastí. Léčba esomeprazolem významně zlepšuje kvalitu života nemocných ve všech sledovaných parametrech.
------
Gunasekaran T, Tolia V, Coletti RB, et al. Effects of esomeprazole treatment for gastroesophageal reflux disease on quality of life in 12- to 17-year-old adolescents: an international health outcomes study. BMC Gastroenterol 2009;9:84. BMC Gastroenterol 2009;9:84.