21.5.2005
K funkčním poruchám motility střeva přispívá i střevní dysmikrobie s nedostatečnou koncentrací laktobacilů. Zácpa, ale i průjem a meteorismus mohou být způsobeny nedostatkem fyziologické flóry ve střevě. Novodobé upravování pokrmů zcela vyřadilo mléčné kvašení, přirozený fermentační proces, spojený s kolonizací stravy laktobacily. Další příčinou dysmikrobie je užívání širokospektrých antibiotik. U existující či hrozící střevní dysmikrobie je indikováno podání tzv. probiotik, mezi které řadíme i živé bakteriální kultury. Probiotika zlepšují mikrobiální rovnováhu ve střevě a zabraňují vzniku dysmikrobie a jejích projevů, k nimž patří i zácpa. U tohoto typu obstipace je vhodná kombinace probiotických laktobacilů s vlákninou a složkami podporujícími peristaltiku. Takový kombinovaný přípravek představuje nutriční doplněk Biolac, obsahující kromě probiotických laktobacilů polysacharid inulin a extrakty ze švestek a fíků, které podporují peristaltiku.
Charakteristika
Laktobacily jsou součásti fyziologické střevní flóry, důležité pro adekvátní průběh trávení. Zabraňují vzniku a prohlubování střevní dysmikrobie několika mechanismy. Jedním z nich je produkce antimikrobiálních metabolitů, snižujících počet patogenních bakterií. Laktobacily přeměňují laktózu a jiné sacharidy na kyselinu mléčnou, která brání růstu patogenních a hnilobných mikrobů. Produkují specifická antibiotika, například acidophillin. Lacidofily adherují k epiteliím střeva a blokují tak adhezi patogenních bakterií. Ty jsou pak odstraňovány z trávicí trubice stolicí. Inhibice pomnožení patogenních bakterií je zapříčiněna účinkem organických kyselin, které laktobacily produkují v inhibičních koncentracích, a kompeticí o živiny s patogenními bakteriemi. Významné je působení laktobacilů jako stimulátorů imunitního systému. Rekolonizace střevního traktu laktobacily vede k zvýšení produkce imunoglobulinů, aktivity makrofágů, počtu T-lymfocytů a NK-buněk. Laktobacily také produkují některé vitaminy (např. skupiny B) a trávicí enzymy, hydrolyzují laktózu a podporují střevní peristaltiku. Inulin je oligofruktóza, která se z gastrointestinálního traktu nevstřebává. Štěpí se až v tlustém střevě působením laktobacilů a je pro ně živnou půdou. Při tomto procesu vznikají vedlejší štěpné produkty - mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které přispívají k antikancerogenní ochraně sliznice tlustého střeva. Extrakt ze švestek a fíků šetrným způsobem podporuje normalizaci peristaltiky, bez rizika návyku nebo nutnosti zvyšování dávek.
Použití
Funkční zácpa, hnilobné a kvasné procesy v tlustém střevě, doprovázející střevní dysmikrobii, například po léčbě antibiotiky. Přípravek je vhodný i při zpomalené peristaltice po operacích a ve vyšším věku.
Kontraindikace, nežádoucí účinky
Přípravek se nemá podávat při nesnášenlivosti některé z komponent. Není vhodný pro děti do 3 let věku. Nežádoucí účinky nebyly zaznamenány.
Dávkování a způsob podání
Biolac je k dispozici v balení po 30 žvýkacích tabletách. Dávkování: 1 až 2 tablety denně, před jídlem, nechat rozpustit v ústech.
Literatura
Grossman, DA (ed.). The functional gastrointestinal disorders. Diagnosis, pathophysiology, and treatment. Boston: Little, Brown and company, 1994.
Ramkumar D, Rao SS. Efficacy and safety of traditional medical therapies for chronic constipation: systematic review. Am J Gastroenterol 2005;100:936-971.
Krammer HJ, Schlieger F, Harder H, et al. Probiotics as therapeutic agents in irritable bowel syndrome. Z Gastroenterol 2005;43:467-471.
Saxelin M, Tynkkynen S, Mattila-Sandhol T, et al. Probiotic and other functional microbes: from markets to mechanisms. Curr Opin Biotechnol 2005;16:204-211.
Ganiats TG, Norcross WA, Halverson AL, et al. Does beano prevent gass? A double-blind crossover study of oral alpha-galactosidase to treat dietary oligosaccharide intolerance. J Fam Pract 1994;39:331-445.
Poznámka:
Statut přípravku: doplněk stravy schválený hl. hyg. MZ ČR.
Úhrada z prostředků veřejného zdravotního pojištění: není hrazen.